Blog Gastronet24
Jak poprawnie umyć lodówkę w środku?

Jak poprawnie umyć lodówkę w środku?

Jak wyczyścić lodówkę w środku?

Mycie lodówki to prosty proces, który zapewni świeżość przechowywanej przez Ciebie żywności. Jak to zrobić? Najpierw dla bezpieczeństwa odłącz lodówkę od prądu i wyjmij całe jedzenie, sortując je i wyrzucając przeterminowane lub zepsute produkty. W drugiej kolejności wyjmij półki i szuflady, aby łatwiej doczyścić wnętrze. 

Czym czyścić lodówkę w środku? Możesz przygotować roztwór czyszczący z ciepłej wody i płynu do naczyń, octu spirytusowego lub sody oczyszczonej. Miękką gąbką lub ściereczką wyczyść dokładnie wszystkie powierzchnie lodówki i zamrażalnika, szczególną uwagę zwracając na zakamarki. Pamiętaj, żeby umyć w ciepłej wodzie z płynem również wyjęte wcześniej półki i szuflady. Przed włożeniem jedzenia z powrotem do lodówki upewnij się, że wszystkie powierzchnie są całkowicie suche. Pamiętaj, aby nie używać ostrych narzędzi ani silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić wnętrze sprzętu. Unikaj również wylewania wody bezpośrednio we wnętrzu, gdyż może to spowodować tworzenie się lodu. Podłącz lodówkę do prądu dopiero po całkowitym wyschnięciu wszystkich powierzchni.

W przypadku uporczywych zabrudzeń możesz użyć pasty, wykonanej ze zmieszania sody oczyszczonej i wody. Żeby zneutralizować nieprzyjemne zapachy, umieść w lodówce miseczkę z sodą oczyszczoną lub kawałkiem węgla drzewnego. Jeśli chcesz zachować czystość urządzenia, mycie lodówki w środku powinno być wykonywane co najmniej raz w miesiącu.

Pierwsze mycie nowej lodówki

Pierwsze mycie lodówki wymaga nieco więcej uwagi, niż standardowe sprzątanie używanego już przez pewien czas urządzenia. Po odłączeniu od prądu należy wyjąć półki, szuflady i pojemniki. Umyj je dokładnie ciepłą wodą z zastosowaniem płynu do mycia naczyń. Wnętrze wyczyść tym samym roztworem, zwracając przy tym uwagę na trudno dostępne miejsca. Następnie zdezynfekuj je za pomocą octu lub specjalnego, przeznaczonego do tych celów środka.

profesjonalne płyny do mycia naczyń w restauracji

Pamiętaj o dokładnym osuszeniu wszystkich elementów i pozostaw drzwiczki otwarte na kilka godzin. Mycie lodówki przed pierwszym użyciem możesz zakończyć ponownym podłączeniem do prądu, po czym umieścić w niej produkty żywnościowe. Dla dodatkowej ochrony przed bakteriami i pleśnią, używaj naturalnych środków czyszczących lub specjalnych, przeznaczonych do tego celu preparatów. Dzięki tym krokom Twoja nowa lodówka będzie czysta, higieniczna i gotowa do przechowywania produktów spożywczych.

Wybór środka do czyszczenia lodówki

Jak wybrać odpowiedni środek do czyszczenia i czy mycie urządzenia z wykorzystaniem domowych metod może być skuteczne? Jeśli chcesz zastosować gotowe środki chemiczne, mycie lodówki płynem do naczyń może okazać się skuteczną metodą. Jeśli jednak chcesz wykorzystać nieco bardziej tradycyjne, domowe i ekologiczne sposoby, możesz do tego celu użyć octu lub sody oczyszczonej. Jak zrobić to domowymi metodami? – sposoby poznasz poniżej!

Mycie lodówki octem

Chcesz poznać domowe sposoby na mycie lodówki octem? Jest to prosty i skuteczny sposób na utrzymanie jej w czystości i świeżości. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy przygotować roztwór octu oraz ściereczki lub ręczniki papierowe. Jeśli chodzi o mycie lodówki octem proporcje powinny być następujące: 3 łyżeczki octu na litr ciepłej wody.

