Filtruj według
Producenci
więcej... mniej
Cena
Filtruj
Leasing dla firm

Całość zakupu odpisz w koszty swojej firmy

Dowiedz się więcej

powered by

PATELNIE ALUMINIOWE

Potrzebna Ci lekka i doskonale przewodząca ciepło patelnia aluminiowa? Jesteśmy pewni, że znajdziesz ją w naszym sklepie! Mamy zarówno te mniejsze naczynia, jak i większe, od mniej i bardziej znanych producentów sprzętu dla profesjonalnej gastronomii, zarówno te które można myć w zmywarkach jak i te które trzeba czyścić ręcznie. Zapoznaj się z tą kategorią i wybierz patelnię do swojego lokalu!

Wśród patelni z naszego sklepu znajdziesz wyłącznie modele produkowane przez renomowane marki gastronomiczne. Wyróżnić tu można przede wszystkim takich producentów jak Agnelli, Hendi czy Stalgast. Oferowane przez nas naczynia mogą mieć różne zastosowania. Znajdzie się tu zatem zarówno uniwersalna patelnia z odlewu aluminiowego, jak też te przeznaczone do:

  1. naleśników
  2. ryb
  3. grillowania

Patelnie z aluminium - właściwości techniczne

Sprzęty z tej kategorii mogą posiadać wysoki lub niski brzeg. Patelnia wysoka może osiągać nawet 100 mm, niska zaś potrafi mieć zaledwie 20 mm wysokości. Naczynia różnią się też znacznie jeśli chodzi o średnicę. U najmniejszych z nich wynosi ona zaledwie 20 cm, u największych dochodzi z kolei nawet do 40 cm. 

Jeśli zależy Ci na użytkowaniu swojego sprzętu na kuchence indukcyjnej, zwróć uwagę na parametry kupowanego naczynia i wybierz te, w przypadku których jest to możliwe. Patelnia z odlewu aluminium to doskonałe przewodnictwo cieplne. Częstokroć jest ono nawet kilkanaście razy większe niż te oferowane przez stal nierdzewną. Co za tym idzie, możesz przygotowywać posiłki znacznie szybciej i z dużo mniejszym zużyciem energii (nawet do 30%).

Wśród naczyń aluminiowych spotykamy różne powłoki nieprzywierające. Jedną z nich jest B-Cristal o większej żywotności niż w standardowej powłoce teflonowej. Innym wariantem jest Teflon™ Platinum Plus. Wiele z oferowanych powłok nieprzywierających jest kilkuwarstwowa, dzięki czemu są bardziej odporne na zużycie. Wszystkie one są w stanie wytrzymać temperatury do 250, a czasami nawet 260 stopni Celsjusza. Ich konstrukcja sprawia, że można na nich smażyć z niewielką ilością tłuszczu, dzięki czemu posiłki są znacznie bardziej lekkostrawne.

Pokazano 1-12 z 48 pozycji