Syfon czy saturator? – Sprawdź nasz ranking urządzeń do gazowania wody!
Kiedy przychodzą ciepłe dni, dużo chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Wiosną i latem wzrasta w związku z tym nasze zapotrzebowanie na różnego rodzaju napoje. Chętnie raczymy się wtedy nie tylko sokami owocowymi, ale także wodą gazowaną. Może być ona pita bez żadnych dodatków, ale najlepiej smakuje w połączeniu z syropami owocowymi. Pozostaje pytanie, jak zaopatrzyć siebie i swoich klientów w ten napój. Można byłoby go kupować w sklepach, ale na dłuższą metę nie jest to raczej dobre rozwiązanie.
Z jednej strony trzeba transportować znaczne ilości butelek. Z drugiej zaś jest to rozwiązanie mało ekologiczne, ponieważ plastikowe butelki wymagają przecież późniejszej utylizacji. No i wreszcie te koszty… w przeliczeniu na litr wody płacimy wtedy znacznie więcej, niż korzystając z odpowiednich sprzętów do produkcji wody gazowanej. A przy okazji zwiększa się produkowana przez nas ilość śmieci, za odbiór których również musimy uiścić odpowiednie opłaty.
Nie wspominamy już nawet o cenach benzyny i czasie poświęconym na dowóz, bo przecież za nie też będziemy musieli zapłacić. Co zatem zrobić w sytuacji, w której chcemy oferować swoim klientom ten typ wody, nie chcemy jednak korzystać z plastikowych butelek? Rozwiązaniem tych problemów jest urządzenie do gazowania wody. W kategorii tych maszyn gastronomicznych możesz znaleźć różne modele. Zarówno te duże, które z powodzeniem obsłużą całe firmy, jak też te dzięki którym woda gazowana w domu będzie mogła być produkowana samodzielnie – w dowolnym, wybranym przez Ciebie momencie.
Jak zrobić wodę gazowaną – czyli o tym jak działa syfon
Wielu z nas pamięta zapewne wodę gazowaną z czasów PRL-u, gdy nie była ona aż tak szeroko dostępna jak obecnie. W porze letniej często można ją było kupić od ulicznych sprzedawców – albo skorzystać z domowego syfonu na naboje. Nabój taki zawierał sprężone powietrze i umieszczało się go w specjalnej komorze. W trakcie dokręcania kolby z nabojem sprężone powietrze było uwalniane do płynu i w ten sposób powstawała woda z syfonu.
Naboje trzeba było oczywiście po jednorazowym użyciu dostarczać do firmy, która ponownie napełniała je sprężonym powietrzem. Zasada działania tego procesu praktycznie nie zmieniła się od tamtych czasów. To, co uległo zmianie to wprowadzenie niewielkich usprawnień technologicznych oraz oferowanie klientom znacznie bardziej atrakcyjnych wizualnie sprzętów do gazowania wody. Dzięki temu syfon do gazowania wody przestaje być reliktem minionej epoki, a staje się atrakcyjnym i nowoczesnym gadżetem, który świetnie sprawdza się w porze letniej w każdym domu.
Jaki syfon do wody gazowanej – nasze propozycje!
Jeśli na potrzeby swoje lub swoich klientów szukasz odpowiedniego sprzętu do gazowania wody, dobrze trafiłeś. Doskonale znamy się na tym temacie i możemy polecić Ci kilka atrakcyjnych cenowo, a zarazem charakteryzujących się doskonałą jakością produktów. Poniżej poznasz przygotowany przez nas syfon do wody ranking dzięki któremu dowiesz się, które z produktów są cenione przez ekspertów rynku gastronomicznego. Chcielibyśmy szczególnie polecić Ci trzy produkty:
Zarówno pierwszy jak i drugi model mogą zapewnić Ci po jednym litrze gazowanej “sodówki”. Oba posiadają też zabezpieczenia przed przepełnieniem. Pierwszy z nich jest dodatkowo wyposażony w zawór kontroli ciśnienia, który zapewnia użytkownikowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Sprzęt ten wykonano z wytrzymałej stali nierdzewnej, nadającej mu dodatkowo nowoczesny kształt. Drugi produkt cechuje zaś designerskie wzornictwo w stylu retro.
