Blog Gastronet24
Jaki piec wybrać do gastronomii?

Jaki piec wybrać do gastronomii?

Patrząc z jednej strony – gastronomia to bardzo rozległa branża. Znaleźć tu można firmy, które oferują swoim klientom najróżniejsze potrawy. Od tych całkiem zwyczajnych i swojskich po takie, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. To jednak co je łączy to fakt, że w przytłaczającej większości tych firm znajdziemy profesjonalny piec gastronomiczny. Rzadko kiedy okazuje się on zbędny i restauracja bądź firma cateringowa nie posiada go na swoim stanie. Istnieją oczywiście takie lokale gastronomiczne, jest to jednak raczej wyjątek od reguły, a nie częsty przypadek.

W ramach tej kategorii produktowej istnieje jednak pewne zróżnicowane i wydzielić możemy sprzęty i modele do konkretnych zastosowań. W tym artykule poznamy lepiej je wszystkie, byś po jego lekturze wiedział, którą z opisywanych maszyn do termicznej obróbki żywności wybrać na potrzeby swojej firmy. Podstawowym podziałem jest ten na urządzenia konwekcyjno-parowe, konwekcyjne, piekarnicze, przeznaczone do wypieku pizzy – a także piekarniki i komory rozrostu.

Piec konwekcyjny czy konwekcyjno parowy?

Jednym z pierwszych wyborów, jakich będziesz musiał dokonać jest podjęcie decyzji czy zakupisz sprzęt konwekcyjny czy konwekcyjno-parowy. Wydawać by się mogło, że różnica jest niewielka. W końcu oba rodzaje maszyn posiadają w swojej nazwie podobne określenie. Gdyby jednak było to to samo, producenci nie tworzyliby całkiem oddzielnej podkategorii urządzeń.

Piec konwekcyjny zasada działania

Zacznijmy zatem od omówienia konwekcyjnej podkategorii sprzętów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oba rodzaje pieców korzystają z tak zwanej konwekcji. Czy spełni ona oczekiwania Twojej firmy, czy będziesz potrzebował jednak czegoś więcej? Zaraz się przekonamy. Niektórzy z nas pamiętają może jeszcze stare piekarniki, w których nasze babcie piekły potrawy i ciasta. Nie było w nich wentylatorów, przez co jedzenie mogło być z jednej strony przypalone, z drugiej zaś surowe. Podajemy ten przykład, żeby pokazać czym od takich tradycyjnych rozwiązań różni się konwekcja.

W jej przypadku gorące powietrze wprawiane jest w ruch za pomocą specjalnych wentylatorów – jest to tzw. termoobieg. Dzięki takiemu zabiegowi temperatura we wnętrzu pieca jest praktycznie jednakowa w każdej jego części. Jedzenie piecze się zatem nie tylko równomiernie, ale również znacznie szybciej. To oczywiście najważniejsze z zalet takich urządzeń. Czy mają one jednak jakieś wady? To zależy, jak na to spojrzeć. Niektóre z potraw mogą być nadmiernie wysuszone przez zastosowanie tego rodzaju obróbki termicznej. Jeżeli Twoja restauracja oferuje swoim klientom potrawy, w przypadku których nie jest to problemem – maszyna ta będzie idealnym wyborem na Twoje potrzeby.

piece gastronomiczne

Piec konwekcyjno parowy – czym jest i jak działa?

Skoro wiemy już czym jest standardowa konwekcja, możemy zadać sobie kolejne pytanie: piec konwekcyjno parowy co to jest? można powiedzieć, że jego charakterystyka jest dość podobna do działania poprzednika, jednak z jedną zasadniczą różnicą: podczas pieczenia dodatkowo wykorzystywane jest działanie pary wodnej. Sprawia ona, że pieczone dania mają możliwość zachowania swojej naturalnej wilgoci. Metoda ta idealnie nadaje się zatem do obróbki termicznej ryb i mięs. Gwarantuje bowiem, że produkty te nie ulegają przesuszeniu. W przeciwieństwie do sprzętów wyposażonych jedynie w konwekcję, pozwala także na gotowanie potraw na parze.

Jaki piec wybrać?

