Blog Gastronet24
maszynka do nabijania kiełbasy

Jaka maszynka do nabijania kiełbasy?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na własne wyroby spożywcze. Wobec niezadowalającej jakości pożywienia dostępnego w sklepach, swojskie wyroby cieszą się rosnącą popularnością. Jednym z najbardziej lubianych przez Polaków przysmakiem jest oczywiście kiełbasa. Niezbędna do tego jest odpowiednia maszynka do nabijania kiełbasy, inaczej zwanej szprycą. Jak wybrać najlepszą? Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać najlepszą maszynkę do nadziewania kiełbasy?

Oczywiście oprócz najlepszej jakości składników, czyli mięsa i przypraw, kluczowa jest maszynka do nabijania kiełbasy. To właśnie ona pozwala na uzyskanie nieskazitelnych pęt kiełbasy, na których widok aż cieknie ślinka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli maszyn, dlatego też każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb. W zależności w jakiej działalności będzie używana maszynka, warto rozeznać się w ich szczegółowej budowie oraz pojemnościach.

maszynka do nadziewania kiełbasy

Inny model będzie potrzebny w niewielkiej agroturystyce, a zupełnie inny w dużej, prężnie działającej restauracji. Wiele zależy od ilości przerabianego mięsa i częstotliwości wyrabiania swojskiej kiełbasy.

W czasie zakupu i odpowiadania sobie na pytanie jaką nadziewarkę do kiełbas wybrać, warto przemyśleć swoje potrzeby i co w tym konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Jak złożyć maszynkę do nadziewania kiełbasy?

Wiele początkujących osób zadaje sobie pytanie: jak zlozyc maszynke do nadziewania kielbasy? Nowoczesne maszynki do nadziewania kiełbas nie są skomplikowane w obsłudze. Z kolei liczne akcesoria i dodatkowe elementy sprawiają, że maszyna jest bardzo funkcjonalna. Wiele modeli łączy w sobie maszynkę do mielenia mięsa i nadziewarkę do kiełbas. W takim wypadku sprawa jest jeszcze prostsza.

  • z maszynki do mielenia należy wyjąć sitko i nóż
  • w ich miejsce należy włożyć stabilizator ślimaka i lejek do napełniania jelit farszem
  • w niektórych modelach do urządzenia zakładana jest uszczelka na tłok
  • następnie należy dokładnie dokręcić nakrętkę

W czasie nabijania kiełbasy lejek warto co jakiś czas smarować smalcem lub zwilżać wodą. Ma to za zadanie usprawnienie zakładania jelita na lejek, jak również schodzenia z niego w trakcie napełniania. Po zakończonej pracy wystarczy rozmontować maszynę i dobrze ją umyć, aby była znów gotowa do pracy.

Gastronet24 wyposażenie gastronomii

Jaką nadziewarkę do kiełbas wybrać?

Istotna jest tu przede wszystkim pojemność. W czasie wyboru maszyny należy zwrócić uwagę na wielkość cylindrów, które mogą być bardzo zróżnicowane: od 3 litrów nawet do 10. Im większa pojemność, tym łatwiej i szybciej uzupełniać farszem jelito.

Materiał wykonania też nie jest bez znaczenia. Najpopularniejszym materiałem jest oczywiście stal nierdzewna, którą wykorzystuje się do produkcji wielu sprzętów AGD. Odpowiednio dobrany materiał jest gwarancją trwałości i odporności na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i częstą eksploatację. Wybierając nadziewarkę do kiełbas warto zdecydować się na stal nierdzewną typu 18/10. Jest to tzw. stal spożywcza. Została zaprojektowana w taki sposób, aby bezpiecznie mogła mieć kontakt z żywnością.

Warto również przyjrzeć się dodatkowemu wyposażeniu. Obecnie wielu producentów może pochwalić się ciekawymi i niebanalnymi gadżetami oraz funkcjami. Na trwałość maszyny wpływ mają specjalne odpowietrzniki, a także możliwość zmiany prędkości. Pozwala to dostosować maszynę i jej kluczowe elementy do wykonywanej pracy.

jaka nadziewarka do kiełbas

Nadziewarka do kiełbas jaka kupic? Taką, która będzie odpowiednia do konkretnych potrzeb. Przemyślana decyzja zakupu będzie gwarancją późniejszej szybkiej i bezproblemowej pracy.

Nadziewarka do kiełbas pozioma czy pionowa – jaką kupić?

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to typ konstrukcji. Pod względem konstrukcyjnym można wyróżnić poziome oraz pionowe maszyny do nadziewania kiełbas. Jaka nadziewarka do kiełbas z tych dwóch opcji będzie lepsza? Modele o konstrukcji pionowej zazwyczaj dedykowane są do tych miejsc, w których przerabia się znaczne ilości mięsa. W tego rodzaju nadziewarkach duże ilości mięsa można znacznie szybciej i zdecydowanie łatwiej ładować. Pionowa maszynka do nadziewania kiełbasy w większości przypadków wyposażona jest w wychylany cylinder. Tego typu konstrukcja zajmuje znacznie mniej miejsca w porównaniu do konstrukcji poziomej, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku profesjonalnych kuchni lub w zakładach masarskich.

Z kolei nabijarki poziome znalazły zastosowanie w wielu prywatnych kuchniach. Wyróżniają się dużą stabilnością, a do utrzymania ich w jednym miejscu stosuje się specjalne zaciski.

jaką nadziewarkę do kiełbas wybrać

Jaka nadziewarka do kiełbas pozioma czy pionowa? Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób będzie ona eksploatowana. W warunkach profesjonalnych z pewnością dużo lepiej sprawdzi się model pionowy, z kolei do wyrabiania kiełbasy na własny użytek wystarczy nadziewarka pozioma, która ma znacznie mniejszą wydajność niż nadziewarka pionowa.

Odpowiedź na pytanie jaka najlepsza nadziewarka do kiełbasy nie jest więc jednoznaczna i w pełni zerojedynkowa. Wybór w dużej mierze zależy od potrzeb i oczekiwań produkującego kiełbasę. Zawsze warto porównać ze sobą kilka modeli, aby mieć pewność najlepszego wyboru. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.

Szukasz wyposażenia gastronomii?Nie chcesz dzwonić?
Zadzwoń do nas:
+48 691 600 642
Wyślij zapytanie:
sklep@gastronet24.pl