Blog Gastronet24
ostrzałki do noży masarskich

Ostrzałki do noży – podpowiadamy jak wybrać najlepszą!

Wiesz już doskonale, że doprowadzenie tępego noża do idealnego stanu nie jest takie proste. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak używać ostrzałki do noży, ale to nie wszystko. Zajmiemy się tą tematyką kompleksowo, tak byś po lekturze mógł samodzielnie wybrać odpowiednią ostrzałkę i przede wszystkim użyć jej w skuteczny sposób.

Twoje noże – niezależnie od tego czy z ząbkami, japońskie, masarskie czy też standardowe modele kuchenne – zawsze będą już gotowe do pracy. Gotowy? Jeśli tak, zapraszamy Cię do lektury i do zapoznania się z rodzajami ostrzałek i technikami ostrzenia noży!

Rodzaje i podział ostrzałek ze względu na zastosowanie i materiał wykonania

Pierwszym z prezentowanych rodzajów będą maszynki elektryczne. Pracują one szybko i sprawnie, są jednak przy tym całkowicie bezpieczne dla obsługującego je pracownika. Nie wymagają namaczania, pracę można zacząć praktycznie natychmiast.

Nie trzeba też zastanawiać się nad tym, czy utrzymujesz odpowiedni kąt pracy – maszynka jest tak skonstruowana, że nóż jest automatycznie dopasowywany do odpowiedniej pozycji. Nadają się do praktycznie wszystkich noży, z wykluczeniem japońskich i tych o masywniejszej budowie klingi. Przykład stanowić może tu produkt marki Hendi. Jak wskazuje producent, sprzęt idealnie nadaje się do szybkiego ostrzenia noży.

Co więcej, dzięki zasilaniu elektrycznemu proces ten nie wymaga od użytkownika wielkiego wysiłku. Maszynka jest niezwykle wielofunkcyjna – można nią pracować zarówno z nożami do mięsa, jak też z tymi przeznaczonymi do krojenia ryb, warzyw lub owoców. Na łatwość obsługi wpływa także możliwość prostej wymiany okładziny ściernej w urządzeniu.

ostrzałka do noży ranking

Podobną zasadę działania mają modele krążkowe. Główną różnicę stanowi tu to, że produkty te nie są zasilanie elektrycznie i zazwyczaj stosuje się je w domach, a nie w profesjonalnych kuchniach. W niektórych przypadkach można też dokupić do nich zamienne krążki do ostrzenia. Przykład stanowić może produkt firmy Stalgast.

Zastosowano w nim przedłużające żywotność sprzętu koła ostrzące 360 stopni. Tego typu technologia pozwala jednocześnie naostrzyć obie strony ostrza. Nie w każdym przypadku możliwe jest stosowanie ostrzałki przez osoby leworęczne. Ten model pozwala pracować ze sobą zarówno osobom prawo, jak też leworęcznym.

W modelach ustawianych na blatach niezwykle ważne są antypoślizgowe nóżki. Sprawiają one, że maszynka pozostaje w miejscu, bez ślizgania się i przesuwania. Technologię tę zastosowano również i w tym modelu.

jak używać ostrzałki do noży

Najpopularniejsza ostrzałka do noży japońskich to specjalny kamień. Najczęściej dzielimy je ze względu na materiał wykonania: na kamienie naturalne oraz ceramiczne. Ich produkcją zajmują się wyspecjalizowane, bardzo często wywodzące się z Japonii firmy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jaki kamień do ostrzenia noży najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, warto byś zajrzał do naszego artykułu na temat noży japońskich. Stalki to prętowe ostrzałki do noży masarskich, ale nie tylko. Idealnie sprawdzają się w profesjonalnych kuchniach. Są one jednak nieco trudniejsze w użytkowaniu niż wcześniej opisane produkty.

Ważne jest tu odpowiednie trzymanie obu narzędzi i wprawne ruchy kucharza. A jak ostrzyć noże na ostrzałce prętowej? Nóż należy trzymać pod kątem 20 stopni do pionowo ustawionej stalki, przesuwając zdecydowanym ruchem w jedną i drugą stronę. Ważne, by cała długość ostrza stykała się ze stalką w trakcie procesu ostrzenia.

Kąty i techniki ostrzenia noży kuchennych, czyli jak prawidłowo naostrzyć nóż

Są ostrzałki, w przypadku których kąt ostrzenia noży kuchennych jest niejako ustawiany automatycznie. Produkty te posiadają specjalne prowadnice, dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać, jaki kąt ostrzenia noży będzie najlepszy w danym przypadku.

