Filtruj według
Producenci
więcej... mniej
Cena
Filtruj
Leasing dla firm

Całość zakupu odpisz w koszty swojej firmy

Dowiedz się więcej

powered by

KUTRY GASTRONOMICZNE

Urządzeniem, bez którego nie może się obejść żaden większy lokal gastronomiczny – a czasem także te średnie i małe! – jest cutter gastronomiczny (spolszczona nazwa: kuter gastronomiczny). Sprzęt tego rodzaju ma kilka bardzo istotnych z punktu widzenia efektywności lokalu funkcji. W naszym sklepie sprzedajemy więc urządzenia, które bardzo usprawniają działanie wszelkiego rodzaju restauracji, barów szybkiej obsługi, punktów fast food’owych, bistr czy lokali gastronomicznych innego rodzaju. Co mamy w ofercie i dlaczego warto korzystać z przygotowanego przez nas asortymentu?

Do mieszania i cięcia, siekania i mieszania – kuter w gastronomii

Cutter to maszyna, której trybiki posiekają, potną i wymieszają niemal wszystkie produkty spożywcze, które znajdą się we wnętrzu tego urządzenia. Kutery są więc stosowane do siekania warzyw, cięcia mięsa czy mieszania różnych składników. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które łączy wiele funkcji w jednej maszynie.

W zależności od ustawień cutter sieka bardzo drobno lub grubiej, a nawet mieli czy zagęszcza określone produkty. Jedną z bardzo istotnych funkcji jest funkcja mieszania i zagniatania. W lokalu gastronomicznym, który obsługuje dużą liczbę gości, nie można pozwolić na stratę czasu. Jest on kluczowy do utrzymywania satysfakcji klienta na wysokim poziomie. Warto więc takie czynności jak przygotowywanie ciast na pizzę czy naleśniki powierzyć sprawnym maszynom.

Sprzęt gastronomiczny z naszej oferty pozwoli na odciążenie pracowników. Zamiast wykonywać monotonne, wymagające nieustannego powtarzania czynności, skupią się na ważniejszych zadaniach. W tym czasie urządzenie starannie rozmiesza określone składniki bądź bardzo skutecznie (i szybko!) zagniecie ciasto.

Cuttery z naszej oferty

W naszym sklepie klienci kupią wielofunkcyjne urządzenia do siekania, mielenia, mieszania i zagęszczania o różnych pojemnościach. Pojemność komory urządzenia różni się w zależności od modelu urządzenia. Oferujemy cuttery:

- 2,9 L;

- 4,5 L;

- 5,5 L;

- 8 L;

- oraz wiele innych.

Zakres obrotów, moc urządzenia i inne parametry warto sprawdzić przed jego zakupem. Oferujemy zarówno duże cuttery o dwóch biegach, z dwoma otworami wsadowymi, jak i mniejsze maszyny do średnich i małych punktów gastronomicznych. Wiele modeli jest wyposażonych w wygodne funkcje dodatkowe, timery i przejrzyste wyświetlacze, a także w systemy ostrzegania o błędach. Wszystkie urządzenia wykonywane są z odpornych na intensywne użytkowanie materiałów. Stal nierdzewna, odporne na wstrząsy czy drgania aluminium i elementy z tworzywa sztucznego tworzą urządzenia solidne, efektywne, gotowe na długotrwałą pracę.

Pokazano 1-12 z 27 pozycji