Jaki wybrać gastronomiczny piec do pizzy?
Czy wiesz, że wszyscy kochają pizzę? Oczywiście, że tak! Co roku potwierdzają to kolejne statystyki potraw najczęściej zamawianych na dowóz. I właśnie dlatego zdecydowałeś się prowadzić restaurację, która serwuje swoim klientom to pyszne danie. Jeśli tu trafiłeś, to z pewnością zastanawiasz się, jaki piec do pizzy wybrać. “Nic prostszego”, można by powiedzieć – ale my wiemy, że wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie.
Mnogość modeli, znaczna ilość konkurujących ze sobą firm z tego segmentu rynku, bardzo duża rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi modelami czy wreszcie dostępność różnych technologii… to wszystko potrafi przytłoczyć i sprawić, że decyzję zakupową będziesz odkładał na “później”. Na szczęście wiedzę tę da się podzielić na łatwe do zrozumienia części. Zapraszamy do lektury, dzięki której lepiej poznasz te maszyny gastronomiczne i samodzielnie lub z niewielką pomocą specjalisty będziesz w stanie wybrać odpowiedni sprzęt do Twojego lokalu.
Rodzaje pieców do pizzy
Jednym z pierwszych wyborów, które staną przed Tobą podczas decyzji o zakupie sprzętu będzie selekcja pomiędzy maszynami gazowymi i elektrycznymi. Obie technologie mają swoje wielkie zalety… oraz swoje ograniczenia. Kiedy poznasz zarówno jedne jak i drugie, z łatwością ustalisz która z tych dwóch opcji jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna.
Zacznijmy od zasilania z sieci elektrycznej. Ma ono tę niewątpliwą zaletę, że sprzęty które z niego korzystają są po prostu tańsze. Koszt zakupu – szczególnie na początku działalności, gdy trzeba za jednym razem wyposażyć cały lokal – ma bardzo duże znaczenie. Dlatego zasilanie prądem wydaje się być wtedy bardzo atrakcyjną opcją.
Do montażu takiego pieca nie jest potrzebne też specjalne przyłącze. Czy są tu zatem jakieś minusy? O tym za chwilę, ponieważ teraz na chwilę zajmiemy się sprzętami gazowymi. Ich potężną zaletą jest to, że jeśli korzystasz z nich często, zasilanie paliwem gazowym okazuje się być tańsze niż korzystanie z prądu. O ile tańsze? To oczywiście zależy od konkretnego modelu i ilości pizzy, która będzie opuszczała kuchnię Twojej restauracji. Jeśli jednak znasz przybliżone dane, można pokusić się o wyliczenie, jaka to będzie różnica. Na pewno będzie to znacząca kwota.
Urządzenia do pieczenia pizzy możemy też sklasyfikować ze względu na ilość komór, w które są one wyposażone. Najprostsze i najtańsze modele zazwyczaj mają jedną komorę. W wielu przypadkach taka opcja może Ci wystarczyć, ale co zrobić jeśli potrzebujesz czegoś więcej? Możesz wtedy zaopatrzyć się w model, który jest wyposażony w większą ich ilość.
Dwie komory stanowią w pewnym sensie dobry standard, jednak wśród urządzeń z tej kategorii znajdziesz nawet modele trzykomorowe. Co jednak, jeśli nawet taka ilość nie jest wystarczająca na Twoje potrzeby? Warto wtedy zwrócić swój wzrok w kierunku pieców przelotowych i taśmowych. Ich wydajność jest dużo, duuuuużo większa. Niektóre z modeli dodatkowo wyposażone są w komorę rozrostu, co znacznie zwiększa ich możliwości.
Ile kosztuje profesjonalny piec do pizzy
To dobre pytanie i nie uciekniemy przed nim pisząc “wszystko zależy od takiego lub innego parametru albo od marki urządzenia”. A zatem zadajmy sobie te pytanie jeszcze raz: ile kosztuje piec do pizzy? Najtańsze maszyny gastronomiczne z tej kategorii możesz kupić już za kilkaset złotych. Są one głównie przeznaczone do podgrzania pizzy mrożonej.
Tanie urządzenia do pizzerii możesz już nabyć za budżet w okolicach 1000 zł. A gdzie leży górna granica? Można by stwierdzić filozoficznie, że “sky is the limit”, ale leży ona mimo wszystko nieco niżej – w granicach 300000 złotych. Będą to oczywiście sprzęty, które produkują pizzę taśmowo, przeznaczone raczej dla dużych zakładów, a nie dla klasycznej pizzerii. Bardzo dobrej jakości piec do pizzy na potrzeby restauracji kupisz już w granicach widełek mieszczących się mniej więcej w przedziale od pięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Co możesz dostać w takim budżecie? Rodzaje urządzeń omawialiśmy już wcześniej – będziesz zatem wiedział, jak wybrane sprzęty plasują się na tle całości oferty.
