Blog Gastronet24
jak otworzyć bar mleczny

Jak otworzyć bar mleczny? Jakie sprzęty będą Ci potrzebne?

Jak otworzyć bar mleczny – poradnik punkt po punkcie

Otwarcie baru mlecznego może być ekscytującym przedsięwzięciem! Warto jednak się do niego odpowiednio przygotować, żeby nie popełnić błędów, których można łatwo uniknąć. Poniżej znajdziesz informacje o krokach, które mogą Ci pomóc w otwarciu takiego lokalu. Jedne są bardziej, drugie zaś mniej ważne – o każdym warto jednak mieć przynajmniej pewne pojęcie. Zapraszamy do lektury!

Kwestie biznesowe i prawne

Jednym z pierwszych kroków może być przeprowadzenie badania rynku. Przeprowadź je, jeśli chcesz zrozumieć czy istnieje zapotrzebowanie na lokal tego typu w Twojej okolicy. Spróbuj też określić grupę klientów do których będziesz kierować swoją ofertę, ich faktyczne potrzeby oraz potencjalnych konkurentów, którzy mogą zagrozić Twojej firmie.

Warto też stworzyć chociaż ramowy biznesplan. Możesz spróbować zrobić analizę rynku na którym chcesz działać, zastanowić się nad strategią marketingową, planem operacyjnym i finansami. Taki biznesplan stanie się Twoim przewodnikiem w przygotowaniach do otwarcia lokalu.

Wiele czynności wstępnych jest często pomijanych, ale bez tej nie może się obyć żaden lokal gastronomiczny i jeśli chcesz wiedzieć, jak otworzyć bar mleczny, to warto wziąć ją pod uwagę. Mowa oczywiście o zaznajomieniu i zastosowaniu się do odpowiednich przepisów i regulacji prawnych. Zaznajom się z przepisami i regulacjami dotyczącymi otwierania i prowadzenia gastronomii. Upewnij się też, że spełniasz wszystkie wymogi zdrowotne i sanitarno-epidemiologiczne.

Przygotuj lokalizację i menu

Koniecznie wybierz też odpowiednią lokalizację dla swojego baru. Najbardziej atrakcyjne mogą okazać się miejsca w centrach miast, blisko szkół, biur, centrów handlowych czy większych węzłów komunikacyjnych, na przykład centrów przesiadkowych.

Znajdź solidnych dostawców wysokiej jakości produktów żywnościowych. Warto na tym etapie wynegocjować najlepsze ceny i warunki dostaw, tak aby zapewnić konkurencyjność Twojego baru. Opracuj zróżnicowane menu i cennik, oferujące zróżnicowane potrawy, napoje i przekąski. Staraj się dostosować ofertę do preferencji lokalnej społeczności.

Wybierz i kup odpowiednie wyposażenie do baru. Mogą to być lodówki, urządzenia do obróbki cieplnej żywności oraz przechowywania gotowych potraw w odpowiedniej temperaturze, zgrzewarki do tacek na wynos, itp. Stwórz też przyjazne i estetyczne wnętrze, które przyciągnie klientów i zachęci ich do regularnego wracania do Twojego lokalu.

Zatrudnianie personelu i przyciągnięcie klientów

Zatrudnij personel, który nie tylko ma doświadczenie w przygotowaniu i serwowaniu oferowanych przez Ciebie potraw, ale też z uśmiechem obsłuży Twoich klientów. Zadbaj o szkolenia dotyczące obsługi klienta, higieny i bezpieczeństwa. Sam doskonale wiesz, że chętniej wracasz w te miejsca, w których wysoka jakość oferowanych usług lub produktów łączyła się z odpowiednią obsługą.

Opracuj strategię reklamy i marketingu – jak otworzyć bar z jedzeniem, to przecież po to, by był on miejscem które tętni życiem! Jak chcesz dotrzeć do nowych klientów, a następnie utrzymać tych, którzy będą do Ciebie regularnie wracać? Wykorzystaj social media, ulotki, lokalne wydarzenia i promocje, aby przyciągnąć uwagę do swojego baru. Kiedy masz już wszystko gotowe, zorganizuj otwarcie swojego baru mlecznego, promując je wśród lokalnej społeczności. Na tym etapie możesz nawet rozważyć zaoferowanie rabatów i darmowych próbek, aby przyciągnąć pierwszych klientów.

jak otworzyć bar z jedzeniem

Przeszedłeś przez wszystkie poprzednie kroki i udało Ci się otworzyć lokal? Doskonale! Teraz regularnie monitoruj jego działalność, zbieraj opinie klientów i dostosowuj swoje działania w oparciu o otrzymane informacje. Pamiętaj, że wiele firm nie wykonuje tego kroku, przez co mogą z czasem narazić się na problemy. Zaplanuj regularne sprawdzanie stanu swojego biznesu przynajmniej co kilka miesięcy, by móc korygować ewentualne błędy, zanim się nawarstwią.

