Blog Gastronet24
piec do pizzy

Pyszna pizza – jak przygotować ją w domu?

Nie cieszy Cię myśl o przygotowaniu ”domowej pizzy z mikrofalówki” albo poprzez złożenie zamówienia na dowóz do domu z pizzerii? Nie ma przy tym w Twojej okolicy lokalu gastronomicznego który oferowałby zadowalającą Cię jakość?

A może wolałbyś mieć możliwość przygotować idealne danie u siebie w domu? Albo to Ty chcesz otworzyć lokal, w którym będzie serwowana najlepsza pizza w okolicy? Jeśli szukasz odpowiedzi na któreś z tych pytań, to dobrze trafiłeś.

Z pewnością spróbowałeś już wiele razy świetnie zrobionego włoskiego dania i wiesz, że nie chcesz nigdy więcej jeść masowo przygotowanego produktu. To doskonale, ponieważ zamierzamy zdradzić Ci kilka szczegółów jego przygotowania.

Idealna temperatura, czas pieczenia i oczywiście maszyna gastronomiczna, która pomoże Ci zrealizować Twoje marzenie. To wszystko znajdziesz poniżej – zapraszamy do lektury, dzięki której dowiesz się jak piec pizze w domu!

Pizza – poznaj najlepszy przepis

Nic dziwnego, że pizza jest tak popularna. Z przepisem na jej przygotowanie powinien poradzić sobie prawie każdy, kto skoncentruje się na wykonywaniu działań krok po kroku. Zacznijmy od składników ciasta i sosu:

  • mąka (0,4 kg)
  • ciepła woda (0,2 l)
  • starta mozzarella (20 dag)
  • oliwa (3 łyżki)
  • suche drożdże (7 g)
  • koncentrat pomidorowy (2 łyżki)
  • cukier (1,5 łyżeczki)
  • sól (1 łyżeczka)
  • pieprz, oregano (po szczypcie)
  • dodatki (wymienione poniżej)

Do miski nalej ciepłej (lecz nie gorącej) wody, po czym wsyp do niej drożdże. Całość dobrze rozmieszaj i zostaw na kilka minut. Do drugiej, większej miski wsyp mąkę, sól, pieprz, cukier, wlej 3 łyżki oliwy oraz rozcieńczone wcześniej drożdże.

Zacznij wyrabiać ciasto, może to potrwać do 10 minut – ważniejsza niż czas jest jednak jego odpowiednia jednolitość i to, że nie przykleja się już do dłoni. Po wyrobieniu możesz odstawić ciasto na mniej więcej pół godziny – najlepiej w ciepłym miejscu. Całość powinna być przykryta czystą ścierką.

w jakiej temperaturze piec pizze

Gdy ciasto urosło to znaczy, że drożdże “wykonały swoją robotę” – podziel je na dwie mniej więcej równe kule i zacznij z nich wyrabiać znany praktycznie wszystkim kształt placka pizzy. Na każdy z placków nałóż i rozsmaruj po łyżce koncentratu pomidorowego, posyp oregano i startą mozzarellą.

Następnie dodaj pozostałe dodatki, wsadź placek (drugi najlepiej dopiero po upieczeniu pierwszego) do rozgrzanego do odpowiedniej temperatury piekarnika lub pieca – i pilnuj czasu pieczenia. Gotowe!

Jakie dodatki możesz umieścić na swojej pizzy? Z najpopularniejszych serów wymienić trzeba mozzarellę i różne sery żółte, jednak gdy przypomnimy sobie choćby przepis na pizzę o nazwie cztery sery, znajdzie się na niej również miejsce dla serów feta i pleśniowego.

Jeśli chodzi o mięso i wędliny, najczęściej spotykamy salami, szynkę, ale także boczek czy grillowanego kurczaka. Nie byłoby tego dania bez pomidorów – nie tylko w sosie, ale często też jako dodatku. Poza tym warto zwrócić uwagę na inne warzywa, owoce i grzyby: paprykę, kukurydzę, pieczarki, oliwki czy ananasy.

Jak zrobić pizze bez drożdży

Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz zrobić pizzy z wykorzystaniem drożdży, to ich brak nie będzie żadnym problemem. Zatem jak zrobić pizze bez drożdży? Po pierwsze oszczędzasz cenne minuty, ponieważ placek wkładasz do pieca prawie od razu po wyrobieniu ciasta – nie tracisz czasu na jego wyrastanie.

Żeby je przygotować, dokładnie wymieszaj ze sobą opakowanie proszku do pieczenia, odrobinę soli i trzy szklanki mąki pszennej. W drugiej kolejności dodaj dwie łyżki oliwy i zacznij powoli zagniatać, pomału dolewając wody. Pilnuj konsystencji, tak by ciasto nie było ani zbyt rzadkie ani zbyt gęste.

Gdy już wszystko dobrze wymieszasz, możesz rozwałkować ciasto na placek, umieścić na nim pozostałe składniki… po czym zapakować całość do rozgrzanego wcześniej pieca lub piekarnika!

jak piec pizze

Piec do pizzy pieczonej w domu

Wiesz już, że nie interesuje Cię mrożona pizza z marketu. Nie będziemy Ci więc nawet zawracać głowy modelami przeznaczonymi do przygotowania dań mrożonych. Jeśli zatem zdecydowałeś się na wykonywanie wszystkich czynności w domu, poza odpowiednim przepisem, wiedzą o temperaturze i czasie pieczenia powinieneś zaopatrzyć się też w odpowiedni sprzęt. Mówimy tu o profesjonalnym piecu gastronomicznym.

