Filtruj według
Producenci
więcej... mniej
Cena
Filtruj
Leasing dla firm

Całość zakupu odpisz w koszty swojej firmy

Dowiedz się więcej

powered by

STOŁY CHŁODNICZE

Stoły chłodnicze w profesjonalnej kuchni

Gastronomiczne stoły chłodnicze, których szukasz dla swojej firmy:

  • Urządzenia te mogą występować w różnych konfiguracjach: z agregatem lub bez opcji centralnego chłodzenia
  • Jeśli prowadzisz pub czy pizzerię, możesz potrzebować stołu chłodniczego z możliwością wyposażenia go w nalewak
  • Doskonałym rozwiązaniem dla pizzerii są specjalnie stworzone na ich potrzeby stoły chłodnicze do pizzy
  • Tam, gdzie prowadzona działalność wymaga ekspozycji sałatek, świetnie sprawdzą się stoły chłodnicze sałatkowe

Stoły te występują w wielu wariantach wyposażeniowych. Spowodowane jest to tym, że mogą spełniać różnorakie funkcje i dostosowywać się do indywidualnych potrzeb swoich użytkowników. Niezależnie, czy potrzebny jest Ci stół chłodniczy stworzony do przygotowywania pizzy, prezentacji sałatek, z możliwością instalacji nalewaka do piwa czy do wielu innych, niespecyficznych zastosowań - możesz być pewien, że znajdziesz go w naszej ofercie.

Stół chłodniczy na każdą przestrzeń

Stoły chłodnicze to idealne połączenie blatu roboczego z dostępnym w każdej chwili urządzeniem chłodniczym. Pozwala to z jednej strony wykonywać prace kuchenne, z drugiej zaś mieć zawsze pod ręką niezbędne produkty żywnościowe. Urządzenia te mogą spełniać wiele funkcji. Jeżeli chcesz eksponować oferowane przez siebie sałatki, przygotowywać pizzę dla klientów z twojej pizzerii albo nalewać piwo klientom swojego pubu, znajdziesz u nas rozwiązanie stworzone na miarę twojego biznesu. Również w innych kwestiach stoły chłodnicze pozwalają ci na znaczną elastyczność. Jeżeli masz ich wiele w swojej firmie, możesz skorzystać z urządzeń wyposażonych w centralne chłodzenie. Jeśli zaś potrzebujesz tylko jednej maszyny chłodniczej, z pewnością skorzystasz z urządzenia z agregatem. Twój biznes ma potrzebę posiadania wielu urządzeń chłodniczych w ramach jednej przestrzeni? Łatwo będziesz mógł osiągnąć ten cel, wybierając jeden z naszych stołów chłodniczych z centralnym agregatem.

Jeśli jednak nie masz potrzeby posiadania wielu urządzeń chłodniczych, zdecyduj się na jeden z naszych stołów chłodniczych z własnym chłodzeniem. Agregat będzie wtedy zamontowany w dostarczonym do Twojej firmy urządzeniu chłodniczym. Czy Twoje wymagania odnośnie urządzenia lepiej spełniać będzie stół chłodniczy z drzwiczkami, czy też z szufladami? Niezależnie od tego, która z tych opcji jest dla Ciebie bardziej korzysta, posiadamy wiele stołów, które poza podobnymi parametrami różnią się tą właśnie opcją. Czy Twój stół posiadać ma dwoje, troje czy czworo drzwi? Dwie, cztery, sześć czy osiem szuflad? Wszystkie te warianty posiadamy w naszej ofercie. Jeśli jednak potrzebujesz w swoim stole zarówno szuflad, jak i drzwi - możemy Ci zaoferować również takie urządzenia chłodnicze. Tak jak i stół chłodniczy, który został stworzony specjalnie pod kątem zabudowy.

Stoły chłodnicze do pizzy

Podczas przygotowania pizzy potrzebne są nam specyficzne warunki. W związku z dużym zróżnicowaniem dostępnych w pizzeriach konfiguracji pizzy, bezpośrednio w zasięgu ręki zawsze musisz mieć wiele różnych składników. I to nie tylko tych podstawowych, służących do wykonania najbardziej popularnej pizzy. W takich przypadkach, poza standardową komorą chłodniczą na blachy 600x400 zgodne z normą piekarniczą, najbardziej atrakcyjną ofertę stanowią stoły do pizzy z dodatkową nadstawą chłodniczą. Czasami jest ona integralną częścią stołu, w innych przypadkach na blacie znajduje się miejsce na pojemniki GN zgodne z Gastronorm. Czasami z kolei istnieje możliwość umieszczenia na blacie kupionej niezależnie od niego nadstawy chłodniczej.

Blat stołu chłodniczego do pizzy najczęściej wykonany jest z granitu, który świetnie spełnia swoją funkcję podczas prac przygotowawczych. Nieco rzadziej w przypadku stołów do pizzy spotkać można również blaty marmurowe. Najbardziej popularnym rozwiązaniem chłodzenia jest stosowanie wymuszonego obiegu powietrza, ale można znaleźć na rynku i stoły, korzystające z chłodzenia statycznego. Niektóre ze stołów posiadać mogą dwie funkcje - być jednocześnie stołem sałatkowym i stołem do pizzy.  

