Filtruj według
Producenci
więcej... mniej
Cena
Filtruj
Leasing dla firm

Całość zakupu odpisz w koszty swojej firmy

Dowiedz się więcej

powered by

OBRÓBKA TERMICZNA

Urządzenia gastronomiczne do obróbki termicznej

Obróbka termiczna to bardzo szeroka kategoria urządzeń gastronomicznych. Zaliczamy to wszystkie urządzenia, dzięki którym możemy gotować, smażyć, piec oraz w inny sposób poddawać jedzenie działaniu wysokiej temperatury. Nic dziwnego, że ta grupa maszyn gastronomicznych jest tak bardzo popularna. To właśnie dzięki niej niezdatne jeszcze do spożycia produkty zamieniają się w gotowe dania, które podawane są klientom w restauracjach. Obróbka termiczna pozwala też odgrzać gotowe już potrawy lub utrzymać temperaturę jedzenia, które będzie niedługo wydawane z kuchni. Nasz internetowy sklep gastronomiczny oferuje szeroką gamę urządzeń, przeznaczonych do obróbki termicznej żywności. Sprawdzą się one zarówno w restauracji, lokalu typu fast-food, pubie czy firmie cateringowej. Dostępne produkty z pewnością sprostają Twoim wymaganiom, a jeśli natrafisz na trudności w podjęciu decyzji – pomożemy Ci dokonać wyboru, który będzie najlepiej służył Twojej firmie.

Duże urządzenia do obróbki cieplnej

Ta szeroka podgrupa urządzeń do obróbki cieplnej żywności zawiera w sobie różnego rodzaju kuchnie, patelnie, kotły warzelne i bemary. Na uwagę zasługuje także propozycja różnorodnych pieców,w której znajdują się zarówno piekarniki, piece konwekcyjne, jak i konwekcyjno-parowe. Nie zabraknie także sprzętów wyspecjalizowanych w konkretnych zadaniach, takich jak piece do pizzy oraz piece piekarnicze. Nasz gastro sklep posiada w sprzedaży również kuchnie elektryczne z płytami żeliwnymi lub płytą ceramiczną, tradycyjne kuchnie gazowe oraz najnowocześniejsze rozwiązania w postaci kuchni indukcyjnych. Znajdziesz tu zatem wszystko, czego potrzebujesz do obróbki cieplnej produktów żywnościowych. Obróbka termiczna to również taborety gastronomiczne. Wytrzymują one obciążenia ciężkimi naczyniami, zastosujesz je więc wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się kuchnie. Jeśli w Twoim lokalu smaży się duże ilości potraw, warto zastanowić się nad wyposażeniem jej w patelnię gastronomiczną, ponieważ cechuje ją duża wydajność procesu smażenia oraz duszenia. Nasza oferta kotłów warzelnych pozwoli Ci jednocześnie przygotowywać duże ilości płynnych potraw.

Podgrzewanie i gotowanie Sous vide

Bemary zapewniają możliwość długotrwałego utrzymania ciepła wydanych z kuchni potraw, a co za tym idzie – ich wcześniejszego przygotowania, a później jedynie wydawania na bieżąco klientom. W ten sposób możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nadają się m.in. do baru mlecznego. Podgrzewacze z kolei świetnie sprawdzają się jako prezentacja potraw, a także proste urządzenie, które może utrzymać temperaturę posiłku, czekającego na gości, chociażby w hotelowym bufecie. Do podgrzewania potraw posłużyć może też jedna z proponowanych przez nasz sklep gastronomiczny mikrofalówek. Możesz wybierać zarówno z podstawowych urządzeń, jak i tych kuchenek mikrofalowych, które można programować. Obróbka cieplna posiłków o znacznie dłuższym czasie trwania to powolne gotowanie w niskiej temperaturze z wykorzystaniem gastronomicznych urządzeń Sous vide.

