Blog Gastronet24
rodzaje szkła do piwa

W czym podawać piwo? Czyli wszystko o rodzajach szkła do piwa

Czy chcesz już zawsze pić swój ulubiony gatunek piwa z odpowiedniego kufla? Zakładamy oczywiście że tak! Zakładamy też, że chętnie dowiesz się, jakie szkło do piwa spełni wymagania, które przed nim postawisz.

Wiele, wiele lat temu praktycznie wszystkie dostępne na rynku marki oferowały ten sam gatunek piwa. Drogę do większej różnorodności utorowały niszowe firmy oraz import zagraniczny. A z czasem również tak zwane “koncerny” zaczęły produkować coś więcej niż tradycyjnego lagera.

Koneserzy tacy jak Ty nie chcą jednak zadowalać się piciem swojego ulubionego trunku z byle czego. Właśnie dlatego szukasz informacji o tym, jakie rodzaje szkła do piwa znajdują się w ofercie, do czego służą i przede wszystkim – gdzie je kupić.

Nie chcesz już bowiem iść na kompromisy. I słusznie, bo jeśli już coś robić, to od początku do końca, bez zadowalania się półśrodkami. Zapraszamy Cię do lektury, ale też do sprawdzenia naszej oferty i wybrania naczyń, które najlepiej dopasują się do Twojej wizji spożywania złocistego trunku.

Rodzaje szkła do piwa

Jeśli chodzi o rodzaje szklanek do piwa, to może Cię to zdziwić, ale nie dałoby się ich zmieścić na palcach jednej ręki! I chociaż większość z nas kojarzy je z naczyniami, które najczęściej spotykamy w polskich pubach, to po chwili namysłu mamy też i inne skojarzenia.

Wystarczy odświeżyć wspomnienia obrazów z Oktoberfest albo przypomnieć sobie naczynia, przypominające nieco budową kieliszki do wina. Nie jest to jednak koniec zaskoczeń, ponieważ rodzajów tych szklanek jest znacznie więcej. Nie chcemy jednak wyczerpywać tematu, a jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie jakie szkło do piwa sprawdzi się najlepiej w naszych polskich warunkach.

szklanka do piwa ipa

Zacznijmy od tego, jakie powinno być szkło do piwa kraftowego. A może od tego, czym w ogóle jest ten napój alkoholowy? Być może słowo “rzemieślnicze” od razu rozjaśni Ci w głowie. A jeśli nie spotkałeś się jeszcze z żadnym z tych określeń – chodzi o napój, który powstaje w średniej lub nawet małej ilości.

W jego produkcji stawia się przede wszystkim na jakość. Dzięki zastosowaniu najlepszych surowców do produkcji osiąga się doskonały produkt. Szklanka do piwa rzemieślniczego ma zatem za zadanie w najlepszy możliwy sposób zaprezentować Ci jakość trunku, którym się raczysz.

Duża popularność pszenicznego sprawia, że również warto byś zapoznał się z naczyniami do jego serwowania. O ile oczywiście lubisz ten gatunek złocistego alkoholu. Jak zatem wygląda szklanka do piwa pszenicznego? W dużym skrócie można powiedzieć, że jej kształt najbardziej przypomina nam naczynia tradycyjnie spotykane w polskich lokalach. Jest to zatem wysoki kufel z cienkiego szkła, który zwęża się ku dołowi.

Popularność w Polsce zyskuje również trunek o tajemniczej nazwie IPA. Jest to nic innego niż skrót od angielskiego India Pale Ale. Posiada ono dwie odmiany (American IPA, Imperial IPA), samo z kolei jest odmianą Pale Ale. Szklanka do piwa ipa charakteryzuje się szerszą budową, która zwęża się ku dołowi oraz charakterystycznym niewielkim wybrzuszeniem w okolicach górnej krawędzi kufla.