Jak otworzyć bar z jedzeniem, czyli jakie sprzęty wybrać

Otwarcie baru z jedzeniem to przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego planowania i zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt. Jakie urządzenia i sprzęty mogą być Ci potrzebne? Typowe zaplecze gastronomiczne wymagania ma dość konkretnie sprecyzowane, skorzystaj więc z naszej wiedzy i sprawdź poniżej, co musisz kupić.

Przygotowywanie i prezentacja żywności

Co będzie Ci potrzebne do przygotowywania żywności na potrzeby Twoich klientów? Jednym z najważniejszych urządzeń będzie z pewnością kuchnia gastronomiczna. Wybierz odpowiednią kuchenkę do gotowania potraw na dużą skalę. W zależności od Twoich preferencji i dostępności źródła energii może to być urządzenie gazowe, elektryczne lub indukcyjne.

Drugą niezwykle przydatną maszyną jest piec gastronomiczny, najlepiej konwekcyjno-parowy, który zapewnia znacznie większe możliwości niż podstawowe piece konwekcyjne. Sprawdzi się on doskonale wtedy, gdy planujesz serwować pieczone potrawy, ale nowoczesne maszyny z tej kategorii obsługują znacznie więcej metod obróbki cieplnej.

Niezbędna może okazać się też frytkownica, przeznaczona do smażenia potraw na głębokim tłuszczu, takich jak frytki czy kurczak. Inne urządzenia, których zakup warto rozważyć to taboret gastronomiczny oraz patelnia uchylna

W procesie przygotowania żywności doskonale może się też sprawdzić szatkownica, służąca do siekania, mieszania i innych prac kuchennych. Inne sprzęty, na które warto zwrócić uwagę, to mikser do ciast, kremów i innych mieszanek oraz blender ręczny do zup.

Przygotowane przez Twoich kucharzy jedzenie trzeba jeszcze odpowiednio zaprezentować klientom. Do tego celu wykorzystasz wydawkę, czyli różnego rodzaju witryny, nadstawki, i tym podobne sprzęty i meble gastronomiczne. Ich ważną składową są bemary, dzięki którym gotowa żywność może być przechowywana w odpowiednich warunkach termicznych i być dzięki temu gotowa do natychmiastowego podania gościom Twojego baru.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w urządzenia do przygotowania żywności, kompleksowe wyposażenie możesz znaleźć w sklepie internetowym Gastronet24 pod tym linkiem. Nasze produkty wysyłamy do klientów w całej Polsce! Możesz też zadzwonić do nas pod numer 691 600 642. Z przyjemnością doradzimy Ci w zakresie wyposażenia Twojej firmy w kuchnie gastronomiczne, piece, bemary i inne urządzenia. Zapraszamy do kontaktu!

Zaplecze: chłodzenie, zmywanie i magazynowanie

Poza samym przygotowaniem żywności trzeba ją również przechowywać oraz zająć się zmywaniem naczyń, służących do jej przyrządzania i podawania. Jednymi z podstawowych sprzętów przeznaczonych do tych celów będą urządzenia do chłodzenia. Zaliczamy tu lodówki i chłodziarki, których wielkość warto dostosować do ilości przechowywanych produktów spożywczych. Drugi ważny typ to zamrażarki, o ile oczywiście planujesz przechowywać zamrożone składniki lub dania. Pojemniki gastronomiczne przydadzą Ci się z kolei do przechowywania i organizacji składników.

Potrzebna Ci będzie też zmywarka gastronomiczna, która ułatwi utrzymanie czystości w kuchni. Dzięki niej znacznie ograniczysz ręczne zmywanie naczyń, sztućców i szkła. Żeby działała, musisz zaopatrzyć ją w odpowiednią chemię gastronomiczną, służącą do mycia i późniejszego płukania naczyń. Odpowiednie środki chemiczne będą Ci potrzebne również do innych zastosowań, jak na przykład mycie pieca, dezynfekcja, i tym podobne.

zaplecze gastronomiczne wymagania

Do przechowywania suchej żywności i innych artykułów zastosujesz z kolei półki, szafy i stoły nierdzewne. Poza meblami do magazynowania będziesz też potrzebować okapu do umieszczenia nad urządzeniami grzewczymi.

