Aktywne filtry

Filtr producentów

Cena

  • 17,00 zł - 401,00 zł

    -

Kompleksowe realizacje
obiektów
885 552 429

Leasing dla firm

Całość zakupu odpisz w koszty swojej firmy

Dowiedz się więcej

powered by

Kompleksowe realizacje
obiektów
885 552 429

Kompleksowe realizacje

DESKI HACCP

Deski do krojenia HACCP to niezbędny element wyposażenia każdej profesjonalnej kuchni. Służą one do przygotowywania żywności w sposób higieniczny i bezpieczny dla zdrowia. Akcesoria HACCP są dostępne w różnych kolorach, co pozwala na łatwe rozróżnienie desek do różnych produktów i zapobiega krzyżowemu skażeniu żywności.

Deski do krojenia zostały stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności i zminimalizowania ryzyka rozwoju chorób przenoszonych drogą pokarmową. Zgodnie z wymaganiami HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) deski powinny być wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością i łatwo da się je wyczyścić i zdezynfekować.

Do czego służą deski HACCP w różnych kolorach?

Akcesoria z oznaczeniem HACCP to specjalne deski do krojenia, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizować ryzyko zakażenia żywności. Są one przeznaczone do użytku w miejscach, gdzie odbywa się obróbka i przygotowanie żywności, takich jak kuchnie restauracyjne, stołówki czy zakłady produkcyjne.

Kolor akcesorium określa przeznaczenie i zastosowanie danej deski. Zazwyczaj deski HACCP występują w pięciu podstawowych kolorach: białym, czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym. Każdy kolor jest przypisany do innej kategorii produktów, co ułatwia organizację pracy w kuchni oraz minimalizuje ryzyko zakażenia krzyżowego. Różne kolory mają różne zastosowania. Biała deska służy do krojenia i przygotowywania pieczywa oraz serów, czerwona deska jest przeznaczona do krojenia i przygotowywania mięsa, w tym również surowego mięsa. Niebieska służy do krojenia i przygotowywania owoców morza, między innymi takich jak ryby, zielona deska jest przeznaczona do krojenia i przygotowywania warzyw i owoców a żółta służy do krojenia i przygotowywania produktów nabiałowych, takich jak ser czy masło.

Deska HACCP a wymiary GN

Wymiary desek HACCP są ściśle związane z normą GN (Gastronorm), która określa standardowe wymiary zlewozmywaków, pojemników, tac, półek i innych elementów wyposażenia kuchennego. Dzięki temu takie deski są kompatybilne z innymi elementami kuchennymi, co ułatwia pracę kucharzom i zapewnia skuteczne wykorzystanie przestrzeni w kuchni.

Deski dostępne są w różnych wymiarach, w zależności od potrzeb i rodzaju pracy, jaką wykonuje się w kuchni. Najczęściej spotykane wymiary to GN 1/1, GN 1/2 i GN 1/3. Deska w standardowym wymiarze GN 1/1 ma wymiary 530 mm x 325 mm, natomiast deska HACCP w wymiarze GN 1/2 ma wymiary 325 mm x 265 mm. Deski w mniejszych wymiarach, takie jak GN 1/3, są idealne do mniejszych kuchni i pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Podsumowując, akcesoria do krojenia HACCP są nieodzownym elementem wyposażenia każdej profesjonalnej kuchni. Dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, umożliwiają łatwe rozróżnienie desek do różnych produktów oraz zapewniają bezpieczeństwo i higienę podczas przygotowywania żywności. Dbałość o bezpieczeństwo i jakość żywności jest niezwykle ważna dla każdego właściciela lokalu gastronomicznego, a deski stanowią niezawodne narzędzie w realizacji tych wymagań.

Aktywne filtry

Dostępność: 48h
Producent: Hendi
Kod produktu: 506905

Deska drewniana 530x325 Hendi 506905

Cena podstawowa 211,56 zł Cena 179,83 zł
Netto 146,20 zł bez VAT
  • -15%
Pokazano 1-12 z 76 pozycji