Soki z wyciskarki wolnoobrotowej – za czy przeciw?
Dlaczego warto pić sok z wyciskarki?
Czy chcesz w łatwy i przyjemny sposób polepszyć funkcjonowanie swojego organizmu? No właśnie… chyba mało która osoba pytana o tę kwestię szczerze odpowiedziałaby że nie. A jeśli i Ty należysz do tych którzy odpowiedzieli twierdząco, to zaraz dowiesz się, dlaczego świeże soki z wyciskarki powinny znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie.
W dużym skrócie powiemy jednak, że mają one duży wpływ na wiele obszarów Twojego życia. Bardzo chciałbyś lepiej stosować się do aktualnych zaleceń dietetyków? Chcesz jeść zdrowiej, ale nie lubisz smaku niektórych produktów żywnościowych?
Od dawna myślisz o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów? Od czasu do czasu miewasz problemy trawienne? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, to świeżo wyciśnięty sok jest jednym z rozwiązań Twoich problemów!
Soki z wyciskarki wolnoobrotowej zalety
- Zwiększają konsumpcję warzyw i owoców, redukując tym samym ryzyko chorób przewlekłych
- Pozwalają przemycić praktycznie każde warzywo lub owoc bez zepsucia smaku – nawet te, które Ci nie smakują
- W przypadku niektórych osób mogą pomagać w redukcji wagi
- Zwiększają spożycie błonnika pokarmowego polepszając tym samym trawienie
Niestety, jemy coraz gorszej jakości i coraz mocniej przetworzone produkty. Nie mamy czasu na gotowanie pełnowartościowych posiłków. W związku z tym dostarczamy do naszych organizmów znaczne ilości tłuszczów i prostych węglowodanów. Dają nam one energię na chwilę, po czym znowu dopada nas głód. Sięgamy zatem po kolejne przetworzone produkty. W konsekwencji prowadzi to nas do otyłości i innych chorób przewlekłych.
Świeżo wyciśnięty sok pozwala Ci w łatwy sposób rozpocząć podróż do lepszego zdrowia. Nawet, jeśli nie lubisz smaku jakiegoś ważnego dla Twojej diety owocu lub warzywa, możesz łatwo przemycić je w soku. Dzięki znalezionym w internecie przepisom i własnym eksperymentom z czasem ustalisz, jak “zabić” niechciany smak poprzez dodanie innych składników w odpowiednich proporcjach.
Czy są jakieś minusy? Zazwyczaj nie, o ile gęstsze soki i smoothie są dla Ciebie zamiennikami przekąsek i posiłków. Jeśli jednak pijesz je często jako napoje pomiędzy daniami, może się okazać że jesz w ciągu dnia zbyt wiele kalorii i przez to nie chudniesz.
Drugi przypadek, w którym należy uważać z taką przekąską stanowią niektóre choroby, jak na przykład cukrzyca. Owoce zawierają znaczne ilości cukrów. Nawet jeśli dodatkowo nie dosładzasz swoich napojów cukrem, miodem albo słodzikami warto byś w takich przypadkach wdrażał do swojej diety soki szczególnie ostrożnie.
A może smoothie?
Programy śniadaniowe, blogerzy piszący o zdrowym odżywianiu, fitnessowi influencerzy… Wszyscy oni bombardują nas informacjami o tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest codzienne smoothie. Napój ten ma wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość “wkręcenia” do niego praktycznie dowolnych owoców i warzyw, ale także orzechów, nasion, zbóż czy przypraw.
Może być to napój mleczny lub bezmleczny – z wykorzystaniem “mleka” sojowego, owsianego, ryżowego czy migdałowego. Można też wykorzystać w nim soki wyciskane z pomocą jednego z proponowanych przez nas urządzeń.
Można je przygotować na słodko, ale także bez dosładzania albo z wykorzystaniem w pełni warzywnych przepisów. Jak widać możliwości są praktycznie nieskończone. I to właśnie dzięki temu zawdzięczamy popularność smoothie. Z jednej strony jest bowiem niezwykle łatwe w przygotowaniu.
Z drugiej zaś daje możliwość doskonałego dopasowania do własnych potrzeb żywieniowych i gustów. Nie można też zapomnieć o tym, że w łatwy sposób dostarcza naszym organizmom bardzo wartościowego błonnika pokarmowego. To właśnie dzięki niemu proces trawienia znacznej części warzyw i owoców przebiega tak gładko.