Obróbka termiczna na potrzeby dań szybkich

Wiele dań, które można szybko przygotowywać, z czasem stało się niezwykle popularnych. Brak czasu na przygotowanie i spożycie potraw sprawia, że mnóstwo osób wybiera tzw. fast foody. To, że są one przyrządzane tak sprawnie możliwe jest dzięki szeregowi urządzeń gastronomicznych, których zasadą działania jest obróbka termiczna. Gdy myślisz o potrawach typu gyros czy kebab, przypominasz sobie o urządzeniu do opiekania mięsa na wielkim, pionowym rożnie, który obraca się wokół własnej osi. Klienci z pewnością docenią też możliwość spożycia w Twoim lokalu ciepłych kanapek, które przygotujesz z pomocą opiekacza albo pysznych, chrupiących grzanek z tostera. Obróbka cieplna z pomocą płyty grillowej, grilla kontaktowego oraz lawowego jest w stanie sprawić, że klienci Twojego lokalu będą cieszyli się unikalnym smakiem dań z grilla przez cały rok. Brzmi pysznie, prawda? Wydawać by się mogło, że hot-dog to jedynie parówka w bułce. Jej odpowiednie przygotowanie najlepiej powierzyć jednak specjalnym urządzeniom. Bułka musi być ciepła, ale nie można podgrzewać jej zbyt długo - grozi to jej wyschnięciem. Parówki z kolei nie powinny tracić swoich wartości odżywczych. Odpowiedzią na te potrzeby są oczywiście urządzenia do obróbki cieplnej żywności z naszej oferty! Uzupełnienie tej oferty stanowią frytownice, które muszą się znaleźć w praktycznie każdej nowoczesnej kuchni. Ponadto z dań podawanych zazwyczaj na słodko warto zainteresować się goframi i naleśnikami. Pozwalają one urozmaicić ofertę Twojego lokalu gastronomicznego i przyciągnąć nowych gości.

Obróbka termiczna napojów

Twój lokal gastronomiczny z pewnością potrzebuje profesjonalnego ekspresu do kawy, a w przypadku niektórych z tych urządzeń - również młynka. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie rodzaje ekspresów: zarówno kolbowe, jak i automatyczne oraz przelewowe. Ekspresy kolbowe cechuje oszczędność i wydajność. Dzięki ekspresom automatycznym Twoi klienci wypiją doskonałe kawy mleczne i bezmleczne. W przypadku dużego zapotrzebowania na kawę o wysokiej zawartości kofeiny wybierze wydajny ekspres przelewowy. Do zaparzania kawy, herbaty albo ziół wybierz jeden z oferowanych przez nas zaparzaczy. Warniki pozwolą Ci z kolei przechować wszelkiego rodzaju napoje, zarówno te ciepłe, jak i zimne - nie utracisz dzięki nim temperatury trzymanych płynów. Możesz w ten sposób przechowywać nawet grzane wino. Jak zatem widzisz oferta urządzeń do obróbki cieplnej żywności i napojów jest niezwykle pojemna. Wybierz te, które okażą się niezbędne w Twojej kuchni.

Kompleksowe wyposażenie do każdej kuchni

Kategoria „obróbka termiczna” obejmuje szeroki asortyment urządzeń niezbędnych zarówno do gotowania, smażenia, pieczenia, jak i podgrzewania wszelkiego rodzaju potraw. Wśród dostępnych tu maszyn i urządzeń do obróbki termicznej znajdziesz nie tylko konwekcyjno-parowe piece, kuchnie gazowe, grille kontaktowe czy patelnie gastronomiczne, ale także kotły warzelne oraz bemary do utrzymania ciepła potraw. Ta kategoria zaopatrzenia gastronomicznego obejmuje też urządzenia do obróbki termicznej żywności niezbędne do szybkiego serwowania potraw, takie jak frytownice czy tostery. Znajdziesz u nas również ekspresy do kawy oraz zaparzacze do kawy i warniki na napoje ciepłe i zimne. Dzięki szerokiemu asortymentowi tych urządzeń, możliwe jest kompleksowe wyposażenie każdej kuchni w dowolnym lokalu gastronomicznym, niezależnie od typu potraw serwowanych w restauracji.

Zastosowanie zaawansowanych technologii w urządzeniach do obróbki cieplnej w gastronomii sprawia, że proces ten staje się nie tylko bardziej precyzyjny, ale także szybszy i energooszczędny. Obróbka cieplna żywności odbywa się z zachowaniem optymalnej temperatury, co ma bezpośredni wpływ na zachowanie właściwości smakowych i odżywczych produktów. W ten sposób, potrawy przygotowane za pomocą naszych urządzeń są nie tylko aromatyczne i pyszne, ale także zdrowe.

