Jaka gofrownica sprawdzi się w gastronomii?
Jeśli prowadzisz małą gastronomię to pewnie wiesz, że gofry są doskonałą opcją w te letnie dni, w które nie dopisuje pogoda. Wiele punktów gastronomicznych które oferują swoim klientom lody doskonale funkcjonuje w ciepłe, pełne słońca dni.
Kiedy jednak pogoda robi się gorsza choć na chwilę, część z rodziców woli zrezygnować z mrożonych przysmaków. Alternatywą która z pewnością ich przekona są pyszne gofry, które można jeść niezależnie od pogody – zarówno latem, jak i zimą.
Czy moc ma znaczenie? Ile wat powinna mieć dobra gofrownica?
Byłoby naiwnością mówić, że moc nie ma tu żadnego znaczenia. Być może przesadzilibyśmy też stwierdzając, że taka dobra jest gofrownica jaka moc w niej drzemie, jednak w takim określeniu znalazłoby się przynajmniej ziarnko prawdy. Odpowiadając na pytanie gofrownica ile wat, możemy stwierdzić: moc profesjonalnego urządzenia z tej kategorii wynosi pomiędzy 1000 a 2200 W.
Czy ma ona jednak decydujące znaczenie? Nie, ponieważ o jakości sprzętu decydują też inne czynniki i to one mogą przeważyć w późniejszym komforcie (lub jego braku) korzystania z danej maszyny. Spotkasz zatem na przykład modele tysiąc watowe w przypadku których za cenę jednego mógłbyś kupić prawie cztery inne produkty o zbliżonej mocy. Wracając zatem do pytania tytułowego, możemy z pewną stanowczością odpowiedzieć: tak, moc gofrownicy ma znaczenie, jednak nie jest ona najważniejszym parametrem tego urządzenia.
Na co warto zwrócić uwagę?
Jak już wiemy podczas zakupów warto też brać pod uwagę wiele innych czynników, a nie tylko moc danego modelu. Jednym z bardziej istotnych parametrów będzie ilość gofrów, które jednorazowo jest w stanie wyprodukować dana maszyna. Im jest ona większa, tym szybciej jesteś w stanie obsługiwać swoich klientów. Jeśli zastanawiasz się jaką gofrownicę kupić to zwrócisz też uwagę na rodzaj oferowanej matrycy.
Wzór Liege, wzór Brussels… czyli różne wielkości kratki, a co za tym idzie też różna kratka na gofrze. Wydawać by się mogło, że to parametr bez znaczenia, a jednak wpływa on na ilość i rozkład umieszczonych na nim dodatków: śmietany, polewy czy posypek. Jeśli interesują Cię rzadziej spotykane wzory, możesz oferować swoim klientom gofry na patyku, okrągłe albo w kształcie serca.
Nie bez znaczenia pozostaje także marka urządzenia. Renomowanym producentom sprzętu gastronomicznego oczywiście także zdarzają się “wpadki”. Nie są one jednak regułą, jak to bywa w przypadku wielu sprzętów określanych zbiorczo mianem “no name”, czyli produktów marek o których nigdy nie słyszałeś, informacji o których próżno szukać w internecie. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na to, jakie są minimalne i maksymalne temperatury pracy danego modelu.
Jaka gofrownica będzie najlepsza?
To trudne pytanie, ale postaramy się doradzić Ci w najlepszy możliwy sposób. Wiele zależy bowiem od tego, jakiego rodzaju gofry zamierzasz serwować swoim klientom. Czy te najlepiej znane w Polsce, czy może odmianę która przyszła do nas zza Oceanu? Kierujemy się zasadą “dla każdego coś miłego”, dlatego w naszym zestawieniu umieszczamy po jednej maszynie gastronomicznej z każdej grupy.
Zaczniemy tradycyjnie, ale będzie to tradycja zza Oceanu. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka będzie najlepsza gofrownica do corn dogów, ale również niektórych do gofrów na patyku, zapoznaj się z produktem marki Hendi. Może tu paść pytanie, czym właściwie są corn dogi.
Częściej funkcjonującym w Polsce określeniem byłaby po prostu “parówka w cieście”, ale w tym profesjonalnym wydaniu amerykańskie określenie brzmi to prostu lepiej. Droga do popularyzacji tego dania fast food zaczęła się w Teksasie w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W tamtych czasach była to parówka w cieście kukurydzianym umieszczona na patyku… i w wielu przypadkach tak zostało do dzisiaj.
Corn dogi posiadają nawet swoje święto, które nierozerwalnie związane jest z mistrzostwami koszykówki. Jeśli zatem jesteś właścicielem lokalu gastronomicznego, który nawiązuje do amerykańskiej kuchni – warto rozważyć poszerzenie swojej oferty o to tradycyjne danie z USA. Warto też wiedzieć, że z jego pomocą możesz oferować swoim klientom nie tylko corn dogi, ale też gofry na patyku.
Wróćmy jednak do najczęściej spotykanego w Polsce wzoru, czyli kratki. Jaka gofrownica najlepsza będzie do tradycyjnie oferowanych u nas gofrów? Model marki Caterina wyposażono w płyty grzewcze wykonane z odlewu aluminium, które powleczono teflonem. Zakres regulacji temperatury maszyny wynosi od 50 do aż 300 stopni Celsjusza.
By zwiększyć trwałość, obudowę wykonano ze stali nierdzewnej. Zapewni Ci ona nie tylko zabezpieczenie przed korozją, ale również przed znaczną ilością kwasów, zasad, wysoką temperaturą i uszkodzeniami mechanicznymi. Sprzęt charakteryzuje się płytą roboczą o wymiarach 250 x 250 milimetrów, na której zmieszczą się dwa gofry 100 x 165 mm.
Trzeci proponowany przez nas model to dobra gofrownica do robienia gofrów na patyku. Nie jest to jeszcze najbardziej popularny typ gofra w Polsce, być może warto więc być jednym z pierwszych, którzy wprowadzają go na szerszy rynek. W urządzeniu można jednocześnie upiec cztery gofry, każdy z nich będzie miał długość 255 milimetrów (sam gofr, bez patyka).
Regulacja temperatury odbywa się bezstopniowo i można to robić w zakresie od 50 do 220 stopni Celsjusza. Obudowę wykonano ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest nie tylko niezwykle trwała, ale też bardzo prosta w czyszczeniu. Teflonowa powłoka którą pokryta jest płyta grzewcza zapobiega z kolei przywieraniu ciasta.
Gofrownica jaką wybrać
Mamy nadzieję, że wiesz już który z oferowanych przez nas sprzętów najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu gastronomicznym. To, który model wybierzesz, zależy w dużej mierze od jego przyszłego przeznaczenia. Jeśli chcesz oferować najbardziej popularny w Polsce gatunek gofrów, wybierzesz tradycyjne urządzenie z kratką.
Być może zdecydujesz się jednak na sięgnięcie do amerykańskiej tradycji – w takim przypadku Twój wybór padnie z pewnością na urządzenie do corn dogów. A może postanowisz zaoferować swoim klientom to, czego nie proponują im inni sprzedawcy takich przysmaków, czyli gofry na patyku? W każdym z tych przypadków warto wybrać markowy sprzęt przeznaczony do profesjonalnej gastronomii.