Danie będziesz przygotować dla siebie i dla rodziny oraz znajomych. Warto zatem, byś skoncentrował się na urządzeniach jednokomorowych. Te o kilku komorach znacznie lepiej sprawdzą się w lokalach gastronomicznych.

Kucharz może wtedy na bieżąco wrzucać do urządzenia kolejne zamówienia – bez czekania aż skończą się przygotowywać potrawy dla poprzednich klientów. W Twoim przypadku można jedynie zastanowić się nad wielkością komory – im większa rodzina do wyżywienia, tym większa powinna być też komora wybranego przez Ciebie modelu.

Słyszałeś też kiedyś coś o kamieniach stosowanych w pizzerii… a zatem jaki kamień do pizzy warto zastosować w Twojej maszynie gastronomicznej? Właściwa odpowiedź brzmi: kamień szamotowy – i jest on stosowany w oferowanych przez nas urządzeniach. Do jego produkcji używa się specjalnej gliny szamotowej poddanej odpowiedniej obróbce. Materiał ten cechuje się równomiernym nagrzewaniem, dzięki czemu placek zawsze jest doskonale wypieczony.

Dzięki wyposażeniu pieca w oświetlenie wewnętrzne i przeszklone drzwiczki doskonale widzisz, kiedy należy już zakończyć proces pieczenia bo danie jest gotowe. Warto też pamiętać, że sprzęt taki nadaje się i do innych celów – wypiekania panini i zapiekanek, a nawet małych bułek. W każdym przypadku dno wyłożone jest kamieniem szamotowym, zaś stosunkowo niewielkie wnętrze pozwala na jego doskonałe ogrzanie, dzięki czemu proces przygotowania potrawy jest tak krótki.

Standardem jest wyposażenie maszyn w dwie grzałki – jedną na górze, drugą zaś na dole. Znaczne udogodnienie stanowi możliwość oddzielnego sterowania tymi grzałkami. Możesz dzięki temu wypracować własną metodę wypiekania spodu i dodatków w różnych temperaturach, by z każdej strony osiągnąć indywidualny efekt.

W jakiej temperaturze piec pizze

Żeby dowiedzieć się w jakiej temperaturze piec pizze, warto sprawdzić jakie są zakresy pracy profesjonalnych urządzeń do wypieku tego włoskiego przysmaku. Na razie wiemy tylko, że wartość ta musi być wysoka, by dostarczyć Ci doskonale wypieczone i chrupiące, a nie wilgotne ciasto.

Większość maszyn gastronomicznych z tej kategorii zaczyna swój zakres temperatur od około 50 stopni Celsjusza. Dla poszczególnych sprzętów różna jest jednak górna granica – w niektórych przypadkach wynosi ona 350, w innych z kolei może dojść do nawet 500 stopni.

Jeśli zastanawiasz się nad profesjonalnym sprzętem, najlepiej będzie jeśli temperaturę ustawisz na wartość bliską lub nawet większą niż 400 stopni Celsjusza. W przypadku domowego piekarnika musi Ci wystarczyć maksimum tego, co może zaoferować posiadany przez Ciebie model urządzenia – czyli przynajmniej 200 stopni.

Od tego jaka jest maksymalna temperatura pracy maszyny zależy w dużej mierze też to jak długo piec pizze. Ważne jest też oczywiście by pamiętać o wcześniejszym solidnym nagrzaniu komory pieca lub piekarnika. Równie istotna jest kwestia grzania potrawy od dołu, tak by ciasto było odpowiednio przypieczone, zaś ser i dodatki nie uległy spaleniu.

w jakiej temperaturze piec pizze

Ile czasu piec pizze?

Jeśli chcesz wiedzieć ile piecze sie pizze to powinieneś wcześniej ustalić, jaka jest maksymalna temperatura którą oferuje posiadane przez Ciebie urządzenie. Jeśli zakres ten kończy się w okolicach 220-250 stopni, to czas taki waha się pomiędzy 12 minut dla cieńszych placków i 20 a nawet 30 minut dla pizzy na grubym cieście.

W takim razie ile piec pizze, gdy posiadamy profesjonalne urządzenie – takie, którego używają pizzerie? W maszynach gastronomicznych tej klasy maksimum gorąca osiągane jest znacznie wyżej niż przy wspomnianych 250 stopniach. Pizze zazwyczaj przygotowane są na średnim cieście, którego upieczenie wymagałoby w warunkach domowych około 15 minut. Z wykorzystaniem profesjonalnego pieca czas ten skraca się do 5-7 minut.

Mamy nadzieję, że wiesz już wszystko czego chciałeś się dowiedzieć o domowym pieczeniu pizzy: z jakich kamieni się korzysta, ile sie piecze pizze, jaka jest idealna temperatura i wiele innych ciekawostek. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza i wraz z odpowiednią ilością prób staniesz się najbardziej znanym pizzermanem – przynajmniej wśród swojej rodziny i znajomych. Czego Ci szczerze życzymy. Powodzenia!