Blog Gastronet24
Wilk do mięsa

Jaki wilk do mięsa wybrać? Sprawdź jakie modele polecamy

Czym jest wilk do mięsa? Podstawowe informacje

Po co i jak zmielić mięso? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie będzie oczywista. Od czasów dzieciństwa spotykaliśmy się bowiem z różnymi postaciami potraw mięsnych. Mogły to być zarówno kotlety schabowe czy filety z piersi kurczaka, jak też popularne “mielone”. Mielenie mięsa pozwala na wykorzystanie go również do przygotowania dań kuchni świata, ale i świetnie nam znanej swojskiej kiełbasy.

Wszystko zależy bowiem od preferencji kulinarnych gości Twojego lokalu gastronomicznego oraz od sprzętu, dzięki któremu uzyskamy odpowiedni efekt rozdrobnienia produktu. W tym miejscu niezbędna okazuje się często maszynka wilk do mielenia mięsa. Okazuje się, że nie bez powodu stała się ona jednym z ważniejszych urządzeń, które wykorzystujemy w profesjonalnej gastronomii.

Wilk do mięsa co to jest?

Zarówno mała gastronomia, jak i duże firmy z branży muszą rozdrobnić mięso i ryby na potrzeby przygotowywanych potraw. Często żywność taka służy jako półprodukt, który jest dostarczany do innych firm i instytucji. Dzięki temu powstaje farsz i mięso na potrzeby kiełbas, kotletów i wielu innych dań mięsnych. Wielu z nas pamięta z pewnością domowe sprzęty, które służyły do tego samego celu. Kiedy jednak przypomnimy sobie jak wolne było ich działanie, łatwo zrozumieć dlaczego w profesjonalnej gastronomii potrzeba nam czegoś więcej.

maszynka wilk do mielenia mięsa

Urządzenia te dzielą się na różne podtypy – od podstawowych sprzętów pomocniczych po takie, które mogą działać praktycznie bez przestojów. Do zestawu niekiedy dodawane są lejki do nadziewania kiełbas czy końcówki do pierogów. Znacząco zwiększa to funkcjonalność takich maszyn gastronomicznych. Samoistne ostrzenie się noży wybranych modeli też nie powinno być bez znaczenia podczas dokonywania zakupu.

Być może Twoim celem jest produkcja mięsa o jednakowym stopniu zmielenia… co jednak zrobić, gdy chciałbyś zróżnicować swoją produkcję? Odpowiedzią na te pytanie będą sprzęty, które już na starcie wyposażono w dodatkowe zestawy sitek. Różnice w oferowanych średnicach otworów sprawiają, że możesz zaoferować klientom swojej restauracji dania mięsne które powstały z produktu o różnym stopniu zmielenia.

Najlepsze cechy profesjonalnej maszynki wilka do mielenia mięsa

Ilość produktów na rynku sprawia, że często trudno jest się połapać, czym powinny się charakteryzować najlepsze z nich. Nikt nie chce kupić urządzenia, które zaraz po ustaniu okresu gwarancyjnego odmówi współpracy, a jego naprawa okaże się niemożliwa lub bardzo kosztowna. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was listę cech, których powinno się szukać w najlepszych sprzętach z tej kategorii.

Jakie cechy ma idealna maszynka do mielenia mięsa wilk?

  • Wysoka wydajność procesu mielenia. Najlepsze urządzenia do pracy ciągłej pozwalają osiągnąć wynik wynoszący nawet kilkaset kilogramów na godzinę
  • Praca ciągła. Dzięki niej maszyna nie wymaga okresów przestoju, pozwalając korzystać ze swoich funkcji praktycznie bez przerw. Wszystko to dzięki specjalnej konstrukcji silnika, w który wyposażony jest sprzęt
  • Duża wytrzymałość części mechanicznych, za sprawą której maszyna w trakcie pracy z łatwością znosi nawet duże obciążenia. Osiąga się to poprzez wykonanie najbardziej narażonych na uszkodzenie elementów ze stali nierdzewnej
  • Łatwość czyszczenia. Zapewnić ją może łatwy demontaż i czyszczenie tych elementów urządzenia, które mają styczność z obrabianym produktem.
  • Bieg wsteczny, który znacznie usprawnia proces rozdrabniania
  • System Unger, za sprawą którego można zmielić produkt na niezwykle drobne cząstki. Jego sprawność zawdzięczamy specjalnej konstrukcji zestawu mielącego, który często składa się z dwóch noży, dwóch sit i szarpaka
Wilk do mięsa co to jest

Porównanie 6 bestsellerowych modeli maszynek wilków

Nie każdego interesują kwestie techniczne, jednak każdy klient chciałby poznać odpowiedź na podstawowe pytanie – jaki wilk do mięsa będzie dla mnie najlepszy? By udzielić rzetelnej odpowiedzi, zapytaliśmy naszego specjalistę z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze branży gastronomicznej. Polecił nam sześć urządzeń, które uszeregowaliśmy od oferty najbardziej atrakcyjnej cenowo po sprzęt o najmocniejszej konfiguracji zaawansowanych rozwiązaniach technicznych. Oto one:

  1. Hendi Profi Line 12
  2. Ma-Ga TC12 z sitkiem 6 mm
  3. Stalgast P 1.1 kW, U 230 V 721221
  4. Ma-Ga TC22 z sitkiem 4,5 mm
  5. Hendi Profi Line 350
  6. Ma-Ga WM22.1-U3 3-fazowy z UNGEREM 3-elementowym

Najtańszymi oferowanymi w naszym zestawieniu modelami są Hendi Profi Line 12 oraz Ma-Ga TC12 z sitkiem 6 mm i to one będą walczyć o zainteresowanie klientów, którzy potrzebują urządzeń najbardziej okazyjnych cenowo. Profi Line 12 marki Hendi świetnie sprawdzi się w niewielkich lokalach gastronomicznych oraz pensjonatach. Najważniejsze elementy wykonano ze stali nierdzewnej i specjalnego stopu aluminium, co skutecznie zabezpiecza sprzęt przed korozją. Dzięki wyciszonej przekładni zębatej urządzenie pracuje niezwykle cicho, nie będzie zatem zakłócało swoją pracą spokoju Twoich gości. Wyposażono je w sitko z otworami o średnicy 6 mm, a jego wydajność chwilowa wynosi 200 kg/h.

Ma-Ga TC12 z sitkiem z otworami jednakowej jak w modelu Hendi wielkości to nieco droższy sprzęt. Jego wydajność wynosi do 100 kg/h. W tym przypadku wszystkie najważniejsze elementy wykonano ze stali nierdzewnej, co znacząco wydłuży ich bezawaryjne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że jego przeznaczeniem jest praca w cateringu, gastronomii, zakładach żywienia i przetwórstwa mięsnego oraz w dużych sklepach. Firma bardzo dba również o to, by utrzymanie w czystości jej produktów nie nastręczało klientom żadnych trudności. Co więcej, możliwa jest obsługa trzech rodzajów sitek. Standardem staje się też cicha praca, którą chwali się coraz więcej producentów sprzętu do mechanicznej obróbki żywności.

Średnią półkę cenową okupują dwa urządzenia – Stalgast P 1.1 kW, U 230 V 721221 oraz kolejny już model Ma-Ga w tym zestawieniu – TC22 z sitkiem 4,5 mm. Sprzęt Stalgast posiada praktycznie wszystko to, co jego poprzednicy. Producent postawił zatem na łatwość czyszczenia, wykonanie najważniejszych elementów ze stali nierdzewnej. Wyróżnia się jednak kilkoma ważnymi cechami. W standardzie wyposażono go w aż dwa sitka (o oczkach 6 i 8 mm). Urządzenie to może też pracować w trybie ciągłym aż do ośmiu godzin, zapewniając wydajność do 300 kg/h.

Dzięki zabezpieczeniom przeciwprzeciążeniowym można też mieć pewność, że nagłe przeciążenie nie stanie się przyczyną niechcianej awarii. Ma-Ga wyposażona została z kolei w sitko 4,5 mm, zaś jej wydajność wynosi do 200 kg/h. Tu również producent postawił na łatwość czyszczenia i trwałość najważniejszych elementów. Model daje możliwość wyboru innych sitek – z oczkami 6 lub 8 mm. Wyciszenie jego pracy i wysoką bezawaryjność zapewnia przekładnia, która pracuje w kąpieli olejowej. Urządzenie przeznaczone jest do pracy przerywanej.

Najdroższe sprzęty w naszym zestawieniu to Profi Line 350 od Hendi oraz kolejna już Ma-Ga – tym razem model WM22.1-U3 3-fazowy z UNGEREM 3-elementowym. W tym zakresie cenowym jest oczywiste, że w standardzie znajdą się usprawnienia z niższych modeli. Jakie w takim razie zaproponowano usprawnienia za tę wyższą cenę? Model Hendi pozwala ponownie zmielić masę rybną lub mięsną, by osiągnąć idealny materiał na kotlety. Specjalny silnik sprawia, że urządzenie może pracować w trybie ciągłym, a jego wydajność to nawet 350 kg/h.

Żeby zapewnić jeszcze lepszą obróbkę, sprzęt wyposażono w system Unger oraz rewers. W standardowym zestawie znaleźć można też dwa sita o otworach 5 oraz 9 mm. Jeśli zaś potrzebujesz maszyny do nadziewania kiełbas, po zamówieniu dodatkowych akcesoriów bez trudu poradzisz sobie z tym zadaniem. Model Ma-Ga może pochwalić się wydajnością 250 kg/h. Tu również standardem jest bieg wsteczny oraz Unger, który złożony jest z dwóch sitek i dwustronnego nożyka tnącego.