Blog Gastronet24
wyposażenie kawiarni

Wyposażenie kawiarni – sprawdź w co musisz się zaopatrzyć!

Prowadzenie własnej kawiarni jest marzeniem niejednej osoby. Aby stworzyć miejsce przyjazne dla gości, którzy będą do niego chętnie wracali, konieczne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie i umeblowanie. Klimatyczna kawiarenka będzie odwiedzana przez osoby w każdym wieku. Spośród wielu elementów składających się na wyposażenie kawiarni co potrzeba zakupić obowiązkowo chcąc prowadzić działalność tego typu?

Lista potrzebnych urządzeń do wyposażenia kawiarni

Po ustaleniu, w jakim miejscu ma znajdować się nasz lokal i zadbaniu o niezbędne pozwolenia oraz koncesje, przydatna okaże się obejmująca wyposażenie kawiarni lista potrzebnych urządzeń na początku działalności. Oczywiście na reputację lokalu składa się m.in. jego klimat, skompletowanie zgranego zespołu i zadbanie o działania promocyjne.

Przyrządzenie smakowitych przekąsek i napojów nie będzie jednak możliwe bez wysokiej jakości elementów wyposażenia. Ofertę warto z upływem czasu poszerzać, a menu wzbogacać o nowe pozycje. Dobrze jest też organizować przyciągające klientów wydarzenia. Podstawowe sprzęty składające się na wyposażenie kawiarni to:

  • ekspres do kawy,
  • czekoladziarka,
  • młynek do espresso,
  • zaparzacz do kawy,
  • dzbanki, termosy i dyspensery,
  • blendery do frappe i smoothie,
  • dzbanki do spieniania,
  • wagi,
  • timery,
  • kasa fiskalna.

wyposażenie kawiarni co potrzeba

Pierwszy krok, który musi wykonać każda kawiarnia, to pozyskanie wysokiej jakości ziaren kawy umożliwiających przygotowanie aromatycznego napoju. Następnie należy zaopatrzyć się w dobry ekspres do kawy, który pozwoli na przemianę tych ziaren w latte, mokkę, cappuccino i inne napoje. Klienci docenią walory smakowe spożywanej kawy, która zwiększy obroty bardziej niż w przypadku sprzedawania jej klasycznego, czarnego wariantu.

Czekoladziarka to dyspenser do przygotowywania czekolady pitnej, służy do jej mieszania i podgrzewania. Czekolada na gorąco wchodzi w skład oferty niemal każdej kawiarni, a jeśli będzie ona odpowiednio przyrządzona, z pewnością zachęci gości do częstszych odwiedzin.

Zagwarantowanie klientom najlepszego smaku przygotowywanej kawy umożliwi młynek do espresso. Ziarna powinny być mielone bezpośrednio przed przyrządzeniem napoju. Jedynie wtedy zapewnią najlepszy smak i aromat.

Choć w standardowych kawiarniach dostępne są zazwyczaj podstawowe zaparzacze do kawy, warto zwrócić uwagę na ich różne rodzaje. W celu polepszenia jakości usług można zdecydować się np. na te automatyczne, ekspresy przelewowe czy urny do kawy.

Kawa jest często parzona do szklanych dzbanków, lecz można ją przechowywać też w termosach i dyspenserach utrzymujących jej ciepło na dłużej. To dobra opcja w przypadku stoisk samoobsługowych.

Blender wyposażony w dźwiękoszczelną obudowę jest urządzeniem niezbędnym do przyrządzenia napojów na bazie mrożonego espresso, np. mrożonego latte, frappe czy macchiato. Dzięki takiej obudowie urządzenie może być używane w lokalu bez problemu.

Dzbanki do spieniania przydają się podczas przygotowywania specjalistycznych napojów, takich jak latte czy cappuccino. Obecność specjalnej wylewki umożliwia stworzenie w filiżance pięknych wzorów.

Kupując wyposażenie do kawiarni nie wolno zapomnieć o wagach. Dzięki nim możliwe jest porcjowanie składników i odmierzanie ich ilości. W większości małych lokali sprawdzą się modele elektroniczne lub mechaniczne.

koszt wyposażenia kawiarni

Timer jest przydatny podczas przygotowywania wielu napojów jednocześnie. Umożliwia też monitorowanie długości parzenia kawy.

Obowiązkowy element wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego stanowi kasa fiskalna. Należy ją zakupić do każdej kawiarni, niezależnie od obrotów.

Podstawowe meble do wyposażenia kawiarni

Ważnym elementem są też składające się na wyposażenie kawiarni meble. W kuchni obowiązkowo muszą znaleźć się urządzenia piekarnicze, szafy i stoły chłodnicze, stoły sałatkowe, kostkarki do lodu, zlewy, a także zmywarki. Bardzo ważne jest jednak zadbanie o to, by meble przeznaczone dla gości charakteryzowały się wygodą i zachęcały do spędzenia wielu przyjemnych chwil w lokalu, jak również stanowiły spójny element całej aranżacji.

Należy więc zwrócić uwagę na materiał wykonania mebli, łatwość ich czyszczenia oraz mobilność. Do siedzenia możemy wybrać m.in. wygodne krzesła, pufy, sofy lub fotele. Towarzyszyć im będą oczywiście stoliki. Wszystkie elementy muszą wyróżniać się solidną konstrukcją i odpornością na zniszczenia.

wyposażenie kawiarni lista

Ile kosztuje wyposażenie kawiarni – podsumowanie

Osoby dopiero rozpoczynające własną działalność często obawiają się o to, ile kosztuje wyposażenie kawiarni. Jak łatwo się domyślić, odpowiedź na to pytanie nie zawsze będzie taka sama. Wiele zależy np. od wielkości lokalu czy zakresu świadczonych usług.

Koszt wyposażenia kawiarni w wariancie bazowym obejmującym m.in. ekspres do kawy, stół roboczy z szafką, meble dla gości oraz niezbędne akcesoria do serwowania napojów, ciast i przekąsek, wynosi około 12 000 – 15 000 zł. Podczas zakupu bardziej specjalistycznego sprzętu należy liczyć się z wydatkiem rzędu 20 000 – 40 000 zł. Inwestycja przekłada się jednak często na wyniki finansowe przedsiębiorstwa, więc istnieje duża szansa, że wkrótce się zwróci.

%d