Pyszne, lekkie i chrupiące gofry – poznaj prosty przepis!
Przepis na chrupiące gofry to również przepis na bazę pod wiele różnych przekąsek. A stąd już droga do możliwości tworzenia coraz to smaczniejszych kompozycji ze wspomnianej bazy i (najczęściej) słodkich dodatków. Tą popularną przekąskę zazwyczaj jadasz latem.
Nic dziwnego, bowiem łatwo się ją przyrządza, a daje Ci ona możliwość urozmaicenia owocami, kremem, konfiturą, czekoladą, kolorową posypką… te dodatki można byłoby wymieniać praktycznie bez końca. To trochę jak “pizza wśród deserów” – tam również baza jest ta sama, jednak to co do niej dodasz mocno zmienia jej smak. Warto wiedzieć, że gofry nie zawsze muszą być słodkie.
Możesz stworzyć również ich słone, pikantne i jakiekolwiek tylko sobie zamarzysz wersje. Do ich przygotowania wystarczy gofrownica i kilka powszechnie wykorzystywanych w kuchni składników. Dowiedz się, w jaki sposób i z jakich składników zrobić odpowiednie ciasto, jak później je upiec i z jakich urządzeń korzystać. Zapraszamy do lektury!
Jak zrobić ciasto na gofry?
Żeby zrobić idealne ciasto, potrzebujesz odpowiednich składników – zamieszczamy je poniżej. Jeśli zamierzasz skorzystać z proszku do pieczenia, wymieszaj go w misce z mąką. Następnie w jajkach rozdziel białko z żółtkiem – białka koniecznie umieść w odpowiednio dużej misce.
Dodaj do nich odrobinę soli, po czym ubij je na sztywną pianę. Żółtka wymieszaj z cukrem i utrzyj na jednorodną masę. Roztop masło, jeśli zdecydowałeś się skorzystać z niego zamiast oleju. Do miski z mieszanką mąki i proszku do pieczenia dodaj mleko, roztopione masło lub olej oraz mieszankę żółtek z cukrem.
Całość dobrze zmiksuj. Cały czas mieszając powoli dodawaj do takiego ciasta pianę z białek. Po odpowiednim wymieszaniu wszystkich składników wiesz już z praktyki jak zrobić ciasto na gofry.
Ciasto na gofry przepis
- mąka pszenna (1,5 szklanki)
- mleko (1 szklanka)
- jajka (4 sztuki)
- masło lub olej (5 łyżek)
- cukier (2 łyżki)
- odrobina soli
- opcjonalnie: proszek do pieczenia (0,5 łyżeczki)
Jak zrobić puszyste gofry w gofrownicy?
Mamy już gotowe ciasto, jednak to dopiero połowa informacji o tym jak smażyć gofry. Żeby móc za chwilę delektować się chrupiącym deserem najpierw dobrze rozgrzej swoją gofrownicę. Przed jej włączeniem możesz też delikatnie posmarować kratki olejem rzepakowym – będziesz mieć wtedy pewność, że ciasto nie będzie do nich przylegało.
Wszystkie wstępne czynności zostały wykonane i teraz dowiesz się w praktyce jak zrobić gofry w gofrownicy. Do formy wlewasz odpowiednią ilość ciasta – tak, żeby zapełnić kratkę i pokryć przestrzeń do krawędzi. Jednak nie na tyle dużo, by wylewało się ono z kratek. Zamykasz pokrywę i… czekasz. A następnie nakładasz wybrane przez Ciebie dodatki i delektujesz się jednym ze swoich ulubionych smaków!
Jak zrobić gofry żeby były chrupiące? Jest kilka trików, które sprawią że takie właśnie będą:
- przepis powinien zawierać cukier – przy pieczeniu następuje jego karmelizacja w miejscach stykania się z gofrownicą
- dobrze rozgrzej gofrownicę przed pieczeniem i nie zaglądaj do niej zbyt często w trakcie wypiekania gofrów
- przystąp do pieczenia jak najszybciej po zrobieniu ciasta, dzięki czemu będzie ono dobrze napowietrzone
- po upieczeniu umieść gofry na kratce a nie na talerzu, wtedy “nie spocą się” od spodu
- nakładaj dodatki tuż przed jedzeniem, dzięki temu wilgoć z owoców czy śmietany nie przeniknie do gofra
Gofrownica jaka moc będzie odpowiednia?
