Blog Gastronet24
zmiękczacz wody jaki wybrać

Zmiękczacz wody – poznaj urządzenie i sprawdź czy warto je posiadać!

Zmiękczanie wody ma ogromne znaczenie w Twojej firmie. Pozwala dostarczać zdemineralizowaną wodę do zmywarek, pieców konwekcyjno-parowych, ekspresów do kawy i kostkarek. Sprzęty do zmiękczania wody korzystają z procesu, dzięki któremu usuwa się niechciane minerały: zazwyczaj są to związki wapnia oraz magnezu. Proces ten nazwać też można redukcją twardości węglanowej i jest on szczególnie ważny przy uzdatnianiu wody do picia.

Drugą ważną funkcją jest zapobieganie osadzaniu się kamienia w końcowych urządzeniach. W piecach konwekcyjno-parowych i kostkarkach nie jest konieczne korzystanie z oddzielnych urządzeń – w wielu przypadkach wystarczy głowica do zmiękczania. Miękka woda wykorzystywana jest w wielu procesach gastronomicznych, warto więc zaopatrzyć się w sprzęt do jej produkcji.

Zmiękczacz wody jaki wybrać?

W zalewie dziesiątek podobnych urządzeń zastanawiasz się: zmiękczacz wody jaki wybrać? Jednym z kryteriów może być marka producenta i wiążąca się z nią renoma. Wiadomo bowiem, że renomowanym firmom znacznie rzadziej zdarzają się tak zwane szybko psujące się “wpadki” albo produkty, które od samego początku nie działają właściwie.

Kolejne ważne kryteria wiążą się już z użytkowaniem urządzenia. Zwróć zatem uwagę na wielkość zbiornika regeneranta oraz na materiał, który jest używany do regeneracji. Inną ważną sprawą jest to, w jaki sposób odbywa się regeneracja. Najlepiej jest wybrać sprzęt, w którym następuje ona w sposób automatyczny lub półautomatyczny.

zmiękczacz wody

To jaki zmiękczacz wody wybierzesz powinno zależeć też od ilości uzdatnianej przez niego wody. Zdolności poszczególnych modeli różnią się o tysiące litrów, więc z pewnością znajdziesz produkt, który idealnie dopasuje się do Twoich potrzeb i warunków panujących w Twojej firmie.

Warto byś zwrócił też uwagę na ilość złoża do regeneracji. Ten czynnik oraz szybkość zużycia regeneranta będą wpływały na częstotliwość procesu odnawiania złoża. Ostatnim z ważnych parametrów jest wydajność urządzenia przy różnych temperaturach dostarczanej wody.

Jednym z przykładowych urządzeń jest sprzęt firmy Stalgast. Idealnie sprawdzi się w pracy z piecami konwekcyjno-parowymi, zmywarkami do naczyń, kostkarkami oraz ekspresami do kawy. Regeneracja następuje w sposób automatyczny i jest uzależniona od zużycia wody. W jej trakcie praca zasilanych urządzeń nie jest blokowana. Wkład regeneruje się za pomocą soli tabletkowej. Zbiornik urządzenia pomieści jej około 10 kg. Maksymalna dostarczana do tego modelu temperatura wody wynosi do 45 stopni Celsjusza.

Inną maszynę do usuwania z wody związków magnezu i wapnia jest Eco Friendly MINI BOY F10 marki MIJAR. Sprzęt działa w sposób automatyczny objętościowy opóźniony, dostarczając miękkiej wody do Twojej firmy. Dzięki jego pracy znacząco wzmocnione jest działanie detergentów. Co więcej, maszyny do których dostarcza wodę są zabezpieczone przed powstawaniem osadów z kamienia.