Przykładowe urządzenia do obróbki cieplnej w gastronomii

Piec konwekcyjny z nawilżaniem H90S Hendi oraz piec piekarniczo-cukierniczy Millenial z bezpośrednim natryskiem, również od Hendi, to dwa przykładowe urządzenia do obróbki termicznej żywności dostępne w naszej ofercie. Pierwszy z nich, H90S Hendi, jest idealnym wyborem dla małych restauracji, punktów typu fast-food, małych piekarni oraz sklepów pragnących wzbogacić swoją ofertę o świeże pieczywo czy smaczne wypieki. Dzięki niewielkim rozmiarom, możliwości zasilania na 230 V i ekonomicznemu zużyciu energii elektrycznej, piec ten może być łatwo zamontowany w praktycznie każdych warunkach. Jego prosta obsługa, obudowa ze stali nierdzewnej, podwójne przeszklone drzwi, częściowo emaliowana komora, oświetlenie, ogrzewanie za pomocą dwóch grzałek, dwa wentylatory, zakres temperatur od 50°C do 300°C oraz timer do 120 minut sprawiają, że jest to urządzenie niezwykle funkcjonalne i wszechstronne.

Z kolei piec Millenial wyposażony jest w elektroniczny, 7-calowy, kolorowy, dotykowy panel sterowania TFT, co umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie parametrów gotowania. Menu sterowania dostępne jest w 42 językach, w tym po polsku. Piec ten wyróżnia się trzema opatentowanymi rozwiązaniami: Airflowlogic™, Humilogic™ oraz Drylogic™, które odpowiadają odpowiednio za optymalizację cyrkulacji powietrza, nawilżanie bez bezpośredniego kontaktu z wodą oraz kontrolę suszenia komory pieca.

Jak wybrać odpowiednie urządzenia do obróbki cieplnej?

Wybór odpowiednich urządzeń do obróbki cieplnej w gastronomii to kluczowe zadanie, które wymaga szczególnej uwagi. Obróbka cieplna, jako istotny element procesu przygotowywania potraw, ma decydujący wpływ na smak i konsystencję potraw. Dlatego też, wybierając urządzenia do obróbki cieplnej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Przede wszystkim, urządzenia do obróbki cieplnej powinny być wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Solidność wykonania oraz niezawodność to cechy, które gwarantują ich długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie. Wybierając urządzenia do obróbki cieplnej w gastronomii, warto także zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Różnorodne tryby i programy obróbki cieplnej pozwolą dopasować proces gotowania do specyfiki konkretnego dania, co przekłada się na oszczędność czasu i energii, a także na optymalizację konsystencji i smaku potraw. Właściwą obróbkę cieplną gastronomii umożliwiają również urządzenia z technologią even cooking, które gwarantują równomierny rozkład ciepła. Pamiętajmy także, że dobrze dobrane urządzenia do obróbki cieplnej wpływają na efektywność pracy całego zespołu, co jest niezwykle istotne w intensywnie pracujących kuchniach gastronomicznych.

Pokazano 1-12 z 3954 pozycji

Główne metody obróbki termicznej żywności w gastronomii to gotowanie, smażenie, pieczenie, duszenie, grillowanie i podgrzewanie. Każda z nich charakteryzuje się specyficznymi cechami i wpływa na smak, teksturę oraz wartości odżywcze produktów. Gotowanie polega na poddawaniu żywności działaniu gorącej wody czy pary. Smażenie to obróbka z użyciem tłuszczu. Pieczenie odbywa się w piecu przy wysokiej temperaturze. Duszenie to powolne gotowanie w niewielkiej ilości płynu. Grillowanie polega na przyrządzaniu potraw nad otwartym ogniem lub na ruszcie.

Obróbka termiczna ma złożony wpływ na wartości odżywcze produktów. Z jednej strony, poprzez rozkładanie białek i skrobi, ułatwia ich trawienie, co może być korzystne dla naszego organizmu. Jednakże proces ten może również prowadzić do utraty witamin i innych cennych składników odżywczych, które są wrażliwe na wysokie temperatury. W rezultacie, podczas obróbki termicznej żywności, wartości odżywcze mogą zarówno wzrosnąć, jak i spaść.

Aby efektywnie kontrolować temperaturę podczas obróbki termicznej żywności, kluczowe jest użycie odpowiednich urządzeń, takich jak termometry. Przestrzeganie wytycznych dotyczących czasu gotowania lub pieczenia jest również niezbędne. Monitorowanie temperatury wewnątrz produktu za pomocą narzędzi do mierzenia temperatury jest kolejnym istotnym elementem skutecznej kontroli temperatury.