Jak naostrzyć noże i sitko do maszynki do mięsa?
Maszyna do mielenia mięsa to urządzenie popularne od wielu lat. Miłośnicy samodzielnego przygotowywania mięsnych przysmaków, chętnie sięgają po ten sprzęt. Niestety ostrza w maszynce elektrycznej, jak i ręcznej z czasem ulegają stępieniu.
Czas, po jakim nie będą nadawały się już do dalszej pracy, zależy głównie od intensywności użytkowania. Zazwyczaj już po 12 miesiącach korzystania z tego sprzętu należy wymienić noże i sitko na nowe czy też poddać je ostrzeniu. Jak naostrzyć maszynkę do mięsa, aby odzyskała swoją sprawność?
Jak prawidłowo ostrzyć noże i sitko do maszynki do mięsa?
Ostrzenie noży do maszynki do mięsa wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Taką czynność możemy wykonać jednak samodzielnie w domu czy firmie. Znane są 3 najczęściej polecane metody ostrzenia noży do tego urządzenia.
1. Kamień ścierny
Kamień ścierny powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego, ale także małych, jak i większych lokali gastronomicznych. Za jego pomocą można skuteczne i szybko naostrzyć noże i sitko do maszynki. Do tego zabiegu polecany jest zwłaszcza kamień korundowy o średnicy 180 mm oraz wielkości ziarna 40-60 mikronów.
Co ważne, podczas ostrzenia musi być on stale zwilżany, w celu chłodzenia metalu. Aby kamień nie poruszał się po podłożu, podłóżmy pod niego mokrą ściereczkę. Nóż ostrzymy poprzez wykonywanie ruchów obrotowych zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ostrze trzymamy zawsze prostopadle do powierzchni kamienia. Po kolei ostrzymy wszystkie 4 nożyki, pamiętając o ich bokach.
Po uzyskaniu pożądanego efektu przystępujemy do obustronnego ostrzenia sitka. Proces ten powinien zając nam 6-8 minut z jednej strony. Sitko dobrze dociskamy do kamienia i je co jakiś czas trochę obracamy. W trakcie ostrzenia na bieżąco sprawdzamy postępy prac, a na koniec dobrze myjemy naostrzone części, aby żadne opiłki nie przedostały się potem do mięsa.
2. Papier ścierny
Jak naostrzyć nóż i sitko do maszynki do mielenia mięsa bez użycia kamienia szlifierskiego? Innym rozwiązaniem jest zakup papieru ściernego. Do tego celu przydadzą nam się dwa arkusze, czyli ten o gradacji 240 oraz 400. Na samym początku przyklejamy arkusz taśmą klejącą do powierzchni blatu. Sitko oraz nożyk szlifujemy wykonując przy tym okrężne ruchy.
Taka czynność zajmuje przeważnie od 3 do 5 minut. Po zakończeniu wstępnego szlifowania zamieniamy arkusz na ten o gradacji 400 i po raz kolejny szlifujemy powierzchnię tych części. Chcąc uzyskać jeszcze lepszy rezultat, najlepiej zwilżyć wcześniej papier wodą. Warto pamiętać, aby naciskać sitko i nożyk kilkoma palcami, zmieniając przy tym punkty nacisku. Dzięki temu, nie dojdzie do zdeformowania powierzchni narzędzia.
3. Szlifierka
Jak naostrzyć nożyk do maszynki szlifierką? Ostrzenie sitka i nożyka takim sprzętem wiąże się oczywiście z pewnym niebezpieczeństwem. Jest to więc metoda polecana tym osobom, które już wcześniej miały styczność ze szlifierką i wiedzą, jak ją obsługiwać. W czasie wykonywanych czynności, należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Jeżeli wybierzemy tą metodę, musimy też pamiętać o tym, aby:
- ostrza zostały wcześniej posmarowane olejem,
- szlifowanie odbywało się pod kątem prostym,
- narzędzie tnące zostało wcześniej przymocowane do kołka,
- robić przerwy w czasie prac i kontrolować uzyskane rezultaty.
