Blog Gastronet24
pojemniki GN

Rodzaje i zastosowanie pojemników GN

Możesz znacznie ułatwić sobie przechowywanie żywności stosując proste rozwiązanie, jakim są pojemniki GN. Jak to działa i dlaczego akurat oznaczenie “GN” ma sprawić, że nagle Twoje życie jako kucharza lub właściciela lokalu gastronomicznego stanie się łatwiejsze?

Postaramy się wyczerpać ten temat, byś kończąc lekturę miał znacznie większą i przede wszystkim praktyczną wiedzę o tym popularnym w gastronomii rozwiązaniu. Zaczniemy od opowiedzenia Ci o różnorodnych wymiarach, które są dostępne w ramach tego systemu. Następnie przejdziemy do rozwinięcia i wyjaśnienia skrótu, byś nie musiał już zadawać sobie pytania: GN co to znaczy?

Żebyś nie pozostał jednak jedynie z suchą wiedzą książkową damy Ci szereg przykładów na zastosowanie tych niezwykle popularnych w branży gastronomicznej akcesoriów. Jesteś gotowy by wprowadzić nową jakość do przechowywania, organizacji i przygotowywania jedzenia w Twoim lokalu gastronomicznym? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do lektury!

Wymiary pojemników GN

Możesz zastanawiać się co sprawia, że akurat ten rodzaj pojemników gastronomicznych jest tak popularny. Czy chodzi o materiały z których są wykonane? Czy może zostały wypromowane w ramach agresywnej kampanii marketingowej? W tej chwili nie jest to tak istotne – wiemy po prostu, że pojemniki gastronomiczne gn odpowiedziały na ważną potrzebę rynku gastronomicznego.

Była to potrzeba standaryzacji używanych akcesoriów, tak by mogły być one używane z różnymi urządzeniami i do różnych zastosowań. System ten opiera się na wielkości ułamkowej. Dzięki temu łatwo można wymienić na przykład jedną tacę na dwie inne.

pojemniki gn 1/1

Przykładowo posiadasz tacę o rozmiarach GN 1/1. Bez trudu zamienisz ją na dwie o oznaczeniu GN 1/2. Albo trzy GN 1/3. Albo jedną GN 1/3, drugą zaś GN 2/3. Pozwala to w prosty sposób dostosowywać się do bieżącego zapotrzebowania. Dodatkową zaletą systemu jest to, że poza Stanami Zjednoczonymi jest on powszechnie używany na całym świecie.

Podstawowa wielkość w systemie to GN 1/1. Ma ona wymiary 530 x 325 milimetrów. Pozostałe rozmiary są na niej bazowane, będąc jej wielokrotnością lub ułamkiem. Typowe wymiary pojemników przedstawiamy na poniższej liście. Musisz jednak pamiętać, że szerokość i długość naczynia to nie wszystko – w ramach poszczególnych wymiarów istnieje też różnica w głębokości.

Pojemniki gn wymiary

  • GN1/1: 530 x 325 mm
  • GN1/2: 325 x 265 mm
  • GN1/3: 325 x 176 mm
  • GN1/4: 265 x 162 mm
  • GN1/6: 176 x 162 mm
  • GN1/9: 108 x 176 mm
  • GN2/1: 650 x 530 mm
  • GN2/3: 354 x 325 mm
  • GN2/4: 530 x 162 mm

GN co znaczy skrót

W artykule nie rozwinęliśmy jeszcze pełnej nazwy, od której pochodzi skrót GN. Brzmi ona Gastronorm, czasami pisze się ją też jako Gastro-Norm. Jak ją interpretować i skąd się wzięła? Gastro odnosi się do branży gastronomicznej, natomiast norm do normalizacji w ramach pewnego systemu.

Standard ten ujrzał światło dzienne w Szwajcarii w latach sześćdziesiątych. Z czasem, w latach dziewięćdziesiątych stał się też normą europejską. Jak już wiesz, później system ten stał się też popularny na całym świecie. Oczywiście poza Stanami Zjednoczonymi, które korzystają z własnego standardu.

Norma GN pozwoliła usystematyzować rozmiary tac i pojemników kuchennych. Obecnie jest stosowana już nie tylko w profesjonalnej gastronomii i branży spożywczej, ale także w ramach niektórych obszarów rynku konsumenckiego.

Popularne pojemniki typu gn

Jak w każdym przypadku, tak również tu istnieje szeroki przekrój rozmiarów. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre z nich są bardziej popularne od pozostałych.

