Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby
Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?
Jak zawsze w przypadku skomplikowanych urządzeń technicznych zacząć należy od lektury instrukcji. Jeśli nie zawiera ona konkretnych wyjaśnień jak wyczyścić przypalony piekarnik oraz specyficznych zakazów, można zastosować jeden ze sprawdzonych, domowych sposobów.
Zacznij od wyjęcia rusztu, blach i tacki. Jeśli umieścisz je teraz w gorącej wodzie z płynem do naczyń i pozostawisz na jakiś czas, w odpowiednim momencie będą gotowe do czyszczenia. Następnie wyjmij łatwe do usunięcia resztki papierowym ręcznikiem albo miękką szczotką. Możesz do tego wykorzystać też odkurzacz z miękką szczotką.
Kiedy wnętrze piekarnika jest już wolne od większych przypalonych resztek jedzenia, możesz przygotować w misce około pół szklanki sody oczyszczonej z wodą. Całość dokładnie wymieszaj do uzyskania konsystencji pasty. Ale jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, który nie chce zejść?
Jeśli zabrudzenia w piekarniku są naprawdę mocne, możesz do mieszanki dodać niewielką ilość octu lub płynu do naczyń. Tak powstałą pastę należy następnie nałożyć na przypalone miejsca wewnątrz piekarnika. W najbardziej zabrudzonych obszarach będzie potrzeba więcej pasty. Grubą warstwę mikstury pozostaw na około 15-20 minut. Dzięki temu zmiękczysz przypalony tłuszcz.
W tym czasie możesz zająć się rusztem, blachą i tackami. Myj je miękką gąbką lub szczotką do osiągnięcia czystości. Całkiem możliwe, że w tym czasie minie już 15-20 minut i możesz wrócić do mycia piekarnika. Dokładnie wycieraj pastę czyszczącą z jego wnętrza, używając do tego celu wilgotnej gąbki lub miękkiej szmatki. W trudniejszych miejscach użyj ściereczki lub delikatnej szczotki. Postaraj się dokładnie umyć zakamarki i przestrzenie komory piekarnika. Na koniec spłucz myte powierzchnie czystą wodą, a później wytrzyj suchą szmatką.
Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?
Czy czyszczenia piekarnika z termoobiegiem różni się od mycia standardowego urządzenia? Tak, a wszystko z powodu obecności dodatkowych elementów i funkcji. Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu, jeśli urządzenie wyposażono w termoobieg?
Maszyny takie posiadają dodatkowy filtr oraz wentylator. Zanim zaczniesz myć wnętrze sprawdź, czy filtr jest czysty i pozbawiony zanieczyszczeń. Jeśli on również jest zabrudzony, może wpływać na pracę termoobiegu, zmniejszając jego wydajność. W większości przypadków filtry da się wyjąć z urządzenia i umyć. Podobnie jak w przypadku czyszczenia reszty piekarnika, stosuj się przy tym do instrukcji producenta.
Drugi niestandardowy element, czyli wentylator, również często wymaga wyczyszczenia. Mogły na nim bowiem osiąść przypalone resztki jedzenia lub tłuszcz. W niektórych modelach wentylator można wyjąć, dzięki czemu będzie łatwiejszy w umyciu. Pamiętaj jednak, żeby przed usuwaniem wentylatora z piekarnika odłączyć sprzęt od zasilania. Jeśli wentylator nie jest wyjmowany, ostrożnie usuwaj wszelkie znajdujące się na nim przypalone resztki.
Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem, który posiada dodatkowe grzałki lub innego rodzaju elementy grzewcze? Ważne jest, byś podczas czyszczenia unikał bezpośredniego kontaktu z tymi elementami. Jeśli jednak ich czyszczenie jest absolutnie konieczne, staraj się używać do ich oczyszczenia miękkiej gąbki lub szmatki – oczywiście po wcześniejszym skonsultowaniu się z instrukcją piekarnika i warunkami gwarancji.
Podobnie warto zajrzeć do instrukcji, gdy chcesz wyczyścić szybę. Może być ona bowiem wyposażona w dodatkowe warstwy lub powłoki. Jeśli wcześniej sprawdzisz informacje od producenta, możesz się ustrzec uszkodzenia powłoki lub zarysowania szyby.
Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? Domowe sposoby
Jak tabletki do zmywarki mogą być użyteczne do czyszczenia piekarnika
Jak wyczyścić piekarnik, który jest bardzo zabrudzony? W takich przypadkach możesz zastanowić się nad użyciem do jego wyczyszczenia tabletek do zmywarki. Jak to działa?
Zacznij od wyjęcia z piekarnika wszystkich rusztów, tacek i blach. Gdy jest już pusty, możesz przejść do usuwania większych resztek przypalonego jedzenia. Najłatwiej będzie to zrobić za pomocą miękkiej szczotki lub papierowego ręcznika.
Ale jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Nadszedł czas na jej użycie! – włóż ją do miski z gorącą wodą i zaczekaj, aż się rozpuści. W ten sposób powstanie roztwór, który można nałożyć na przypalone miejsca w piekarniku. Stosuj się przy tym do instrukcji producentów tabletek oraz piekarnika, szczególnie do tych tyczących się bezpieczeństwa oraz możliwości uszkodzenia sprzętu.
Nakładaj powstały roztwór za pomocą pędzelka, gąbki lub szmatki, koncentrując się przy tym na najbardziej zabrudzonych miejscach. Po wykonaniu tej operacji pozwól roztworowi działać przez przynajmniej godzinę. Im większe są zanieczyszczenia, tym dłużej tabletka powinna działać na przypalone resztki w piekarniku.