Soki wyciskane – polecane przepisy
Zainteresowanie zdrową dietą jest w ostatnich latach szczególnie silne. Warto zatem skoncentrować się na wszystkich elementach układanki, która w konsekwencji da nam idealny sok. Będą nimi zarówno odpowiedni sprzęt, nasze ulubione warzywa i owoce… a także sposób, w jaki powiązać ze sobą wspomniane składniki.
Przepisy na soki z wyciskarki wolnoobrotowej, bo o nich mowa, zapewnią Ci łatwy dostęp do wielu w inny sposób trudno dostępnych składników odżywczych. Wolne obroty maszyny sprawiają, że temperatura obrabianych produktów się nie podnosi, nie tracą one w związku z tym ważnych mikroelementów i witamin.
Smoothie z wyciskarki wolnoobrotowej przepisy
Wszystkie autorytety mówią nam, żeby pić smoothie… i chyba właśnie dlatego je pijemy, ciesząc się pysznym owocowym smakiem. Jest to bowiem doskonały sposób na szybkie “zjedzenie” całego posiłku.
Co więcej, posiłku dostarczonego w formie płynnej, więc łatwiejszego nie tylko do przełknięcia, ale także do strawienia. Jeśli więc jeszcze nie zainteresowałeś się głębiej tą tematyką, na początek sięgnij po prostsze przepisy. Takie, do których wykorzystasz podstawowe owoce, warzywa… i świeżo wyciśnięty z nich sok. Składniki naszego pierwszego przepisu to:
- 2 jabłka średniej wielkości
- 2 banany
- 1 cytryna
- garść jarmużu
- kawałek imbiru
- opcjonalnie 1 szklanka mleka (może być roślinne: sojowe, migdałowe, ryżowe, owsiane)
Przygotowanie smoothie nie jest zbyt skomplikowane. Do jego stworzenia wykorzystasz urządzenie wolnoobrotowe, najlepiej z grubym sitkiem. Jeśli wielkość otworu wsadowego tego wymaga, pokrój owoce na mniejsze kawałki. Dostarcz je do komory pracującego urządzenia… i gotowe! Ciesz się smakiem własnoręcznie zrobionego, pysznego i zdrowego smoothie.
Soki z wyciskarki wolnoobrotowej przepisy
Dobrym przykładem będzie tu sok z winogron z wyciskarki. Jak chyba wszyscy wiemy, natrafienie w sklepie nawet na napój z tego owocu graniczy z cudem (i zaznaczamy od razu: nie, wino według nas się nie liczy!). A przecież winogrona chronią nas przed nadciśnieniem, mają też właściwości przeciwnowotworowe.
Są także źródłem wapnia, cynku, miedzi, żelaza, fosforu, potasu i jodu, a także witamin A i C oraz tych z grupy B… dlatego nie dziwi nas, że tak chętnie sięgamy po sok winogronowy kiedy tylko mamy okazję. Okazja taka może być tym częstsza, im częściej będziesz wykorzystywać wyciskarkę do produkcji soku winogronowego. Warto też pamiętać, by dokładnie umyć owoce przed ich wyciskaniem żeby usunąć z nich pozostałości środków ochrony roślin. Do produkcji wykorzystaj:
- 0,5 kg winogron
- cukier lub jego zdrowsze zamienniki (do smaku)
- woda (w razie potrzeby)
A jak sprawić, żeby sok winogronowy miał nieco inny, ale nadal doskonały smak? Jest na to kilka różnych metod, które warto wykorzystać by sprawdzić która z odmian najbardziej Ci smakuje. Jedną z opcji jest dodanie soku wyciśniętego z jednej niewielkiej cytryny.
Drugi wariant polega z kolei na dodaniu do całości odrobiny startego imbiru. Jeszcze inna opcja sugeruje dodać kilka liści bazylii lub mięty pod koniec procesu wyciskania, co pozwala stworzyć sok o nieco bardziej zróżnicowanym, bogatszym smaku. Podobnie będzie zresztą wtedy, gdy do wyciskarki poza winogronami dodasz też jabłko. Warto sprawdzić wszystkie przepisy, by samodzielnie się przekonać, która z odmian jest najmilsza Twojemu podniebieniu.