Jak złożyć maszynkę do mięsa?
Profesjonalna maszynka do mięsa to produkt bardzo przydatny w każdym punkcie gastronomicznym. Dzięki niej możemy mielić i szatkować mięso na potrzeby przygotowywanych potraw bez większego wysiłku i oszczędzając cenny czas. Oczywiście w sklepach można kupić gotowe już mięso mielone, ale nie mamy wtedy pewności co i w jakich proporcjach się w nim znajduje.
Jeśli zależy nam na najwyższej jakości serwowanych w naszym lokalu potraw, powinniśmy rozważyć zakup profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo maszynki do mięsa używać można na wiele innych sposobów, stosując zamienne końcówki, na przykład do rozdrabniania warzyw, a nawet wyciskania soków.
Każdy początkujący użytkownik takiego sprzętu z pewnością zadaje sobie pytanie: jak złożyć maszynkę do mielenia mięsa? Jest to czynność mogąca sprawić pewne problemy na początku, ale każdy powinien sobie z nią poradzić po przeczytaniu dokładnej instrukcji.
Aby złożyć elektryczną maszynkę do mięsa, należy wiedzieć, z jakich części się składa oraz w jaki sposób działa jej mechanizm. Każda maszynka, bez względu na to, czy jest to niewielka maszynka pomocnicza, odpowiednia dla małych gastronomii, czy wilk, niezwykle wydajne urządzenie do pracy ciągłej składa się z tych samych podstawowych elementów.
Główną częścią urządzenia stanowi obudowa, w której znajduje się silnik napędzający maszynkę i do której montowane są pozostałe części. W przypadku dużych maszynek obudowa najczęściej jest metalowa, ale może być wykonana również z tworzywa sztucznego.
Pozostałe części maszynki do mięsa to:
- misa załadowcza lub lej załadowczy
- komora mielenia
- ślimak
- nożyk
- sitka z otworami o różnej wielkości
- różnego rodzaju końcówki, m.in. do wyrobu kiełbas.
Skoro wiemy już, z jakich części składa się maszynka do mielenia mięsa jak złożyć ją możemy przeczytać poniżej:
- Najpierw w obudowie silnika umieszczamy komorę mielenia, w taki sposób, aby otwór przez który wkładamy mięso do maszynki, znajdował się u góry.
- Następnie montujemy ślimak w komorze mielenia.
- Gdy ślimak jest zamontowany, możemy umieścić na nim nóż.
- Kolejno na ślimaku montujemy jedno, wybrane przez nas sitko i dokręcamy nakrętkę komory mielenia.
- Jeśli za pomocą maszynki planujemy robić kiełbasę na miejscu noża tnącego i sita montujemy odpowiednią końcówkę do wyrobu kiełbas.
- Na komorze mielenia umieszczamy tackę i mocujemy ją.
- Urządzenie jest gotowe do użycia, musimy je tylko postawić na płaskiej powierzchni, upewniając się uprzednio, że jest sucha.
Zanim zaczniemy składać maszynkę po raz pierwszy, nie możemy zapomnieć o dokładnym umyciu wszystkich jej części, które będą miały styczność z żywnością, uważając przy tym, aby nie zamoczyć obudowy, którą czyścić należy wilgotną szmatką, bez zanurzania w jakichkolwiek płynach.
Ważne, abyśmy przed przystąpieniem do montowania sprzętu upewnili się, że zrozumieliśmy dobrze instrukcję i jesteśmy pewni jak złożyć maszynkę do mięsa. W różnych modelach maszynek mogą występować nieznaczne różnice w sposobie montażu, dlatego warto, abyśmy zapoznali się także z instrukcją załączoną do zakupionego sprzętu, która zazwyczaj poza opisem zawiera też bardzo pomocne rysunki części składowych produktu.
Jednak nie powinniśmy się tym martwić zawczasu, ponieważ zasada działania wszystkich dostępnych na rynku modeli maszynek do mięsa jest taka sama, różnice są najczęściej kosmetyczne i dotyczą w większości przypadków wyglądu obudowy czy sposobu mocowania.
Jeśli maszynkę złożymy w nieprawidłowy sposób lub nie dokręcimy wystarczająco mocno jej części, zamiast mielić, zwróci produkty przez odbiornik mięsa. W takim przypadku musimy rozkręcić ją i upewnić się, że wszystkie elementy są właściwie zamontowane. Po jednorazowym złożeniu i rozłożeniu maszynki nie powinniśmy mieć więcej żadnych problemów z tym związanych.
Jak prawidłowo założyć nóż do maszynki do mięsa?
W całym procesie składania maszynki do mielenia mięsa kluczowym i najbardziej niebezpiecznym momentem jest montaż noża tnącego. Nieprawidłowo założony nóż może sprawić, że mięso, które chcemy zmielić, nie zostanie zmielone w sposób prawidłowy. Nawet jeśli urządzenie zadziała i produkt zostanie przepchnięty przez sito, efekt będzie daleki od pożądanego.
W przypadku profesjonalnych, elektrycznych maszynek do mielenia mięsa, nóż umieszczamy na cieńszym końcu wału, czyli ślimaka, umieszczonego już w obudowie. Wewnątrz powinna znajdować się wypukła część noża, natomiast na zewnątrz jego płaska strona. Po zamontowaniu noża na ślimaku musimy przymocować go także do sitka, przez które wydobywać się będzie już zmielony produkt.
Jeśli wiemy już jak prawidłowo założyć nóż do maszynki do mięsa, możemy śmiało przystępować do działania, gdyż jest to czynność bardzo intuicyjna. Chociaż w zależności od modelu, noże skierowane są czasem bardziej ku dołowi, a czasem bardziej wysunięte na przód, najważniejsze abyśmy pamiętali, z której strony ślimaka zamontować nóż oraz że powinien być od skierowany wypukłą częścią do wewnątrz.
Zakładanie noża do maszynki do mięsa a bezpieczeństwo
Obcowanie z jakiegokolwiek rodzaju ostrzami zawsze niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo skaleczenia, jednak jeśli postępujemy zgodnie z instrukcją, nie powinna nam się stać żadna krzywda. Musimy pamiętać, że producenci zawsze dbają o to, żeby ich produkty spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa.
Przy zakładaniu noża do maszynki najważniejsze jest, abyśmy nie robili niczego na siłę, urządzenia skonstruowane są zawsze w taki sposób, aby wszystkie części gładko wchodziły na swoje miejsce. W przypadku sprzętów elektrycznych, takich jak np. maszynki do mielenia mięsa najważniejsze jest, żeby urządzenie było odłączone od prądu w czasie wszelkich czynności związanych z montowaniem oraz rozmontowywaniem go.
Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie w sytuacji, w której wymieniamy nóż w trakcie korzystania z maszynki, lub chcemy sprawdzić jego położenie, ponieważ nie zadowala nas efekt mielenia. W każdym z tych przypadków należy najpierw wypiąć urządzenie z kontaktu, a dopiero później zabierać się za wymianę, czy poprawianie położenia noża.