Jak czyścić ekspres do kawy? Jak często należy to robić?
Jak i czym czyścić ekspres do kawy?
Jak często czyścić ekspres do kawy? Podstawowe czynności warto wykonywać codziennie, podczas gdy głębsze czyszczenie jest zazwyczaj konieczne raz na jeden lub dwa tygodnie. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź szczegóły w naszym artykule!
Jak wyczyścić ekspres przelewowy lub kolbowy?
Jeśli zastanawiasz się, na czym polega czyszczenie ekspresu przelewowego lub kolbowego, to w obu tych przypadkach występują dwa możliwe procesy – jeden, który wykonywany jest codziennie, drugi natomiast skoncentrowany na czyszczeniu głębokim, które wykonywane jest w nieco dłuższych odstępach czasu.
Codzienne czyszczenie ekspresu kolbowego przeprowadza się, płucząc gorącą wodą kolbę, sitko i portafiltr po każdym użyciu. Należy usunąć fusy z sitka i portafiltra. Należy też oczyścić dyszę do spieniania mleka parą i wilgotną szmatką. Głębokie czyszczenie polega między innymi na odkamienianiu, dzięki któremu usuwa się kamień z bojlera i przewodów. Poza tym przeprowadza się oczyszczanie grupy zaparzającej – zdejmuje się i rozbiera grupę zaparzającą oraz czyści jej elementy (sitka, prysznice, …) z tłuszczu i kawowych osadów za pomocą specjalnego środka czyszczącego lub tabletki czyszczącej. Warto też oczywiście wyczyścić (odłączony od prądu) ekspres za pomocą wilgotnej szmatki.
A jak wyczyścić ekspres do kawy przelewowy? Codzienne czyszczenie polega na przepłukaniu gorącą wodą dzbanka, filtra i pokrywki po każdym użyciu oraz na wyjęciu i wyrzucaniu zużytego papierowego filtra. Oczyszczanie głębokie warto realizować w formie odkamieniania zgodnego z instrukcją obsługi, aby usunąć kamień z bojlera i przewodów ekspresu. Jak czyścić ekspres przelewowy, to porządnie – wyczyść też wtedy zbiornik na wodę z osadów kamienia i brudu za pomocą roztworu wody i octu lub specjalnego środka czyszczącego, a także płytę grzewczą z brudu i osadów za pomocą wilgotnej szmatki.
Czyszczenie ekspresu ciśnieniowego
Urządzenia z tej grupy obejmują trzy główne typy: automatyczne, kolbowe i kapsułkowe. Chociaż każdy z nich ma swoje unikalne cechy, podstawowe zasady czyszczenia są podobne.
Codzienne czyszczenie ekspresów ciśnieniowych warto zacząć od przepłukania wszystkich elementów mających kontakt z kawą. W przypadku ekspresu automatycznego będzie to grupa zaparzająca, tacka ociekowa oraz pojemnik na fusy; w ekspresie kolbowym dotyczy to kolby, sitka, portafiltra oraz ewentualnej dyszy do spieniania mleka; dla ekspresu kapsułkowego będzie to obejmować wyjęcie i wyrzucenie zużytej kapsułki oraz przepłukanie tacki ociekowej. Następnie odłączony od prądu ekspres ciśnieniowy przetrzyj wilgotną szmatką.
Głębokie czyszczenie polega na odkamienianiu, czyszczeniu grupy zaparzającej (w urządzeniach automatycznych i kolbowych) i zbiornika na wodę oraz przewodów. Regularnie odkamieniaj ekspres, aby usunąć kamień z bojlera i przewodów – częstotliwość zależy tu od twardości wody. Dokładnie wyczyść grupę zaparzającą w sprzętach których to dotyczy, rozbierając ją i usuwając osady kawowe i tłuszczowe specjalnym środkiem czyszczącym lub tabletką. Wyczyść zbiornik na wodę z osadów kamienia i brudu za pomocą roztworu wody i octu lub specjalnego środka czyszczącego. Opcjonalnie możesz przepłukać ekspres specjalnym płynem do czyszczenia przewodów, aby usunąć z nich zanieczyszczenia.
Jak wyczyścić ekspres do kawy z pleśni?
Jak czyścić ekspres do kawy z pleśni? Proces ten składa się z kilku kroków, ale z nami dasz radę sprawić, by Twój ekspres znowu był gotowy do działania! Zacznij oczywiście od odłączenia swojego sprzętu od zasilania. Następnie zdemontuj wyjmowane elementy: zbiornik na wodę, tackę ociekową, pojemnik na fusy, dyfuzor oraz jeśli to możliwe również grupę zaparzającą.
Wyjęte elementy trzeba dokładnie umyć za pomocą ciepłej wody z użyciem płynu do mycia naczyń. W związku z tym, że w ekspresie znajdowała się pleśń, warto bardzo dokładnie umyć wszelkie zakamarki i inne miejsca, w których mogłaby się ona gromadzić. Jeśli Twoje urządzenie posiada w instrukcji informacje na temat roztworu czyszczącego, przygotuj go – w innym przypadku możesz zastosować roztwór octu i wody w proporcjach 1:1. Następnie zalej ekspres roztworem czyszczącym i uruchom program czyszczenia, o ile jest dostępny. Jeśli nie ma takiego programu, przepuść roztwór przez wszystkie elementy ekspresu, tak jakbyś parzył kawę.