Pierwszym krokiem jest jak zawsze odłączenie lodówki od prądu i wyjęcie wszystkich produktów spożywczych, półek i szuflad. Wyjęte elementy lodówki należy dokładnie umyć w roztworze octu. Wnętrze lodówki należy wyczyścić za pomocą gąbki nasączonej tym samym roztworem, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca. Po umyciu wszystkich powierzchni należy je spłukać czystą wodą i osuszyć ściereczką.

płyn do mycia lodówek

Dla wzmocnienia efektu i pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, można umieścić w lodówce miseczkę z sodą oczyszczoną lub otwarty pojemnik z octem. Aby zapobiec gromadzeniu się brudu i pleśni, zaleca się regularne mycie lodówki octem, co najmniej raz w miesiącu. Nie używaj szorstkich gąbek ani mocnych detergentów, gdyż mogą one uszkodzić wnętrze urządzenia.

Ocet jest naturalnym środkiem dezynfekującym i czyszczącym, bezpiecznym dla żywności i niedrogim. Skutecznie usuwa brud, pleśń i nieprzyjemne zapachy, a przy tym nie pozostawia własnego intensywnego aromatu. Pamiętaj jednak, aby nie mieszać octu z innymi środkami czystości, gdyż może to spowodować niebezpieczne reakcje chemiczne. Unikaj również kontaktu octu z oczami i skórą. W razie kontaktu, natychmiast obficie spłucz go wodą.

Mycie chłodziarki sodą

Czy brudna lodówka może być myta w jeszcze inny sposób? Mycie lodówki sodą to kolejny skuteczny domowy sposób! Zmieszaj ją z ciepłą wodą, tak aby powstał roztwór do mycia. Uporczywe plamy i zabrudzenia możesz z kolei potraktować pastą z sody. Następnie opróżnij lodówkę z jedzenia, odłącz ją od prądu i umyj wnętrze przygotowanym roztworem. Pamiętaj o późniejszym dokładnym spłukaniu resztek roztworu i wysuszeniu wnętrza. Po włożeniu półek i szuflad możesz umieścić jedzenie i cieszyć się czystą, świeżą lodówką! Sody nie można jednak stosować do czyszczenia obudowy urządzenia, by uniknąć zarysowań.

Lodówki no-frost a czyszczenie

Tak jak w innych przypadkach, przed rozpoczęciem czyszczenia odłącz lodówkę od prądu i wyjmij z niej całą żywność. Usuń też półki i szuflady, aby ułatwić mycie lodówki no frost w środku. Przygotuj roztwór czyszczący z mieszaniny ciepłej wody i detergentu. Dokładnie przetrzyj wszystkie powierzchnie wewnątrz lodówki, zwracając przy tym szczególną uwagę na większe zabrudzenia. Wyczyść odpływ skroplin oraz umyj wyjęte wcześniej półki i szuflady. Wysusz wnętrze lodówki i włóż półki oraz szuflady z powrotem. Umieść żywność z powrotem w lodówce i podłącz sprzęt do prądu.

Pamiętaj, aby myć lodówkę No Frost co najmniej raz na miesiąc, usuwać natychmiast rozlane płyny, regularnie sprawdzać odpływ skroplin i używać naturalnych środków do usuwania zapachów. Jeśli chcesz poznać jeszcze bardziej szczegółowe wskazówki jak czyścić lodówkę no frost, znajdziesz je w instrukcji obsługi posiadanego przez Ciebie modelu.

Mycie lodówki bez rozmrażania

Przed rozpoczęciem pracy trzeba wyjąć z lodówki wszystkie produkty. Następnie przygotuj płyn do mycia lodówki w postaci roztworu z mieszaniny ciepłej wody i płynu do naczyń lub octu spirytusowego. Wyjmij półki i szuflady, umyj je dokładnie i osusz. Wyczyść wszystkie powierzchnie wewnątrz lodówki, w tym ścianki, sufit, drzwiczki i uszczelki, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których gromadzą się zanieczyszczenia. 

Regularnie wycieraj nadmiar wody ze ściereczki i osusz trudno dostępne miejsca ręcznikami papierowymi. Wyczyść również zewnętrzne powierzchnie lodówki miękką, wilgotną ściereczką z mikrofibry. Stosując się często do tych prostych wskazówek, możesz bez problemu utrzymać lodówkę w czystości bez konieczności jej rozmrażania, oszczędzając czas i energię.