A jak jest z resztą? Odpowiedni kąt dla noży japońskich wynosi 15 stopni, podobnie będzie też w większości mniejszych noży kuchennych. Większe noże wymagają już zastosowania nachylenia o wielkości od 20 do nawet 25 stopni.

A jak naostrzyć nóż z ząbkami by znowu kroił chleb tak jak dawniej? Wiele zależy tu od wartości noża, który chcesz naostrzyć. Proces ten jest w większości przypadków dość pracochłonny, warto więc zastanowić się czy warto się go podejmować.

Jeśli jednak odpowiedź brzmi “tak”, powinieneś zaopatrzyć się w cienką ostrzałkę prętową oraz dużo cierpliwości. Możesz też wybrać ostrzałki specjalne dostosowane do ostrzenia ząbków, jednak jest to uzasadniony wybór raczej tylko w przypadku zakładów, zajmujących się regularnym ostrzeniem tego rodzaju noży.

Stopnie gradacji – czy są ważne?

Dzięki odpowiedniej gradacji uzyskasz nóż który będzie ostry, bardzo ostry, lub… ekstremalnie ostry. Ale czym w ogóle jest ta gradacja? To różna grubość ziarna: zaczynając od grubej, kończąc zaś na naprawdę drobnej.

Niska gradacja przeznaczona jest do ostrzenia mocno stępionych noży. Praca z nią to pierwszy etap działania w przypadku mocno stępionego noża, często obejmuje też usuwanie niewielkich uszkodzeń klingi. Nie można jej jednak stosować zbyt często, ponieważ w związku z dużą siłą tarcia szybko starłaby ostrze.

Średnia gradacja służy do codziennej pracy: polerowania i ostrzenia. Dzięki temu na bieżąco udaje się utrzymać ostrość narzędzi. A co z najwyższym stopniem gradacji? Ona przeznaczona jest dla profesjonalnych kucharzy, pozwalając uzyskać ekstremalnie ostre ostrza.

Ostrzałka elektryczna czy ręczna?

W ofercie producentów znajdują się zarówno modele elektryczne, jak też ręczne. Oznacza to, że w wielu przypadkach łatwa odpowiedź na postawione pytanie nie jest możliwa. Czyli – jak to w życiu – wiele zależy od tego, jaki konkretnie nóż potrzebujesz naostrzyć i jak szybko chcesz to zrobić.

Ostrzałki do noży

Jeśli powołamy się na wielkość sprzedaży tych sprzętów w GastroNet24.pl, to odpowiedź na pytanie ostrzałka do noży jaka najlepsza będzie dość oczywista. Wśród naszych najlepiej sprzedających się modeli większość stanowią produkty o zasilaniu elektrycznym. Skąd jednak bierze się ich popularność? Może to wynikać z kilku czynników.

Po pierwsze: oszczędność czasu i wysiłku. Modele elektryczne działają szybko i sprawnie. Nie wymagają też specjalnych umiejętności, może z nich zatem korzystać praktycznie każdy pracownik. Po drugie, mogą być wykorzystywane w profesjonalnych serwisach ostrzenia noży. Duża część noży kuchennych to standardowe, a nie profesjonalne modele.

Nie wymagają najbardziej wyrafinowanych technik ostrzenia, mogą zatem z powodzeniem być ostrzone za pomocą uniwersalnych technik. Jak więc widzisz, jeśli mielibyśmy stworzyć ostrzałka do noży ranking, to czołowe pozycje zajmowałyby w nim sprzęty elektryczne, po których umieścilibyśmy ostrzałki krążkowe i stalki prętowe.

Na co zwrócić uwagę kupując ostrzałkę do noży kuchennych

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przeznaczenie danego sprzętu kuchennego. Jeśli kupisz maszynkę elektryczną i będziesz chciał nią naostrzyć nóż japoński, rezultat jaki uzyskasz może być daleki od oczekiwanego. Druga sprawa to różnice w wielkości. Niektóre modele są przeznaczone do noży o specyficznych wymiarach.

Jeśli będziesz chciał ich użyć do noża większego lub mniejszego, efekt również może odbiegać od tego co chciałeś osiągnąć. Jeszcze inną kwestią jest ilość pracy, którą chcesz wkładać w ostrzenie. Najszybsze będą maszynki elektryczne, w wielu przypadkach będą one jednak też jednymi z droższych ostrzałek.