Jego butelkę wykonano z materiału PEN, zaś korpus siatki i elementy robocze – ze stali nierdzewnej. Dzięki temu całość jest lżejsza od poprzednika, a co za tym idzie – nieco łatwiejsza w transporcie i użytkowaniu. Sprzęt wyposażono też w praktyczny kranik „niekapek”. WASSERPURE SODA 50 to z kolei urządzenie do robienia wody gazowanej “większego kalibru”.
Może ono produkować nawet 50 litrów wody sodowej w ciągu godziny. Taka ilość spokojnie wystarczy nawet dla 60 odbiorców. Dystrybutor ten umieszcza się na blacie biura, hotelu czy restauracji, dzięki czemu klienci i personel mają stały dostęp do krystalicznie czystej, świeżej i zdrowej wody. Daje to możliwość łatwego przygotowania również napojów z gazem lub bez niego. Model ten zasila się wodą wodociągową. Jest ona poddawana wielostopniowej filtracji, a maszyna pozwala ją następnie schłodzić, gazować lub mieszać z syropem lub zagęszczonym sokiem.
Woda z saturatora – czy różni się od wody z syfonu?
Najpierw należy sobie zadać pytanie, czym właściwie jest saturator. Określa się tak maszynę, która służy do saturacji – czyli nasycania wody gazem. My zazwyczaj znamy go jako urządzenie do wytwarzania wody sodowej poprzez nasycenie jej dwutlenkiem węgla. Część z nas spotkała się z nim osobiście, część zaś tylko o nim słyszała. W czasach PRL-u można było je spotkać na ulicach polskich miast. Obsługujące je osoby oferowały klientom wodę gazowaną – z sokiem owocowym lub bez niego.
Sprzęty te zniknęły z naszych ulic całkowicie po transformacji ustrojowej. Okazało się bowiem, że woda gazowana w butelce jest tania i łatwo dostępna. Obecnie dostępny na rynku saturator do wody gazowanej ma bardzo podobną zasadę działania, jednak różni się dużą ilością szczegółów. Po pierwsze, kwestie technologiczne: znaczny postęp w tej dziedzinie pozwolił na dostarczanie czystej i świeżej wody. Jest ona pobierana z sieci wodociągowej, a następnie poddaje się ją wielostopniowej filtracji.
Urządzenie może tę wodę schłodzić i wymieszać z zagęszczonym sokiem lub syropem – oraz oczywiście nasycić gazem. Po drugie, rzadko kiedy Jest to sprzęt do obsługi klientów bezpośrednio na ulicy. Najczęściej montuje się go bowiem w restauracjach, biurach, hotelach, kawiarniach czy barach. Odpowiedzmy jednak na zadane w nagłówku pytanie: czym różni się saturator do wody sodowej i syfon do wody gazowanej? W pierwszym przypadku jest to dość złożone urządzenie, które posiada znaczne moce przerobowe. Częstokroć może ono dostarczać wodę nawet na potrzeby całej firmy. Dodatkowo samoczynnie pobiera wodę z sieci i poddaje ją filtracji.
W przypadku standardowych syfonów sytuacja wygląda nieco odmiennie. Są to niewielkie sprzęty o równie niewielkiej sprawności. Mogą one zatem służyć do przygotowania wody gazowanej na potrzeby rodziny bądź niewielkiej imprezy. Nie posiadają funkcji mieszania z sokiem lub syropem ani filtrowania. Wymagają też stosowania specjalnych nabojów, które po użyciu należy zregenerować. Ich niewątpliwą zaletą jest zaś to, że są bardzo mobilne i dzięki temu można je zabrać w praktycznie dowolne miejsce.
Saturator do wody sodowej – czy warto go mieć?
Jeśli Twoja rodzina lub klienci uwielbiają wodę gazowaną, to sprzęty w tej kategorii będą miały dla Ciebie szereg zalet. Dlatego warto rozważyć zakup jednego z nich do swojej firmy lub do domu. Pozwalają oszczędzić na transporcie butelek z wodą, a także na późniejszej ich utylizacji. Nie tylko gazują, ale też filtrują i schładzają wodę. Dają możliwość mieszania sodówki z zagęszczonym sokiem lub syropem. A wszystko to przy koszcie litra wody niższym niż w przypadku kupowania wody butelkowanej.