Gdy upłynie odpowiednia ilość czasu, skorzystaj z gąbki, szmatki lub miękkiej szczotki do usunięcia rozpuszczonych resztek i dokładniejszego wyczyszczenia przypalonych obszarów. W trudniejszych do mycia miejscach możesz użyć plastikowego skrobaka lub innego twardego narzędzia, wybierz jednak takie które nie uszkodzi wnętrza urządzenia.
Kiedy zakończysz już czyszczenie komory piekarnika, dokładnie umyj wnętrze czystą wodą, by pozbyć się z niego pozostałości roztworu z tabletki. To jednak nie wszystkie wskazówki na temat tego, jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem – poniżej znajdziesz kilka dodatkowych porad.
Praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania domowych środków czyszczących
Jakie domowe środki czyszczące można wykorzystać podczas czyszczenia piekarnika, ale też i innych powierzchni w domu? Najbardziej popularne to:
- ocet
- soda oczyszczona
- cytryna
- mieszanka z octu i sody
- pasta z octanu sodu
- specjalistyczne środki czyszczące
Zwykły biały ocet stanowi skuteczny i wszechstronny środek czyszczący. Można nim czyścić blaty kuchenne, umywalki, toalety, kafelki oraz szyby. W celu usunięcia osadów mineralnych lub kamienia nasącz gąbkę lub szmatkę w occie i nanieś na zanieczyszczenia. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz czystą wodą. Jeśli chcesz zneutralizować mocne zapachy, np. pożywienia, można z kolei umieścić w pomieszczeniu na kilka godzin miseczkę octu.
Znajdująca się w wielu kuchniach soda oczyszczona może być używana do czyszczenia kuchenek, piekarników, zlewozmywaków, kafelków i plastikowych powierzchni. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyczyścić piekarnik sodą, wystarczy że przygotujesz pastę z wody i sody, a później naniesiesz ją na brudne powierzchnie. Po kilku minutach wyciera się zabrudzenie szmatką lub gąbką i spłukuje wodą. Jeśli z kolei chcesz odświeżyć lodówkę, możesz zostawić w niej otwarte opakowanie sody – będzie absorbować nieprzyjemne zapachy.
A możesz chcesz wiedzieć, jak wyczyścić piekarnik cytryną? Zwykła cytryna może pomóc Ci w usuwaniu plam z rdzy, zanieczyszczeń mineralnych i osadów tłuszczowych. Jak to zrobić? Wyciśnij sok z cytryny i zmieszaj go z wodą. Taką miksturę możesz zastosować do czyszczenia powierzchni kuchennych, armatury łazienkowej oraz stali nierdzewnej. Pocięte skórki cytrynowe możesz z kolei umieścić w zlewie lub koszu na śmieci, by naturalnie je odświeżyć i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
Możesz też połączyć ocet i sodę oczyszczoną. Jeśli masz problem z nie dającym się usunąć tłuszczem, przygotuj mieszankę octu i sody. Tak zrobioną pastą posmaruj powierzchnię zatłuszczonej kuchenki, okapu lub frontu szafki, daj mieszaninie kilka minut na działanie, a następnie dokładnie oczyść.
Co zrobić, jeśli żadne z powyższych metod nie okazują się być wystarczające? Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik, jeśli wydaje się, że już nic nie zadziała? Wtedy należy użyć mocniejszych środków czyszczących. Może to być pasta wykonana z octanu sodu lub specjalistyczne środki, dostępne w sklepach z chemią do sprzątania. W ich przypadku konieczne jest już jednak zastosowanie ochrony osobistej – odpowiednich rękawic ochronnych, osłony oczu oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji w celu ochrony przed szkodliwymi oparami.
Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?
Jeśli nie lubisz szorować, to z pewnością zainteresują Cię metody czyszczenia piekarnika, które nie wymagają intensywnego szorowania:
- wykorzystanie pary wodnej
- pasta na bazie sody
- soda kaustyczna, czyli octan sodu
Pamiętaj przy tym, że niektóre z metod mogą nie być odpowiednie dla Twojego piekarnika. Sprawdź więc przed rozpoczęciem pracy, czy instrukcja Twojego urządzenia mówi coś na ten temat. Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Jest kilka metod, które mogą Ci w tym pomóc.
Jeśli zechcesz wykorzystać parę wodną żeby zmiękczyć zabrudzenia, wlej do żaroodpornego naczynia wodę i umieść je w piekarniku. Następnie pozwól urządzeniu pracować przez około pół godziny przy temperaturze ustawionej na 100 stopni Celsjusza.
Przypalone resztki powinny być po tym czasie łatwiejsze do usunięcia bez intensywnego szorowania, a dzięki dość niewielkiej temperaturze sprzęt nie powinien być zbyt mocno rozgrzany. Dzięki temu zaraz po wyłączeniu piekarnika powinna być możliwość wyczyszczenia go za pomocą szmatki lub miękkiej gąbki.
Możesz też skorzystać z pasty czyszczącej, przygotowanej na bazie sody i wody. Żeby przygotować pastę wystarczy, że w misce wymieszasz równe ilości sody i wody. Tak przygotowaną mieszaninę nanieś na przypalone obszary piekarnika i pozostaw na kilka godzin lub nawet na całą noc. Po tym czasie z użyciem miękkiej gąbki lub szmatki usuń całą pastę, a następnie dokładnie przemyj piekarnik czystą wodą.
Najsilniejszym z wymienionych tu rozwiązań będzie użycie octanu sodu, zwanego także sodą kaustyczną. To mocny środek czyszczący, należy zatem zachować szczególną ostrożność w trakcie jego używania. Dotyczy to szczególnie używania środków ochrony osobistej: odpowiednich rękawic ochronnych i gogli. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie przeczytaj też dokładnie instrukcję na opakowaniu stosowanego środka chemicznego.