Świetnie nadaje się też do pieca konwekcyjno-parowego. Urządzenie to wykorzystuje bowiem zdemineralizowaną wodę do mycia komory oraz do wytwarzania pary w trakcie gotowania. Zmiękczacz wody MIJAR potrzebuje do pracy 6,5 litra złoża. Model ten pracuje z wodą do temperatury 40 stopni Celsjusza i jest w stanie uzdatnić nawet 1950 litrów wody pomiędzy kolejnymi regeneracjami.

jaką twardość wody ustawić na zmiękczaczu

Ostatnie opisywane urządzenie również pochodzi od MIJAR i jest to model Eco Friendly MAXI ELEGANT GI. Regeneracja odbywa się w trybie automatycznym objętościowym opóźnionym. Produkt do zmiękczania wody wymaga 30 litrów złoża. Udaje mu się dzięki temu uzdatnić nawet 9000 litrów kranówki między jedną a drugą regeneracją. Sprzęt może pracować z wodą nie przekraczającą 40 stopni Celsjusza.

Zmiękczacz wody czy warto?

Jak najbardziej warto! Urządzenia te zapewniają Ci szereg zalet. Dzięki dostarczanej przez całą dobę miękkiej wodzie chronisz przed kamieniem swoje maszyny gastronomiczne. To z kolei sprawia, że rzadziej się psują i rzadziej są oddawane do serwisu. Zmniejszasz w ten sposób koszty prowadzenia swojej działalności – nie musisz tak często wydawać pieniędzy na naprawy, nie ma tylu przestojów, a sprzęty służą Ci przez większą ilość lat.

W ofercie producentów znajdziesz modele automatyczne i półautomatyczne. Produkty te pracują praktycznie bezobsługowo. Oznacza to, że po ich zamontowaniu prawie nie będziesz musiał się nimi zajmować. Będziesz jednak cały czas czerpać korzyści wynikające z ich pracy.

Jaką twardość wody ustawić na zmiękczaczu?

Jaką twardość wody ustawić na zmiękczaczu, żeby działał w sposób optymalny? Do różnych zastosowań potrzeba Ci innych wartości. Przykładowo w pracy z piecami konwekcyjno-parowymi potrzebujemy wody do mycia komory oraz do wytwarzania pary.

W pierwszym przypadku konieczne jest wykorzystanie miękkiej wody. W drugim z kolei wystarczy woda częściowo zdemineralizowana. Jeśli wiesz zatem, jakiego stopnia twardości wymagasz dla wybranego procesu, możesz skorzystać z zamieszczonej poniżej informacji.

Jak ustawić zmiękczacz wody:

  • Woda bardzo miękka: 1-70 mg/l lub 1.0 – 4.0 st. dH (skala niemiecka)
  • Woda miękka: 71-125 mg/l lub 4.1 – 7.9 st. dH
  • Woda średnio twarda: 126-250 mg/l lub 8.0 – 14 st. dH

Co ile regeneracja urządzenia?

Zmiękczacz wody co ile regeneracja? W tym przypadku nie myślimy w kategoriach “co ile dni należy ją przeprowadzać”, ale raczej o ilości litrów uzdatnionej wody po której trzeba wykonać regenerację. Producenci podają ten parametr dostarczając Ci produkt. Standardowo mieści się on w przedziale od 1500 do 9000 litrów.

Niektóre z urządzeń dwukolumnowych pracują jednak w nieco inny sposób. Najpierw zaczyna się regenerować jedna kolumna. Gdy zakończy proces to wznawia swoją pracę i rozpoczyna się regeneracja drugiej. Dzięki temu nie ma ani przerw w pracy urządzenia ani w dostarczaniu uzdatnionej wody.

zmiękczacz wody co ile regeneracja

Zmiękczacz wody a zdrowie

Wybór każdego urządzenia nasuwa pytania o jego wpływ na nasze zdrowie. W tym przypadku jest tak samo, przyjrzyjmy się zatem jak działają zmiękczacze. Urządzenia pozwalają wiązać jony metali ciężkich. Dzięki temu procesowi jedzenie przygotowane z wykorzystaniem uzdatnionej wody będzie od nich wolne.

W nieuzdatnionej wodzie znajdują się też cząstki chloru – one również zostaną usunięte. Podobnie będzie też w przypadku zanieczyszczeń organicznych. Jak więc widać, sprzęty te mają duży wpływ na nasze zdrowie, pozwalając znacząco ograniczyć spożywanie przez nas szkodliwych substancji zawartych w wodzie nie poddanej procesowi zmiękczania.