Ranking pieców do pizzy w GastroNet24
Pisaliśmy wcześniej o cenach. Wybraliśmy więc dla Ciebie trzy urządzenia o zróżnicowanym budżecie. Najtańsze z nich to inwestycja niecałych trzech tysięcy złotych, kolejny model kosztować Cię będzie blisko 5000, zaś najdroższy – około czternaście tysięcy PLN. Wszystkie wybrane przez nas modele to maszyny dwupoziomowe… gdzie zatem leży różnica?
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z opisami poszczególnych modeli będziesz już wiedział piec do pizzy jaki wybrać. Przy wyborze modeli do naszego rankingu nie kierowaliśmy się jedynie ceną. Jednym z ważniejszych parametrów była dla nas dostępność, nie chcemy bowiem, by Twój biznes musiał czekać z wszystkim innym tylko dlatego, że wybrany przez Ciebie piec nie jest aktualnie dostępny.
Aby wszystko było jasne wyjaśnijmy jeszcze czym jest szamot. To pojęcie pojawi się bowiem przy każdym z nich. Jest to materiał, który jest otrzymywany po wypaleniu i późniejszym zmieleniu łupków albo gliny. Doskonale nadaje się on do wykładania pieców, ponieważ cechuje się wysoką odpornością na gwałtowne zmiany temperatur. Jeśli Twoje urządzenie do wypiekania pizzy go ma – a proponowane przez nas modele są w niego wyposażone – dania wypiekane są w bardziej stabilnej temperaturze. Wpływa to zarówno na równomierność, jak i czas pieczenia.
Pierwszą z maszyn z naszego rankingu wyprodukowało Hendi. Dno komory wyłożono szamotem. Dzięki oświetleniu wnętrza doskonale widać, jaki jest poziom przygotowania pizzy. Ponadto każda z komór posiada oddzielne grzałki i są one regulowane za pomocą niezależnych termostatów. Model pracuje w temperaturach od 50 do 320 stopni Celsjusza i jest w stanie wypiekać potrawy, które zmieszczą się we wnętrzu o wymiarach 410 x 360 x 90 milimetrów. Solidną izolację, a dzięki temu ograniczenie ucieczki ciepła i niższe koszty zapewnia wełna mineralna. Hendi umieściło w tym sprzęcie też proste w obsłudze sterowanie elektromechaniczne.
Drugi w kolejce jest model Red Fox. Mamy tu już dwie płyty szamotowe. Wszystkimi trzema (dolną, środkową i górną) gałkami regulacji temperatury można sterować oddzielnie, dzięki czemu istnieje możliwość mniejszego lub większego dopieczenia potrawy z góry lub dołu. Urządzenie doskonale sprawdza się przy pieczeniu świeżo przygotowanej pizzy.
Ostatnia opisywana maszyna gastronomiczna to produkt marki GGF. Tak jak i poprzedników, go również wyposażono w płyty szamotowe. Sprzęt jest w stanie pracować nawet w temperaturach dochodzących do 500 stopni Celsjusza, co znacznie skraca czas pieczenia. W tej klasie urządzeń niezależne sterowanie grzałką górną i dolną to standard – i produkt GGF też je ma. Wymiary wnętrza wynoszą 1080 x 720 x 140 milimetrów, a więc znacznie więcej niż w pierwszym z opisywanych modeli. Dzięki takiej pojemności z łatwością przygotujesz więc w krótkim czasie znacznie więcej posiłków. GGF wyposażono też oczywiście w oświetlenie komory, a sprzęt ten posiada także dodatkowo kominek do odprowadzania pary.
Pizza to danie, które zamawiamy w dowozie niezwykle często. Jeśli z jednej strony masz umiejętność prowadzenia biznesu, z drugiej zaś znasz się nieco na kuchni to wiesz, że możesz pozyskać na tym rynku klientów. Być może nawet już to robisz i potrzebujesz jedynie nowego urządzenia, by rozszerzyć swoją działalność. W naszym sklepie znajdziesz najróżniejsze maszyny do produkcji tego włoskiego dania. My zaproponowaliśmy Ci trzy modele, to jednak nie wszystkie możliwości. Wybierz z naszych sugestii, sam znajdź w naszym sklepie najlepszy model dla Twojej restauracji albo skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc w wyborze. Pracownicy Gastronet24 z przyjemnością posłużą Ci dodatkowymi informacjami, byś podjął najlepszą dla Twojego lokalu decyzję.