Bardzo chciałbyś móc oferować swoim klientom pyszne, chrupiące gofry. Albo może zawiodłeś się na możliwościach “cywilnych” sprzętów i pragniesz wybrać tym razem coś profesjonalnego do domu? Nie masz jednak pewności, które z urządzeń do wypieku gofrów powinieneś kupić. Bardzo często im silniejsze parametry danego sprzętu, tym większą posiada on sprawność.
Twoja gofrownica jaka moc powinna zatem mieć, byś był zadowolony z jej działania? Większość modeli oferowanych przez GastroNet24.pl plasuje się w przedziale pomiędzy 1000 a 2200 W. Są to sprzęty przeznaczone dla profesjonalnej gastronomii, różnią się one zatem od ich domowych odpowiedników. Od mocy zależy w pewnym stopniu sprawność urządzenia, jednak warto zwrócić też uwagę na wielkość kratki.
Duża moc w małym urządzeniu da Ci lepsze działanie niż w dużym. Dlatego podczas wyboru modelu warto zwrócić uwagę również na inne parametry: ergonomię użytkowania, renomę marki, a także kształt, wielkość i ilość wypiekanych jednocześnie gofrów.
Ile czasu piec gofry?
To ważne pytanie, które możesz sobie zadawać przed przystąpieniem do pracy. A zatem ile piec gofry, żeby ciasto z jednej strony nie okazało się surowe, z drugiej zaś – by go nie przypalić? W wielu przypadkach można skorzystać z informacji, które podane są w instrukcji gofrownicy. Co jednak, jeśli taka informacja nie jest w niej zawarta?
Wtedy warto odwołać się do dobrych standardów według których gofry piec należy od 3 do około 7 minut. Skąd tak duża rozpiętość czasowa? Wrócić należałoby tu do mocy urządzeń. Im niższa jest moc, tym zazwyczaj dłuższy będzie proces pieczenia. Jeśli zatem wybierzesz urządzenia o podobnych pozostałych parametrach jednak znacznie różniącej się mocy, to z większą mocą upiecze Twój posiłek szybciej.
Pamiętaj też, że w kuchni wiele rzeczy odbywa się na zasadzie prób i błędów. Podczas pierwszych wypieków dokładnie mierz czas przygotowywania deseru. Kiedy już ustalisz, czy musisz czekać zaledwie 3 minuty, a może 4 albo nawet 6 – zanotuj sobie tę informację i się jej trzymaj w przyszłości.
Jest to bowiem idealny czas w przypadku tego konkretnego urządzenia. Pamiętaj też, by nie wyciągać od razu jedzenia z kratek. Pozwól mu chwilkę poleżeć, gdyż w innym przypadku ciasto będzie mniej chrupiące.
Jaka mąka będzie najlepsza do gofrów
Na rynku dostępne są różne rodzaje mąki. Zarówno tej tradycyjnej, jak też jej mniej standardowych odpowiedników. Pytanie brzmi jednak: jaka mąka do gofrów będzie najlepsza? Odpowiedź zależy od tego, czy chcesz szukać nowości, czy też preferujesz znany sobie tradycyjny smak. W tym drugim przypadku idealnie sprawdzi się pszenna mąka tortowa.
Ciasto z niej zrobione da nam możliwość spróbowania leciutkich, chrupiących gofrów. Nie znaczy to oczywiście, że inne mąki zupełnie nie nadają się do produkcji tego deseru. Z powodzeniem możesz zastosować też na przykład pszenną mąkę chlebową albo orkiszową, a jeśli lubisz eksperymentować to również mąkę migdałową czy ryżową.
Wiele zależy tu od preferencji smakowych – dla niektórych mocno zmielona i przesiana mąka będzie mniej atrakcyjna w smaku niż na przykład jej mieszanka z mąką pełnoziarnistą. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko o przygotowaniu tego popularnego deseru. Połączenie odpowiednich składników, informacji o przygotowaniu oraz sprzętu do wypieku pozwoli Twoim klientom cieszyć się idealnym deserem kiedy tylko tego zapragną.
Wybierz któryś z modeli proponowanych przez GastroNet24.pl albo skontaktuj się z nami. Na podstawie informacji o Twojej firmie doradzimy Ci, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w takiej działalności.