Szlifierka jest sprzętem pozwalającym na szybkie wykonanie pracy, w dosyć krótkim czasie. Przed jej zastosowaniem trzeba przetrzeć powierzchnię dysku specjalną pastą ścierną, po czym odczekać do jej wyschnięcia. Przeprowadzając ostrzenie noży i sitka, musimy równomiernie dociskać wszystkie elementy do obracającego się dysku pod kątem 80 stopni.
Ważne zasady ostrzenia noży i sitek do maszynki:
- w przypadku ostrzenia części przy użyciu szlifierki, należy założyć rękawice ochronne,
- istotna jest nie tylko ostrość noża, ale przede wszystkim równość powierzchni cięcia,
- podgrzanych elementów nie wolno zanurzać w zimnej wodzie,
- przed przystąpieniem do ostrzenia należy dokładnie wymyć i osuszyć części,
- płaszczyzna powierzchni ściernej musi być pozioma,
- ostrzenie powinno dotyczyć zarówno noży krzyżowych, jak i okrągłych.
Jak często trzeba ostrzyć noże do maszynki do mielenia?
Wiele dostępnych na rynku maszynek do mięsa charakteryzuje się dosyć długim czasem użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo obietnic producentów, ostrza ulegają zużyciu, a więc nawet w droższych modelach prędzej czy później dojdzie do ich stępienia.
Części te produkuje się ze zwykłej stali, a więc mogą się utleniać i rdzewieć. Warto więc pamiętać, aby nie wkładać do tego urządzenia zbyt dużej ilości mięsa. Jeżeli zauważymy kłopoty z mieleniem, w postaci braku ładnych nitek mięsa, wówczas może to oznaczać stępienie noży i sitka. Innym objawem ich zużycia jest znaczne zmatowienie.
Można też sprawdzić stan tych części, poprzez wyjęcie ich ze sprzętu i przejechanie po krawędzi ostrza palcem. To, jak często należy ostrzyć noże jest więc kwestią indywidualną. Wiele zależy również od częstotliwości używania maszynki do mięsa. Jeśli jest ona wykorzystywana sporadycznie, wówczas po zakupie przez długi czas, można cieszyć się jej skuteczną pracą.
Czym naostrzyć noże do maszynki do mielenia mięsa?
Pierwszym popularnym sposobem jest zakup kamienia szlifierskiego. Warto w niego zainwestować, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli z niego regularnie korzystać. Taki produkt kosztuje ok. 40-100 zł. Przed jego użyciem, należy namoczyć go w wodzie tudzież skorzystać ze specjalnego oleju do ostrzałek. Innym rozwiązaniem jest zakup arkuszy papieru ściernego. Jest to metoda tańsza i również skuteczna. Warto jednak przy tym pamiętać, że za gruby papier może uszkodzić powierzchnię noża, a zbyt delikatny nie da pożądanych rezultatów.
Kolejną metodą jest użycie szlifierki. W tym wypadku niezbędne jest posiadanie podstawowych umiejętności, jak i zachowanie środków bezpieczeństwa. Proces tępienia się noży i sitek w maszynce do mięsa jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Nie możemy go powstrzymać, jednak istnieje sposób na jego spowolnienie. Przede wszystkim do urządzenia nie wkładajmy zbyt dużej ilości mięsa, natomiast do jego popychania korzystajmy ze specjalnego narzędzia, a nie zwykłych noży czy łyżek.
Jeżeli nie mamy czasu lub chęci na ostrzenie tych elementów, możemy oczywiście zdecydować się na ich zakup. Cena tych części nie jest wcale wysoka, a ponadto mamy pewność, że będą one działały wydajnie i efektywnie. Oprócz tego możemy w ten sposób zaoszczędzić swój czas.