Stół chłodniczy - nie tylko w barze

Potrzebujesz w pełni profesjonalnego, estetycznego stołu chłodniczego. W naszej ofercie znajdują się zarówno stoły z samym blatem roboczym, jak i w pełni przystosowane do pełnienia swojej funkcji stoły barowe, wyposażone w komorę zlewową, wanienkę z kratką ociekową i odpływem oraz możliwością montażu samej baterii, lub też baterii i nalewaka.

Do prezentacji oferty na potrzeby klientów posiadamy zaś ofertę czarnych, barowych stołów z malowaną proszkowo obudową i przeszkolnymi drzwiami. Ich elegancki  design wpisze się w klimat praktycznie każdego lokalu - pubu czy drinkbaru, pizzerii, lokalu z kebabem czy nawet bistro. Wymuszony obieg powietrza sprawi zaś, że każdy z produktów będzie równomiernie schłodzony.

Stoły chłodnicze sałatkowe

Specjalne urządzenia pomagają w ekspozycji sałatek. Stół chłodniczy sałatkowy najczęściej posiada pokrywę uchylną ze stali nierdzewnej. Może ona wtedy posiadać mechanizm, który w razie potrzeby utrzymuje ją w pozycji otwarcia. Drugim z często spotykanych wariantów jest nadstawa szklana. Zapewnia ona dostęp do sałatek pracownikom Twojego lokalu wtedy, gdy nie jest on lokalem samoobsługowyn i klienci nie powinni mieć możliwości bezpośredniego kontaktu z zawartością saladetty.

Doskonałym rozwiązaniem, które znacząco ułatwi Twoją pracę, jest stosowanie się producenta sałatkowego stołu chłodniczego do norm Gastronorm / GN. Będziesz wtedy miał pewność, że każdy ze standardowych pojemników doskonale wpasuje się w odpowiednie miejsce na Twoim stole. Część z naszych stołów posiada również przestrzeń, w której umieścić możesz kasę. Ich blaty robocze najczęściej wykonane są z polietylenu, stali nierdzewnej, a niektóre nawet z granitu.

Różnorodność stołów chłodniczych w sklepie gastronet24.pl

Rozważasz zakup stołu chłodniczego, ale nie jesteś pewien, który model będzie najlepiej spełniać Twoje potrzeby? W naszej ofercie znajdują się różnorodne stoły chłodnicze, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Szczególnie godne uwagi są stoły chłodnicze z szufladami. Przede wszystkim cechują się one ogromną praktycznością. Są więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie porządek i łatwość dostępu do przechowywanych produktów.

Stoły chłodnicze z szufladami pozwalają na efektywne zorganizowanie przestrzeni, co jest niezbędne w profesjonalnych kuchniach. Dzięki szufladom, dostęp do przechowywanych produktów jest znacznie ułatwiony, co z kolei przyspiesza i ułatwia pracę w kuchni. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bar, pizzerię czy inną restaurację, stół chłodniczy z szufladami to inwestycja, która z pewnością się opłaci.

W naszej ofercie znajdziesz stoły chłodnicze z szufladami o różnej wielkości i konfiguracji, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do specyfiki Twojej kuchni. Stoły te są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują ich trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Jak wybrać stół chłodniczy, który będzie najlepiej pasował do Twojej działalności? Powinieneś rozważyć kilka ważnych czynników. Po pierwsze, rodzaj i ilość produktów, które planujesz przechowywać. Po drugie, dostępność miejsca w kuchni. Możemy zaoferować stoły o różnej konfiguracji, wielkości i z różnymi funkcjami. Oferujemy również stoły chłodnicze sałatkowe czy barowe, dostosowane do specyficznych potrzeb.

Pokazano 1-12 z 409 pozycji

Rodzaje stołów chłodniczych zależą od ich przeznaczenia. Dostępne są stoły chłodnicze do pizzy, sałatkowe, ze zlewem oraz z szufladami. Stoły chłodnicze do pizzy są zaprojektowane specjalnie dla pizzerii - posiadają odpowiednie miejsce na przechowywanie składników. Sałatkowe służą do ekspozycji i przechowywania sałatek. Z kolei modele z drzwiami przeszklonymi pozwalają na odpowiednią widoczność zawartości.

Wybór odpowiedniego stołu chłodniczego zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań. Przy wyborze warto uwzględnić czynniki takie jak pojemność, rozmiar, rodzaj blatu - granitowy czy stal nierdzewna, ilość drzwi lub szuflad oraz funkcje dodatkowe, jak możliwość zamontowania nalewaka. Ważne jest również sprawdzenie parametrów technicznych urządzenia oraz opinii innych użytkowników.

Do utrzymania czystości stołów chłodniczych zaleca się stosowanie łagodnych detergentów lub środków dezynfekujących przeznaczonych do powierzchni spożywczych. Agresywne środki czystości mogą uszkodzić powierzchnię blatu, dlatego należy ich unikać. Po zakończeniu czyszczenia, stoły chłodnicze powinny być dokładnie spłukane wodą i osuszone. Regularne utrzymanie higieny stołu chłodniczego to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa żywności oraz sprawności urządzenia.