Chcesz kompleksowo wyposażyć swoje zaplecze gastronomiczne? Wszystkie niezbędne sprzęty z możliwością dostawy w dowolne miejsce w Polsce znajdziesz w internetowej hurtowni gastronomicznej Gastronet24.pl. Zadzwoń też do nas na numer 691 600 642, aby uzyskać pomoc w wyborze odpowiedniej dla Ciebie zmywarki, lodówki, zamrażarki lub mebli nierdzewnych. Zapraszamy do kontaktu!

Pozostałe wyposażenie lokalu

Poza wyposażeniem, w które zaopatrzysz się w hurtowni gastronomicznej, musisz wyposażyć swój bar mleczny również w dodatkowe elementy. Zaliczyć tu można między innymi system wentylacyjny, dzięki któremu utrzymasz czyste i zdrowe powietrze w kuchni. Konieczne są również meble przeznaczone dla klientów, czyli między innymi stoliki i krzesła. Musisz także zaopatrzyć się w kasę fiskalną, żeby rejestrować transakcje.

Pamiętaj jednak, aby dostosować powyższe propozycje do specyfiki Twojego lokalu. Poszczególne bary mogą bowiem różnić się rodzajem oferowanych potraw i przewidywaną ilością gości.

Zaplecze gastronomiczne: wymagania techniczne

Przygotowanie zaplecza gastronomicznego wiąże się z szeregiem wymagań technicznych, w tym również z przestrzeganiem regulacji Sanepidu. Poniżej przedstawiamy ogólne wytyczne, które musisz spełnić. Warto jednak pamiętać, że mogą się one różnić w zależności od lokalnych przepisów i wymagań sanitarnych w danym regionie. Dlatego nasz poradnik może Ci pomóc w ogólnym zorientowaniu się w tym temacie. Dzięki temu podczas późniejszych konsultacji z lokalnym oddziałem Sanepidu w celu uzyskania dokładnych informacji będziesz wiedzieć, jakie tematy należy poruszyć.

Zacznijmy od tego, że Twój lokal musi być usytuowany w miejscu, które spełnia wymogi przepisów dotyczących planowania przestrzennego. Powinien mieć też odpowiednią powierzchnię oraz układ pomieszczeń zgodny z normami sanitarnymi. Pomieszczenia te muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia sanitarno-higieniczne, takie jak na przykład umywalki, toalety, czy urządzenia do dezynfekcji rąk. W pomieszczeniach lokalu powinny być spełnione wymagania dotyczące wentylacji i oświetlenia. Zastanów się też, czy w Twoim przypadku konieczne będą: licencja na sprzedaż alkoholu, opłata dla ZAiKS lub dokumentacja HACCP.

Sanepid i warunki na zapleczu

Zaplecze gastronomiczne musi być utrzymane w czystości, w związku z czym warto zaprojektować je tak, by była ona łatwa w utrzymaniu. Pracownicy powinni przestrzegać odpowiednich procedur mycia rąk i noszenia odzieży ochronnej. Należy też przestrzegać zasad higieny w zakresie przechowywania, przygotowywania i podawania żywności. Zaplecze musi być wyposażone w odpowiednie pomieszczenia do przechowywania żywności we właściwych zakresach temperatury i wilgotności. Należy przestrzegać zasad dotyczących zarówno przechowywania surowców, jak też gotowych potraw.

Lokal musi być zarejestrowany w Sanepidzie, a Ty powinieneś dostarczyć do niego wymagane dokumenty i zgłoszenia. Regularnie musisz też przeprowadzać kontrole sanitarne zgodnie z wytycznymi Sanepidu. Konieczne jest także przestrzeganie wszelkich zaleceń i nakazów wydanych przez Sanepid. Wszelkie prace związane z przygotowywaniem i serwowaniem żywności powinny odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa żywności.

Gdzie to wszystko kupić?

Jeśli chcesz się zaopatrzyć w wyposażenie kuchni i zaplecza swojego baru mlecznego, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Wyposażenie gastronomiczne znamy od podszewki – zajmujemy się tym od ponad 30 lat! Właśnie dlatego możemy Ci pomóc w doborze urządzeń odpowiednich dla Twoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź nasz sklep pod tym linkiem lub zadzwoń do naszego biura obsługi klienta pod numer 691 600 642. Zapraszamy do kontaktu i zakupów!