Filtruj według
Producenci
więcej... mniej
Cena
Filtruj
Leasing dla firm

Całość zakupu odpisz w koszty swojej firmy

Dowiedz się więcej

powered by

SZAFY MROŹNICZE

Komercyjne szafy mroźnicze

Możesz je znaleźć w ofercie naszego sklepu:

  • Zarówno te, spełniające normę gastronorm (GN), jak i pozostałe urządzenia
  • Z agregatem zapewniającym własne chłodzenie lub bez niego, z chłodzeniem centralnym
  • Tylko mroźnicze lub o podwójnej funkcji - dwutemperaturowe chłodniczo-mroźnicze
  • Z wymuszonym chłodzeniem powietrzem obiegowym lub też w wersji z chłodzeniem statycznym, bez wentylatora

Chcesz, by Twoje urządzenie sprawnie i praktycznie bezobsługowo działało przez wiele lat. Dobrze trafiłeś, ponieważ w naszej ofercie znajdziesz dokładnie taką szafę mroźniczą, która jest potrzebna w Twojej firmie. Zgodne z normą piekarską, z gastronorm, z agregatem lub bez niego. Wszystkie modele są zazwyczaj dostępne maksymalnie w ciągu czterech tygodni - wiele z nich możesz jednak otrzymać nawet w 48 godzin.

Szafy mroźnicze do lodów - i inne

Czasami standardowa szafa nie jest tym, czego potrzebujesz, ponieważ prowadzisz specyficzny rodzaj działalności. Od dawna wychodzimy naprzeciw takim potrzebom i wprowadzamy do naszej oferty inne niż typowe modele urządzeń mroźniczych. Doskonały przykład stanowić mogą tu szafy zgodne z normą piekarską. Zamrażarka piekarnicza spełnia to zadanie poprzez dostosowanie do blachy piekarniczej 400x600 mm. To nie wszystko, ponieważ posiadamy w swojej ofercie również rozwiązania, pozwalające w bezpieczny sposób przechowywać lody - szafy mroźnicze do lodów. Niektóre z szaf mroźniczych pełnić mogą też rolę ekspozycyjną. Część z nich dostępna jest z podświetlanym panelem reklamowym.

Nie wszystkie urządzenia z tej kategorii muszą spełniać normę Gastronorm. W wielu przypadkach w Twojej pracy doskonale sprawdzi się zamrażarka szufladowa albo urządzenie mroźne, posiadające standardowe ruszty. Co jednak, jeśli potrzebujesz w swojej pracy właśnie urządzenia zgodnego z Gastronorm? Wyzwaniu temu sprostają oferowane przez nas urządzenia, które są dostosowane do pojemników gastronomicznych GN 2/1 lub 2 x GN 1/1.

Gdy ilość urządzeń ma znaczenie

W przypadku mniejszej ilości szaf na jednej powierzchni uzasadnione jest stosowanie urządzeń z własnym chłodzeniem. Wtedy każde z nich posiada własny agregat. Jeśli jednak w jednym miejscu znajduje się wiele szaf, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z chłodzenia centralnego. W takich przypadkach jeden centralny agregat współpracuje z wieloma zintegrowanymi z nim szafami.

Tam, gdzie masz taką możliwość, możesz umieścić zarówno szafę chłodniczą, jak i mroźną. Jeśli jednak nie masz możliwości umieszczenia oddzielnego urządzenia mroźniczego, warto zastanowić się nad szafą dwutemperaturową, chłodniczo-mroźniczą. Dobrym rozwiązaniem tam, gdzie nie posiadasz wiele miejsca, a nadal potrzebujesz szybkiego dostępu do produktów żywnościowych, może być zastosowanie zamrażarki, dającej możliwość zabudowy pod blat.

Szafy mroźnicze w każdej klasie sprzętu

Chłodzenie wymuszonym obiegiem powietrza sprawdzi się wszędzie tam, gdzie Twoje produkty będą wymagały jednakowej temperatury w każdej części urządzenia mroźniczego. Dzięki temu w komorze mroźniczej nie tworzy się niepotrzebny lód, a produkty nie ulegają oszronieniu. Taki dynamiczny układ chłodzenia w specyficznych warunkach nie zdaje jednak egzaminu. Wtedy najlepiej byś zdecydował się na chłodzenie statyczne, bez wentylatora.

Większość naszych szaf to urządzenia od posiadających bardzo oszczędne klasy energetyczne po urządzenia w klasach o dobrej relacji kosztu zakupu w stosunku do klasy energetycznej. Prawie wszystkie zaś pracują w systemie automatycznego odszraniania. Posiadamy jednak pojedyncze modele z opcją odszraniania manualnego. Korzystając z szerokiej oferty szaf mroźniczych, pracujących w różnych klasach klimatycznych, możesz wybrać takie urządzenie, które zapewni Ci bezproblemową pracę nawet wtedy, gdy będzie musiało pracować w mniej korzystnej niż zazwyczaj temperaturze otoczenia.