I wreszcie na koniec warto się dowiedzieć pokal co to właściwie jest i do jakich piw się go używa. Szkło to świetnie sprawdza się do picia popularnych w Polsce piw typu lager. Inne piwa, które można z niego pić to pilznery i koźlaki. Kształt naczynia przypominać może kieliszek do wina, ma on jednak większą pojemność, a nóżka jest nie tylko niższa, ale też znacznie grubsza. Czasza z kolei jest dość wąska i wysoka.

Odpowiednia temperatura serwowania piwa

Poznałeś już różne rodzaje kufli do piwa, ale jest przecież jeszcze coś, co ma wpływ na smak złocistego trunku. Nie tylko wino czy wódka posiadają odpowiednie temperatury podawania. Dzieje się tak również w przypadku piwa. Chyba każdy chociaż raz zostawił swój “browar” na dłuższą chwilę by po powrocie przekonać się, że niespecjalnie ma już ochotę na ciepły alkohol.

Podobnie jest też zresztą na wszelkiego rodzaju grillach, wyjazdach w plener, i tym podobnych. Mówimy tu oczywiście o najbardziej popularnych napojach alkoholowych, najłatwiejszych do zdobycia w lokalnym monopolowym albo w dyskoncie. Odpowiednio schłodzone smakują znacznie lepiej niż ten sam alkohol, gdy jest zbyt ciepły lub zbyt mocno schłodzony.

Gastronet24 wyposażenie gastronomii

Dlatego warto wiedzieć, w jakiej temperaturze serwować poszczególne rodzaje tego typu alkoholu. Pamiętać też należy, że bardzo niska temperatura zabija zarówno smak, jak i zapach piwa.

Mocne schłodzenie może być zatem zaletą w przypadku trunków gorszej jakości, będzie jednak wadą gdy wybierzesz coś lepszego. Po prostu nie poczujesz wtedy pełni jakości, za którą zapłaciłeś przy kasie. Są jednak pewne ogólne zasady, do których warto się stosować:

Temperatura serwowania piwa

  • Przedział temperatur waha się zazwyczaj od 3 do 13 stopni Celsjusza, jednak dla niektórych gatunków dolna granica jest bliska zeru, górna zaś 16 st. C
  • Sugestia w stosunku do temperatury “koncernowego” lagera to 2 do 5 stopni Celsjusza, w przypadku lepszych odmian sugeruje się 3-7 stopni
  • Portery warto ochłodzić do 8-13 stopni, przy czym lepiej się trzymać górnej, a nie dolnej granicy tego zakresu
  • Piwa pszeniczne powinny idealnie smakować w 4-7 stopniach
  • Ale i IPA mają odpowiednio temperatury 7-10 i 8-13 st. C

Jak pewnie zauważyłeś, lagery podaje się w najniższych temperaturach, portery zaś w najwyższych. Wynika to między innymi z faktu, że ciemne piwo ma bogatszy smak, który łatwiej jest wydobyć przy wyższej temperaturze.

Podczas podawania warto też pamiętać, że alkohol nie od razu wyląduje w Twoim żołądku – zazwyczaj lepiej jest więc schłodzić go tak, by jego temperatura była bliżej dolnej, a nie górnej granicy normy dla danej odmiany.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W ciągu kilkunastu lat doczekaliśmy się czasów, kiedy w Polsce łatwo dostępne są różne style piwa. Kiedyś praktycznie nie było wyboru i w większości wypadków trzeba było się zadowolić konsumpcją typowych lagerów.

Dzisiaj znacznie łatwiej już o piwa rzemieślnicze, pszeniczne, pilznery czy IPA. Ich smak w dużym stopniu uzależniony jest nie tylko od procesu produkcyjnego ale od tego, z jakiego szkła je pijesz. Zadbaj o to, by zaopatrzyć się w naczynia przeznaczone do danego rodzaju piwa. Szybko się przekonasz, że Twoje kubki smakowe łatwo rozpoznają wybór odpowiedniego szkła.