Jak zrobić domową, swojską kiełbasę? Przepis i praktyczne porady!
Pyszna, domowa i pachnąca kiełbasa to rarytas, który bardzo trudno jest znaleźć na sklepowych półkach. Istnieją jednak sprawdzone receptury, które pomogą w przygotowaniu pysznej kiełbasy w zaciszu własnego domu. Do zrobienia tego specjału wcale nie trzeba wielkich umiejętności. Przyda się za to precyzja i cierpliwość.
Jak zrobić kiełbasę w domu?
Kiełbasa domowa powinna być przygotowana z mięsa najwyższej jakości. Co więcej, potrzeba do tego także świeżych przypraw i oczywiście maszynki do mielenia. Przepis na kiełbasę swojską uwzględnia następujące produkty:
- 1 kilogram łopatki wieprzowej
- 1 kilogram szynki wieprzowej
- 1 kilogram boczku bez kości
- przyprawy: majeranek, 1 główka czosnku przeciśniętego przez praskę, sól i około 45 g soli peklowanej,
- 3 metry jelit wieprzowych.
Mięso należy pokroić w kawałki i włożyć do osobnych naczyń wieprzowinę i boczek. Następnie do jednej i drugiej porcji mięsa dodajemy sól peklowaną. Następnie mięso wkładamy do osobnych woreczków foliowych i wkładamy do lodówki na dwie doby. Po upływie określonego czasu, czyli zapeklowaniu mięso mielimy. Później do mięsa dodaje się przyprawy i czosnek.
Masę wyrabiamy i dodajemy stopniowo wodę. Jest to potrzebne do uzyskania właściwej kleistości. Jelita moczymy w wodzie przez około 20 minut i płuczemy wodą. Zabieg ten pomaga w pozbyciu się resztek soli. Umieszczamy w maszynce do mielenia nakładkę masarską i delikatnie nabijamy jelita masą mięsną. Gotowe kiełbaski można uwędzić dymem z drewna olchowego, dębowego bądź bukowego.
Idealna kiełbasa domowa, czyli co musisz posiadać do jej zrobienia?
Do zrobienia kiełbasy domowej potrzeba nie tylko dobrej jakości mięsa i przypraw, ale także odpowiednich sprzętów. Podstawę stanowi dobrej jakości maszynka do mielenia mięsa, która zawiera końcówkę masarską. Co więcej, urządzenie powinno mieć także właściwe sito, które pozwoli na dobre zmielenie mięsa.
Jakie sitko będzie najlepsze do przygotowania kiełbasy?
Przed przygotowaniem swojskiej kiełbasy musimy dowiedzieć się jakie sitko do kiełbasy będzie najlepsze. Mięso wieprzowe chude mieli się z wykorzystaniem sitka o oczkach 10 mm. Z kolei do zmielenia mięsa tłustego wymaga się sitka o średnicy około 4,5 mm.
Sitko szarpak – do czego służy? – sitko szarpak zastosowanie
Doskonałym wyborem do mielenia mięsa na kiełbasę domową jest tak zwane sito szarpak. Sito szarpak, do czego się przydaje? Jest to element, który służy do rozdrabniania mięsa na odpowiednie kawałki. Wszystko zależy od tego, jakiego otworu użyjemy.
Istotne jest to, że szarpak najczęściej nie występuje w zestawie do maszynek do mięsa. Dlatego część musimy dokupić oddzielnie. Cechą charakterystyczną jest też to, że otwory są większe niż przy innych sitkach. Element można zamówić w sklepach internetowych lub punktach oferujących wysokiej jakości sprzęt gastronomiczny.
Nabijanie kiełbasy w jelita nie musi być trudne!
Nabijanie kiełbasy w jelita nie jest skomplikowane pod warunkiem, że mamy odpowiednie akcesoria. Do wykonania tego zadania potrzebna jest specjalna nadziewarka lub maszynka do mielenia mięsa z nakładką masarską. Jednakże dużo lepszą opcją jest nadziewarka, ponieważ przyczynia się do powstawania ładnego przekroju po upieczeniu kiełbasek.
Nadziewarka do kiełbas vs maszynka do mielenia mięsa
Kiełbasę domową przygotujemy z wykorzystaniem maszynki do mielenia mięsa lub nadziewarki do kiełbas. W przypadku drugiego urządzenia do wyboru mamy nadziewarki pionowe i poziome. Zaletą tych pierwszych jest to, że łatwiej je przechowywać, ponieważ zajmują one zdecydowanie mniej miejsca.
Nadziewarki do kiełbas pomagają wykonać kiełbasę, która będzie wyróżniała się pięknym przekrojem po upieczeniu. Są one także bardzo łatwe w obsłudze. Po drugiej stronie barykady mamy maszynki do mięsa. Jaka maszynka do mielenia mięsa na kiełbasę? Bardzo dobrym wyborem będzie model ze stali nierdzewnej.
Szczególne znacznie ma materiał, z którego została wykonana gardziel maszynki i podajnik, a więc korpus sprzętu. Co więcej, najlepsza maszynka do mielenia mięsa to taka, która jest łatwa w obsłudze. Ważny jest także komplet dołączonych nakładek i dodatkowych elementów. W zestawie powinny znaleźć się co najmniej dwa sita. Ponadto mielenie mięsa na kiełbasę wymaga nakładki masarskiej.
Kiełbasa swojska jest nie tylko pyszna, ale także zdrowsza niż gotowe produkty dostępne w sklepach. Wynika to z tego, że taki rarytas nie zawiera żadnych konserwantów, a wyłącznie mięso wysokiej jakości i przyprawy. Pyszną i pachnącą kiełbasę swojską możemy w prosty sposób wykonać samodzielnie. Poza składnikami niezbędnymi do przygotowania produktu potrzebna będzie maszynka do mielenia mięsa z nakładką masarską i odpowiednim sitem lub nadziewarka do kiełbas.
Co więcej, warto wspomnieć także o cierpliwości i precyzji podczas wykonania. Wszystko zostanie solidnie wynagrodzone po spróbowania znakomitej kiełbasy, która rozpieści nasze podniebienia. Warto przygotować taką kiełbasę na święta, ale można ją oczywiście zrobić wtedy, gdy najdzie nas na nią ochota! Mamy nadzieję, że wiesz już jak zrobić kiełbasę w domu i że już wkrótce będziesz się rozkoszować smakiem domowych wędlin.