Szafy mroźnicze przeszklone - ułatw sobie pracę

Urządzenia mroźne posiadać mogą szereg usprawnień, które pomogą Ci w codziennej pracy. Drzwi skrzydłowe, a może opcjonalne drzwi lewe lub prawe? Część modeli posiada z kolei drzwi prawe przestawne, dające możliwość ich przestawienia, jeśli taki niestandardowy układ miałby ułatwić Ci pracę. Świetnym usprawnieniem jest również pedał nożny do otwierania drzwi urządzenia mroźniczego. Drzwi w niektórych modelach urządzeń, by zminimalizować straty zimna, zamykają się samoczynnie. Część drzwi szaf mroźniczych posiada z kolei blokadę zamknięcia, jeśli ustawisz je pod kątem 90 stopni. Doskonałym rozwiązaniem są szafy mroźnicze przeszklone - dają one możliwość obejrzenia zawartości bez otwierania urządzenia, jeśli w naszej firmie jest większa ilość urządzeń mroźniczych.

W zależności od Twoich potrzeb, obudowy szaf mroźniczych mogą cechować się różnymi parametrami. Posiadamy w ofercie zarówno urządzenia ze szlachetnej stali nierdzewnej, stali galwanizowanej, chromowo-niklowej, jak i malowanej proszkowo lub lakierowanej. Wnętrze z tworzywa ABS albo stali chromoniklowej pozwoli zapewnić nieskazitelną czystość wewnątrz szafy mroźniczej. Zaokrąglone krawędzie wnętrza dadzą Ci z kolei pewność, że brud nie będzie osadzał się w trudnodostępnych miejscach. Uchwyt może zaś stanowić wpuszczona w drzwi listwa, ale może nim też być i ergonomiczny uchwyt drążkowy.

Rodzaje i zastosowanie szaf mroźniczych

W sklepie gastronet24.pl oferujemy szeroki asortyment szaf mroźniczych, zaprojektowanych z myślą o różnorodnych zastosowaniach w sektorze gastronomicznym. Widoczna na tej stronie oferta obejmuje zarówno standardowe szafy mroźnicze, jak i specjalne szafy mroźnicze do lodów. Ta druga kategoria produktów została zaprojektowana specjalnie z myślą o przechowywaniu lodów, z dodatkowymi funkcjami umożliwiającymi utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności, tak by zapewnić najwyższą jakość przechowywanych produktów.

Różne modele naszych szaf mroźniczych mogą być wykorzystywane w różnych sektorach branży, na przykład:

  • w restauracjach i kawiarniach do przechowywania lodów i innych produktów mrożonych,
  • w sklepach spożywczych do wyświetlania i przechowywania mrożonek,
  • w sektorze cukierniczym do przechowywania deserów mrożonych i innych delikatnych produktów.

Cechy i funkcje szaf mroźnych

Główną cechą, która charakteryzuje szafę mroźną, jest zastosowanie zaawansowanego agregatu chłodzącego. Dzięki temu, szafy mroźnicze są zdolne do utrzymania stałej, niskiej temperatury, gwarantując tym samym optymalne warunki do przechowywania produktów mrożonych.

Kolejnym atutem naszych szaf mroźnych jest odszranianie automatyczne. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na utrzymanie właściwego poziomu temperatury bez konieczności ręcznego odszraniania szafy, co jest nie tylko niewygodne, ale także może prowadzić do niechcianych fluktuacji temperatury. Oferujemy również szafy mroźnicze z praktycznym dodatkiem - pedałem nożnym do otwierania. Niezwykle przydatny, gdy nasze ręce są zajęte, a musimy szybko uzyskać dostęp do zawartości szafy. Nasze szafy mroźnicze są nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale charakteryzują się również wytrzymałością i długą żywotnością, dzięki czemu stanowią świetną inwestycję dla każdej profesjonalnej kuchni.

Dobór szafy mroźniczej do potrzeb lokalu

Wybierając szafę mroźniczą gastronomiczną do swojego lokalu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim, szafy mroźnicze powinny być dopasowane do specyficznych potrzeb działalności - czy to gastronomicznej, czy handlowej. Wyższa pojemność i wydajność chłodzenia będą priorytetem dla dużych restauracji i sklepów, podczas gdy mniejsze kawiarnie mogą wymagać szaf mroźniczych o mniejszych rozmiarach i troszkę mniejszej mocy. Wybierając szafy mroźne, warto również zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Czy mają regulowane półki, jakie są możliwości temperatury czy łatwość czyszczenia? Wszystkie te czynniki mogą znacząco wpłynąć na wydajność i ergonomię pracy.

Pokazano 1-12 z 130 pozycji

Do głównych rodzajów należą szafy pojedyncze, idealne do mniejszych przestrzeni, podwójne, które oferują więcej miejsca na przechowywanie, przeszklone, ułatwiające identyfikację zawartości bez otwierania drzwi oraz dwutemperaturowe, pozwalające na przechowywanie produktów w dwóch różnych temperaturach w jednym urządzeniu.

Wybór odpowiedniej szafy mroźniczej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy wyborze warto rozważyć kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, pojemność - zdecyduj, ile miejsca do przechowywania potrzebujesz. Następnie rodzaj chłodzenia - wymuszone obiegiem powietrza lub statyczne. Klasa energetyczna jest istotna dla oszczędności energii, a materiał obudowy (np. stal nierdzewna) wpływa na wytrzymałość i estetykę urządzenia. Dodatkowe funkcje i udogodnienia mogą znacznie podnieść komfort użytkowania.

Do czyszczenia szaf mroźniczych zalecamy używanie łagodnego detergentu i ciepłej wody. Unikaj stosowania silnych środków chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na powierzchnię urządzenia. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie i opróżnić szafę mroźniczą ze wszystkich produktów spożywczych.