Blog Gastronet24
jaki kamień do pizzy

Jaki kamień do pizzy wybrać? Wszystko o pieczeniu na kamieniu!

Kto chociaż raz był we Włoszech i próbował tamtejszej pizzy, z pewnością chciałby móc odtworzyć jej wspaniały smak w swojej restauracji i tym samym włączyć ją na stałe do swojego menu. Z resztą, tyczy się to również każdego miłośnika tej potrawy, niezależnie od tego, czy miał on już możliwość odwiedzenia słonecznej Italii, czy też dopiero zamierza to uczynić w niedalekiej przyszłości.

Dlaczego jednak pizza pieczona na kamieniu jest tak wyjątkowa, na czym polega jej przewaga w stosunku do tej pieczonej standardowo i jaki kamień najlepiej wybrać?

Co musisz wiedzieć przed pierwszym użyciem?

Zazwyczaj, kiedy pieczemy pizzę na standardowej blaszce, musimy odczekać jakiś czas, aż blaszka się nagrzeje, a dzieje się to niestety jednocześnie z przypiekaniem się pizzy, co niekoniecznie dobrze wpływa na efekt finalny naszego wypieku.

jak piec pizze na kamieniu

Kiedy natomiast zdecydujemy się na nagrzany wcześniej kamień, to mamy zapewnione, że pizza, po pierwsze upiecze się równomiernie (nie będzie ani zbyt wypieczona, ani miejscami zbyt spalona, a przy tym w innych miejscach za miękka). Po drugie czas pieczenia dodatkowo się skróci, co w przypadku żywienia zbiorowego i prowadzenia własnej działalności gastronomicznej, odgrywa ogromną rolę.

Pamiętajmy, że podstawą będzie tutaj wybór odpowiedniego kamienia, który musi przejść odpowiednie atesty. Jaki kamień do pizzy sprawdzi się zatem najlepiej?

Może być to kamień szamotowy, ceramiczny, bądź też z granitu, przy czym te szamotowe najlepiej oddają wysoką temperaturę, a te granitowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się wśród miłośników pizzy na grubym cieście (dłużej zachowują ciepło). Jeżeli zaś chodzi o kamienie ceramiczne, to są one również bardzo dobre, ale niestety mogą łatwo pękać.

Jak używać kamienia do pizzy?

Kamień do pizzy jak używać? To pytanie zadajemy sobie po kupnie nowego egzemplarza i po tym, kiedy już jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie o kamień do pizzy jaki wybrać.

Żeby jednak nasze pieczenie pizzy na kamieniu mogło dojść do skutku, należy go wcześniej zahartować. Cały proces polega na odpowiednim nagrzaniu piekarnika i pozostawieniu w nim kamienia przez około godzinę. Zapewni nam to jego dłuższą trwałość i tym samym da lepszy efekt końcowy.

kamień do pizzy jak używać

Kiedy już nasz kamień jest odpowiednio zahartowany, należy postarać się o jego dalsze przygotowanie, które polega na nagrzaniu kamienia do odpowiedniej temperatury. Dopiero po tym czasie, kiedy mamy już pewność, że powyższa temperatura została osiągnięta, możemy przejść na ostatniego etapu, jakim jest już właśnie pieczenie ciasta na pizzę. Jak piec pizze na kamieniu?

Jak piec pizze na kamieniu?

O czym już pokrótce była mowa, ważną kwestią jest, żeby podczas przygotowywania ciasta, odpowiednio nagrzać kamień. Nie należy go jednak wkładać do nagrzanego piekarnika, gdyż może popękać. Najlepiej, żeby nagrzewał się on równomiernie z piekarnikiem, a przygotowane ciasto na pizzę nakładamy dopiero na nagrzany kamień np. za pomocą specjalnej łopatki.

Wystarczy ustawienie maksymalnej temperatury piekarnika, która zazwyczaj wynosi 250 stopni Celsjusza oraz odczekanie kwadransa, maksymalnie 20 minut, żeby kamień i piekarnik zdążyły się nagrzać do tej temperatury. Dopiero po tym czasie, kiedy mamy już pewność, że powyższa temperatura została osiągnięta, zostawiamy kamień w środku na pół godziny, żeby solidnie się nagrzał.

Po tym czasie, pizzę delikatnie umieszczamy na kamieniu (najlepiej za pomocą specjalnej łopatki) i pieczemy mniej więcej od 4 do 8 minut (niektórzy zalecają nawet 10). Najlepiej ustawić w tym przypadku najwyższą możliwą temperaturę piekarnika i piec ją, tak naprawdę, zgodnie ze swoimi upodobaniami (w zależności od tego czy ma być ona bardziej czy też mniej wypieczona). Gotową pizzę ostrożnie zdejmujemy z kamienia (także przeznaczoną do tego łopatką) i umieszczamy na desce.

Pozwoli to zapobiec pobrudzeniu i zarysowaniu kamienia, dzięki czemu późniejszy proces czyszczenia przebiegnie zdecydowanie szybciej, a sam kamień na tym nie ucierpi. Pamiętajmy, żeby po upieczeniu pizzy, pozostawić kamień w piekarniku, dzięki czemu nie dojdzie do szoku temperatur, a sam kamień nie popęka.

Jeżeli komuś nasuwa się dodatkowe pytanie, co można upiec na kamieniu do pizzy i tym razem chodzi tutaj o inne wypieki niż pizza, to bardzo dobrym pomysłem będzie przetestowanie kamienia do wypieku pieczywa. Chrupiące bułeczki prosto z kamienia, a może świeży, domowy chleb? Obie wersje brzmią zachęcająco i również warto wypróbować ten sposób ich wypiekania dla swoich klientów.

pieczenie pizzy na kamieniu

Jak wyczyścić kamień do pizzy?

Ostatnim już etapem pozostaje kwestia, jak wyczyścić kamień do pizzy. Odpowiednie czyszczenie to klucz do tego, aby kamień działał skutecznie, a przy tym, żeby starczył na jak najdłuższy okres czasu. Jak zatem należy to robić? Oto podstawowe kroki:

  1. Wyjęcie kamienia z piekarnika (oczywiście po upływie wspomnianego już wyżej czasu, kiedy kamień zdąży przestygnąć)
  2. Przełożenie schłodzonego kamienia do zlewu.
  3. Zeskrobanie przypalonych resztek pizzy za pomocą plastikowej szpatułki (tak, żeby uniknąć zarysowań i innych zadrapań)
  4. Wyczyszczenie kamienia tylko i wyłącznie miękką gąbką, nasączoną niewielką ilością ciepłej wody – nie zaleca się tutaj używania żadnych detergentów typu mydło, bądź też płyn do mycia naczyń, gdyż ze względu na specyficzną strukturę kamienia, substancje te mogłyby wniknąć do wnętrza kamienia, co spowodowałoby, że tym samym mogłyby one dostać się do naszego ciasta na pizzę, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Jak widzimy, cały proces używania kamienia, pieczenia na nim pizzy i wreszcie samego czyszczenia, nie jest jakoś szczególnie skomplikowany, ale trzeba pamiętać, że każda poszczególna czynność ma tutaj znaczenie i nie można jej pomijać.