Jak wyczyścić patelnię? Sprawdzone sposoby
Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić patelnię, która uległa przypaleniu podczas smażenia? Ten artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz tu wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przywrócić blask Twojemu naczyniu. W wielu przypadkach da się ja odratować i nie będziesz musiał kupować nowej patelni. Wystarczy, że skorzystasz z prostych składników, które już masz w domu!
Przypalona patelnia – czy da się ją uratować?
Często zdarza się, że patelnia ulega przypaleniu podczas smażenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Istnieją sposoby które możesz wypróbować, aby ją uratować. Ich skuteczność zależy jednak od stopnia przypalenia oraz rodzaju naczynia.
Pierwszą z metod jest namaczanie przypalonej patelni przez kilka godzin w gorącej wodzie. Metoda ta może pomóc w rozmiękczeniu przypalonej warstwy, ułatwiając jej usunięcie.
Użycie sody oczyszczonej to kolejny sposób, który w takiej sytuacji może okazać się przydatny. Możesz posypać przypaloną powierzchnię dużą ilością sody i dodać niewielką ilość wody, tworząc pastę. Odczekaj kilka godzin lub nawet całą noc – po tym czasie powinno być łatwiej usunąć przypaleniznę.
Jako alternatywną opcję sugerujemy czyszczenie patelni sodą i octem. Jeśli wlejesz ocet na patelnię, a następnie posypiesz ją sodą oczyszczoną, wywołasz reakcję chemiczną, która pomoże w usunięciu przypalenia.
Jeszcze inny sposób stanowi czyszczenie patelni solą z wodą. Posypanie przypalonej powierzchni grubą warstwą soli i dodanie wody, a następnie odczekanie kilku godzin lub nocy może sprawić, że spalenizna będzie łatwiejsza do usunięcia.
W sklepach możesz też znaleźć specjalne środki do usuwania przypalenia z patelni. Wypróbowanie takiego produktu (zgodnie z instrukcjami) również może okazać się rozwiązaniem, które warto rozważyć.
A co zrobić, jeśli przypalenie jest bardzo głębokie i żadne z powyższych metod nie przynoszą rezultatów? Możliwe, że w takim przypadku konieczne będzie rozważenie zakupu nowej patelni. Mamy jednak nadzieję, że to tego nie dojdzie – życzymy powodzenia w czyszczeniu!
Domowe sposoby na czyszczenie patelni
Jeśli Twoje naczynie wymaga solidnego czyszczenia, możesz zdecydować się na któryś sposób na przypaloną patelnię z opcji przedstawionych poniżej. Skuteczność każdej z metod będzie uzależniona od rodzaju posiadanej przez Ciebie patelni oraz od stopnia jej przypalenia. Pamiętaj też, żeby nie używać zbyt twardych narzędzi, ponieważ mogą one zarysować delikatną powierzchnię patelni.
Najprostsze będzie namaczanie w gorącej wodzie. Jeśli patelnia jest tylko lekko przypalona, możesz ją namoczyć w gorącej wodzie przez kilka godzin lub nawet przez noc. Pomoże to rozmiękczyć warstwę przypalonego jedzenia, co z kolei ułatwi Ci jej późniejsze usunięcie.
Innym dobrym sposobem może być czyszczenie patelni sodą oczyszczoną, którą najprawdopodobniej masz już w domu. Posyp przypaloną powierzchnię patelni grubą warstwą proszku. Następnie dodaj trochę wody, dzięki czemu powstanie pasta z sody. Pozostaw tę pastę na patelni przez kilka godzin lub przez noc, a potem dokładnie wyczyść ją gąbką lub miękką szczoteczką.
Szybszym wariantem poprzedniej metody będzie zastosowanie octu i sody oczyszczonej. Wlej na patelnię niewielką ilość octu, a następnie posyp ją cienką warstwą sody. Odczekaj chwilę, aż reakcja chemiczna zacznie działać, a następnie starannie wyczyść naczynie.
Jeśli masz ocet, ale brakuje Ci sody oczyszczonej, mamy też przepis na to, aby przypalona patelnia była czysta po zastosowaniu tego składnika. Wlej trochę wody do naczynia i dodaj niewielką ilość octu. Taką mieszaninę gotuj przez kilka minut, a następnie postaraj się delikatnie usunąć przypaloną warstwę przy użyciu drewnianej łyżki lub szpatułki.
Jeśli nie masz w domu sody ani octu, możesz też zastosować sól i wodę. Posyp przypaloną powierzchnię grubą warstwą soli, a następnie dodaj trochę wody. Odczekaj kilka godzin lub nawet całą noc, a potem spróbuj w delikatny sposób usunąć przypaloną warstwę jedzenia.
Możesz też zastosować sól w nieco inny sposób. Nagrzej patelnię na małym ogniu i posyp jej dno grubą warstwą soli kuchennej. Po chwili zacznij delikatnie potrząsać patelnią, tak by sól równomiernie się rozprowadziła. Odczekaj, aż sól stanie się brązowa, wyłącz ogień i ostrożnie wyczyść patelnię za pomocą gąbki.
Możesz też zastosować… cebulę! Pokrój ją na pół i nabij na widelec. Następnie użyj jej w taki sposób, aby nacierać przypaloną powierzchnię patelni. Działanie cebuli może pomóc oderwać przypaloną warstwę od patelni.
Ostatnią z przedstawionych opcji jest wykorzystanie octu i folii aluminiowej. Wlej na patelnię niewielką ilość octu i rozetrzyj go za pomocą kawałka folii aluminiowej. Może to pomóc Ci w odrywaniu przypalonej warstwy żywności.