Jednymi z najczęściej wybieranych przez klientów są pojemniki gn 1/1. Ich ustandaryzowana szerokość i długość to 530 x 325 milimetrów. Warto jednak zwrócić uwagę też na to, czego nie podaje norma. Różne modele mogą bowiem być wykonane z różnych materiałów. Jeśli będzie on służył Ci do pieczenia, może być zatem stworzony z teflonowanego aluminium.

Inne bardzo popularne akcesoria to pojemniki gn 1/3. Ich standardowy wymiar to 325 x 176 milimetrów. W tym momencie warto wspomnieć, że materiałem często wykorzystywanym do ich tworzenia jest też stal nierdzewna. Modele takie często nadają się nie tylko do przechowywania w lodówkach czy bemarach, ale również można je stosować w piecach gastronomicznych.

Pozwala na to odporność na wysokie temperatury, często nawet do 300 stopni Celsjusza. Wiele z modeli posiada też zaokrąglenia krawędzi. Można dzięki temu łatwo utrzymać ich czystość, ponieważ brud nie zalega w trudno dostępnych miejscach.

pojemniki gn 1/3

Klienci bardzo często kupują też pojemniki gn 1/4. Standardowe rozmiary GN 1/4 wynoszą 265 x 162 mm. Podczas wybierania modelu do Twojej firmy zwróć jednak uwagę nie tylko na szerokość i długość, ale również na głębokość naczynia.

To od niej zależy bowiem jego pojemność. Jeśli myślisz o łatwym przechowywaniu wielu sztuk jednocześnie, warto wybrać model który można piętrować. Pozwoli to wkładać jedno naczynie w drugie i dzięki temu zaoszczędzić znaczne ilości miejsca. Innym dużym plusem jest możliwość mycia w zmywarkach gastronomicznych, co oszczędza obsłudze Twojego lokalu trudów mycia ręcznego.

Zastosowanie pojemników GN

Wydawać by się mogło, że GN to dość sztywny, zamknięty system. Pomimo tego okazuje się, że naczynia te znalazły wiele różnorodnych zastosowań w profesjonalnej gastronomii. Jak to się dzieje? Okazuje się, że branża potrzebowała pewnych ram które pozwolą skoncentrować się na tym co najważniejsze.

“Rozmiarówka” co prawda jest “dość sztywna”, pozwoliła jednak przestać martwić się czy dany pojemnik będzie pasował do konkretnego urządzenia. Zastosowanie często zależeć też będzie od materiału wykonania naczynia. Najczęściej stosowane materiały to stal nierdzewna lub emaliowana, metal pokryty nieprzywierającą powierzchnią teflonową, różnorodne przezroczyste i nieprzezroczyste materiały syntetyczne, porcelana i ceramika innego typu.

pojemniki gn 1/4

Często niezależnie od materiału z którego wykonano dany model, jest on przystosowany do umieszczania w różnorodnych urządzeniach i sprzętach gastronomicznych (zamrażarki i lodówki, piekarniki i bemary, regały, wózki transportowe i wiele innych).

Najłatwiej jednak będzie Ci pewnie przyswoić sobie te informacje, gdy zobaczysz listę jakie mają pojemniki gn zastosowanie:

  • do przechowywania żywności (naczynia z poliwęglanu, polipropylenu i innych materiałów syntetycznych)
  • do pieczenia w piekarniku (blachy do pieczenia oraz pojemniki wykonane ze stali nierdzewnej)
  • do ekspozycji i serwowania żywności (tace i pojemniki wykonane z melaminy, porcelany i innej ceramiki)
  • do transportu (szczelnie zamykane pojemniki z uszczelką)

Powyższa lista może być oczywiście w miarę potrzeby uzupełniana. Wiele zależy bowiem od dodatkowych parametrów. Dno pojemnika może być na przykład perforowane, co pozwala na odsączanie wody albo może być niezbędne przy niektórych technikach gotowania.

Warto byś wiedział też, że norma ta została przyjęta również dla innych akcesoriów kuchennych. Wspomnieć tu można na przykład maty nieprzywierające czy deski do krojenia.

Wiemy, że ilość rozmiarów, zastosowań oraz materiałów jest bardzo duża. Możemy wymienić te najczęściej stosowane i w większości przypadków wiedza ta będzie wystarczająca. Trudno jednak wyczerpać je wszystkie w krótkim artykule. Dlatego jeśli masz na myśli jakieś specyficzne zastosowanie, możesz chcieć się skonsultować z naszą obsługą klienta.

Specjaliści z GastroNet24.pl z chęcią pomogą Ci w wyborze rozwiązań, które będą najlepiej dopasowane do specyfiki Twojego biznesu. Jeśli więc szukasz konkretnego materiału czy rozmiaru i nie znalazłeś ich w tym artykule, skontaktuj się z naszymi sprzedawcami. Zapraszamy!