Wybór najlepszego urządzenia zawsze jest trudny. Nawet jeśli spojrzymy na maszyny oferowane przez jednego producenta, możemy pogubić się w ilości dostępnych opcji. Kiedy mamy świadomość, że tych producentów jest znacznie więcej, zadanie wydaje się praktycznie niewykonalne. Dlatego warto zapytać eksperta, który od lat interesuje się branżą i wie, na jakie modele należy zwrócić uwagę. Zrobiliśmy to za was, możemy zatem z czystym sumieniem odpowiedzieć na dręczące nas pytanie…

Jaki piec konwekcyjno parowy wybrać:

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz znaczne ilości różnorodnych urządzeń z tej kategorii. Dlatego wybraliśmy akurat te cztery konkretne modele? Odpowiedzią na to pytanie jest doskonałe wyważenie walorów użytkowych, jakości oraz oczywiście ceny. W przypadku maszyny RATIONAL możemy korzystać zarówno z konwekcji, jak i pary. Zaś dzięki inteligentnym rozwiązaniom wystarczy znać końcowy rezultat który chcemy osiągnąć, aby stworzyć idealne danie na potrzeby swoich klientów. W komorze można też jednocześnie przygotowywać aż kilka różnych dań.

Poza standardową funkcją pieczenia można również skorzystać z opcji finishingu i przyrządzanie jedzenia w niskich temperaturach. Sprzęt Convotherm daje nam z kolei możliwość wykorzystania aż 99 profili przyrządzanych potraw. Można w nim nie tylko piec, ale także nawilżać i odwilżać przygotowywane dania. Urządzenie może pracować nie tylko w trybie konwekcyjno-parowym, ale także z wykorzystaniem gorącego powietrza lub pary.

Piec RM Gastro to kolejny doskonały produkt konwekcyjno-parowy, który dodatkowo charakteryzuje się niezwykle atrakcyjną ceną. Przedstawicielem maszyn konwekcyjnych jest z kolei Hendi H90S. Doskonale sprawdzi się on w niewielkich lokalach gastronomicznych czy też wszelkiego rodzaju fast foodach. Nie potrzebują one mocno rozbudowanych funkcji do przygotowywania oferowanych przez siebie posiłków. Mogą jednak skorzystać na ekonomicznym zużyciu energii elektrycznej oferowanym przez ten model oraz oczywiście na jego niskiej cenie zakupu.

Zasilanie i najważniejsze funkcje pieca gastronomicznego

Sprzęty mogą być zasilane w różny sposób. Jednym z nich jest korzystanie z energii elektrycznej, drugim zaś z gazu. Każda z tych metod ma niezaprzeczalne zalety, każda z nich jednak wiąże się także z pewnymi ograniczeniami. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto upewnić się, że będzie on najlepszym wyborem do naszej firmy. Zaletą zasilania elektrycznego jest to, że urządzenia te nie wymagają spełniania specjalnych warunków. Mogą być stosowane praktycznie wszędzie tam, gdzie istnieje sieć elektryczna.

piec konwekcyjny gastronomiczny

W przypadku modeli gazowych znaczną zaletą jest z kolei koszt gazu. Przy regularnym użytkowaniu staje się on paliwem niezwykle ekonomicznym. W dłuższym okresie czasu pozwala zatem na poważne oszczędności w bieżących rachunkach za działalność firmy. Obie technologie zasilania mają jednak swoje ograniczenia. W przypadku zasilania elektrycznego może stać się ono mniej ekonomiczne, kiedy będziemy korzystać z naszego sprzętu bardzo często.

Korzystanie z gazu może być utrudnione lub wręcz niemożliwe, jeśli nasz lokal gastronomiczny nie jest podłączony do sieci gazowej. Problem może być również wtedy, gdy firma posiada słabą wentylację lub nie jest w nią wcale wyposażona. Znając jednak te ograniczenia odpowiednio wcześniej, możesz bez trudu wybrać dla siebie odpowiednią maszynę.

Piec na miarę potrzeb Twojego lokalu – czyli na co jeszcze zwrócić uwagę

Niektóre sprawy wydają się oczywiste, ale w trakcie zakupów możemy czasami zapomnieć o najbardziej podstawowych rzeczach. Warto zatem pamiętać, aby zwrócić uwagę na wymiary kupowanego przez nas urządzenia. Jeśli któryś z nich przekracza warunki naszego lokalu, zazwyczaj najlepiej będzie zrezygnować z jego zakupu. Sprzęty charakteryzują się również różnym napięciem zasilania – może to być 230 lub 400 V.

Podobnie zresztą jest w przypadku wyboru maszyny zasilanej gazem. Przed dokonaniem jej zakupu należałoby ustalić, jaka moc gazowa najlepiej sprawdzi się w naszym lokalu. Innym ważnym parametrem jest zakres temperatur, w których może pracować dane urządzenie. Sprzęty charakteryzują się też różnymi odległościami pomiędzy prowadnicami, a także zróżnicowaną pojemnością komory.