Czyszczenie patelni sodą i octem
Zastosowanie sody i octu to jedna z bardziej skutecznych, a co za tym idzie – również popularnych metod. W wielu przypadkach udaje się dzięki niej przywrócić pierwotny stan przypalonego naczynia. Warto przy tym pamiętać, że reakcja między sodą i octem może być wybuchowa, więc zachowuj ostrożność podczas czyszczenia. W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie za pomocą wspomnianych środków?
Zacznij od schłodzenia patelni, jeśli właśnie była używana. Dzięki temu unikniesz poparzenia. Następnie posyp przypaloną powierzchnię grubą warstwą sody oczyszczonej. Sód działa jako naturalny środek ścierny, który pomoże zmiękczyć przypaloną warstwę.
W następnej kolejności wlej na patelnię niewielką ilość octu. W momencie jego kontaktu z sodą rozpocznie się reakcja chemiczna, która umożliwi czyszczenie patelni – zauważysz widoczne bąbelki i usłyszysz dźwięki powstałe w trakcie jej zachodzenia. Reakcja ta pomaga zmiękczyć przypaloną warstwę.
Teraz odczekaj kilka chwil, aby reakcja mogła zadziałać na przypaloną powierzchnię. Następnie można delikatnie wyszorować patelnię miękką gąbką lub miękką szczoteczką. Przypalona warstwa powinna być już możliwa do usunięcia.
Co zrobić, jeśli przypalenie okazało się trudniejsze do usunięcia i nadal nie schodzi? Możesz wtedy ponownie wlać niewielką ilość octu i powtórzyć proces reakcji z sodą. W razie potrzeby możesz także użyć kawałka folii aluminiowej jako środka do szorowania. Po dokładnym usunięciu przypalenia spłucz patelnię ciepłą wodą. Pozbędziesz się w ten sposób resztek środków czyszczących.
Jak wyczyścić przypaloną patelnię wewnątrz i od spodu?
Patelnie mogą przypalić się zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Co zrobić, jeśli wnętrze naszego naczynia uległo przypaleniu? Jeśli zdarzyło się to chwilę temu to pierwsze co możesz zrobić to poczekać, aż sprzęt ostygnie. Następnie możesz nalać do wnętrza nieco ciepłej wody – powinno to pomóc nieco zmiękczyć przypaloną warstwę żywności.
W przypadku niewielkiego przypalenia możesz zastosować pastę z sody oczyszczonej i wody. Nałóż taką pastę na przypaloną powierzchnię i pozostaw na kilka godzin lub nawet na całą noc. Później delikatnie wyszoruj wnętrze gąbką lub miękką szczoteczką do momentu aż przypalenie zostanie usunięte.
A jak wyczyścić spód patelni, kiedy i on uległ przypaleniu? Także i tutaj możesz zastosować podobną pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z niewielką ilością wody. Mieszanina nałożona na powierzchnię i pozostawiona na przynajmniej kilka godzin powinna pomóc Ci skutecznie zmiękczyć i dzięki temu usunąć przypalenie.
Jeśli jednak przypalenie jest bardziej uporczywe, spróbuj zanurzyć patelnię w gorącej wodzie z dodatkiem kilku łyżek soli. Pozostaw ją w tym roztworze na kilka godzin lub na noc. Następnie delikatnie usuń przypalenie za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki.
A jak wyczyścić przypaloną patelnię wewnątrz, jeśli powyższe metody nie działają? Wtedy możesz zastosować ocet. Wlej jego niewielką ilość na dno patelni i gotuj przez kilka minut. Następnie delikatnie wyszoruj przypaloną powierzchnię miękką szczoteczką albo gąbką.
Kiedy już wyczyścisz sprzęt, dokładnie opłucz go ciepłą wodą. Pozbędziesz się w ten sposób resztek środków do czyszczenia.
Czy patelnię można myć w zmywarce?
W wielu przypadkach da się ustalić, czy sprzęt nadaje się do mycia zmywarce. Taka informacja często jest umieszczana na etykiecie. Warto jednak wiedzieć, że większość patelni nie jest przeznaczona do mycia w zmywarkach gastronomicznych. Dzieje się tak dlatego, że istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki, uchwytów i innych elementów. Jednak niektóre modele są odporne na proces zmywania i można je w ten sposób bezpiecznie myć.
Jak rozpoznać sprzęt, który będzie można spokojnie umieścić w zmywarce bez obaw, że ulegnie on zniszczeniu? Najczęściej będą to patelnie z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i zarazem takie, które nie reagują z chemią do mycia stosowaną w zmywarkach. Niektóre z tych modeli posiadają specjalne oznaczenia lub instrukcje producenta, które potwierdzają, że można je zmywać w taki sposób.
Z drugiej strony są modele o których od razu wiadomo, że nie nadają się do mycia w zmywarce. Będą to produkty, które mają powłokę nieprzywierającą lub specjalne warstwy. Agresywne działanie detergentów i wysokie temperatury w trakcie zmywania mogą uszkodzić ich powierzchnię. To z kolei może prowadzić do pogorszenia właściwości nieprzywierających, a także do uszkodzenia powłok (na przykład ceramicznych lub marmurowych).
Jeśli więc chcesz wiedzieć, czy patelnię można myć w zmywarce, koniecznie zapoznaj się najpierw z etykietą i instrukcją użytkowania dostarczoną przez producenta. A jeśli nie ma informacji na ten temat? W takim przypadku zawsze bezpieczniejsze będzie mycie ręczne. Unikniesz w ten sposób uszkodzenia sprzętu.
Warto zapamiętać, że w większości przypadków patelnie z powłokami nieprzywierającymi lub innymi specjalnymi warstwami zwykle lepiej jest myć ręcznie. Jeśli zaś chodzi o proste patelnie ze stali nierdzewnej lub żeliwa, dużo częściej mogą być one bardziej odporne na proces mycia w zmywarkach.