Roztwór powinien pozostać w ekspresie przez 30 minut, co powinno pozwolić rozpuścić zalegającą pleśń i osady. W następnej kolejności dokładnie wypłucz ekspres czystą wodą, która pomoże usunąć pozostałości roztworu czyszczącego. Ponownie wyjmij wszystkie elementy i pozostaw je do wyschnięcia na powietrzu. Zmontuj ekspres, podłącz go do zasilania, a potem uruchom i przepuść przez niego czystą wodę, aby usunąć ewentualne pozostałości roztworu czyszczącego i pleśni.
Jak odkamieniać ekspres do kawy?
Domowe sposoby odkamieniania ekspresów
Przed rozpoczęciem odkamieniania przeczytaj instrukcję obsługi. Niektóre modele mogą mieć specyficzne instrukcje dotyczące odkamieniania. Nie używaj też zbyt silnych stężeń octu lub kwasu cytrynowego, gdyż mogą one uszkodzić urządzenie. Pamiętaj też, że domowe sposoby odkamieniania mogą nie być tak skuteczne jak specjalne środki odkamieniające dostępne w sklepach. A co, jeśli masz wątpliwości co do stosowania domowych metod? Najlepiej będzie wtedy użyć specjalnego środka odkamieniającego, przeznaczonego do ekspresów do kawy.
Ocet
Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem za pomocą octu? Wymieszaj ocet spirytusowy z wodą w proporcji 1:1. Wlej ten roztwór do zbiornika na wodę w ekspresie. Uruchom ekspres i pozwól mu przefiltrować roztwór przez cały system. Powtórz ten proces z czystą wodą, aby wypłukać resztki octu. Upewnij się też, że używasz białego octu spirytusowego. Ocet jabłkowy lub balsamiczny może uszkodzić Twój ekspres.
Kwasek cytrynowy
Również kwasek cytrynowy może być świetnym odkamieniaczem wspomagającym czyszczenie ekspresu do kawy. Rozpuść 20 gramów kwasku cytrynowego w 1 litrze wody. Wlej taki roztwór do zbiornika na wodę w ekspresie. Uruchom ekspres i pozwól mu przefiltrować roztwór przez cały system. Powtórz ten proces z czystą wodą, aby wypłukać resztki kwasu cytrynowego.
Soda oczyszczona
Dobre efekty możesz uzyskać również z pomocą sody oczyszczonej. Wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z 1 litrem wody. Wlej powstały w ten sposób roztwór do zbiornika na wodę w ekspresie. Uruchom ekspres i pozwól mu przefiltrować roztwór przez cały system. Pozostaw roztwór w ekspresie na 30 minut. Ponownie uruchom ekspres i przefiltruj czystą wodę, aby wypłukać resztki sody oczyszczonej.
Odkamienianie ekspresów kapsułkowych
Ogólne kroki dotyczące dotyczące odkamieniania ekspresu do kawy na kapsułki są zazwyczaj takie same, warto jednak najpierw skonsultować się z instrukcją obsługi swojego modelu. Jeśli nie ma tam specyficznych kroków odkamieniania, można spróbować zastosować się do ogólnych kroków. A zatem, jak odkamienić ekspres do kawy na kapsułki?
Zacznij od przygotowania roztworu odkamieniającego. Najlepsze będzie użycie specjalnego odkamieniacza do ekspresów do kawy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku jego braku, możesz użyć mieszanki octu spirytusowego i wody w proporcji 1:1. Wlej roztwór odkamieniający do zbiornika na wodę w ekspresie. Upewnij się, że są z niego wyjęte wszelkie filtry wody.
Możesz teraz uruchomić program odkamieniania. Większość ekspresów do kawy na kapsułki go posiada – informacje na temat jego uruchamiania powinny się znajdować w instrukcji obsługi. Jeśli nie ma takiego programu, przepuść roztwór odkamieniający przez ekspres tak, jakbyś parzył kawę. Po zakończeniu programu lub przefiltrowaniu całego roztworu koniecznie wypłucz urządzenie czystą wodą. Uruchom kilka cykli płukania, aby upewnić się, że wszystkie resztki roztworu odkamieniającego zostały usunięte. Teraz wyjmij i umyj wszystkie zdejmowane części: tackę ociekową, pojemnik na zużyte kapsułki i uchwyt na kapsułki.
Preparaty do czyszczenia ekspresów do kawy
Jak się czyści ekspres do kawy, jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz korzystać ze starych, domowych metod? Aby Twój ekspres do kawy działał bezawaryjnie przez długi czas, a kawa z niego była zawsze pyszna, potrzebujesz odpowiednich środków czyszczących! W ofercie Gastronet24 znajdziesz szeroki wybór produktów, które pomogą Ci zadbać o Twój ekspres.
Odkamieniacze
Regularne usuwanie kamienia z ekspresu to klucz do jego długiej żywotności i optymalnej pracy. Kamień osadza się w przewodach i na elementach grzejnych, co może prowadzić do pogorszenia jakości kawy i awarii. Oferujemy odkamieniacze w opakowaniach pojedynczych i zbiorczych, które są dostosowane do różnych modeli sprzętów.
Płyny czyszczące układy spieniania mleka
System spieniania mleka to miejsce, w którym łatwo gromadzą się resztki mleka i tłuszczu. Te zanieczyszczenia mogą powodować nieprzyjemny zapach i smak kawy, a także prowadzić do rozwoju bakterii i pleśni. Nasze płyny czyszczące skutecznie usuwają osady z mleka, zapewniając higieniczną i bezpieczną produkcję mlecznej pianki.