Blog Gastronet24
jak wyczyścić toster w środku

Jak wyczyścić toster?

Chcesz uzyskać praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zdobyć wiedzę jak wyczyścić przypalony toster? Z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie oczyścić zarówno wnętrze, jak i obudowę urządzenia.

W trakcie procesu mycia skorzystasz z miękkiej szczoteczki lub pędzelka oraz soku cytrynowego lub pasty z sody oczyszczonej i wody. Przeczytaj artykuł i naucz się dbać o swój toster, by móc cieszyć się smacznymi tostami każdego dnia!

Jak wyczyścić przypalony toster?

Jak umyć toster po przypaleniu?

Mycie należy zacząć od wyłączenia urządzenia i odłączenia go od zasilania. Jeśli właśnie go używałeś, odstaw je na jakiś czas – niech ostygnie, dzięki czemu unikniesz ewentualnych oparzeń. Niektóre modele mają wyjmowaną tackę na okruchy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, wyjmij ją i usuń znajdujące się w środku okruszki. Jak myć toster, to porządnie – zapraszamy do lektury!

Czyszczenie wnętrza

Żeby wyczyścić wnętrze użyj miękkiej szczoteczki lub pędzelka. Usuniesz dzięki nim okruchy i resztki z wnętrza tostera. Unikaj jednak dotykania elementów grzewczych. Jak wyczyścić toster z przypalonych resztek? Spróbuj delikatnie usunąć je za pomocą drewnianego lub plastikowego narzędzia. Możesz wykorzystać na przykład plastikowy nóż do masła. Staraj się jednak nie używać metalowych narzędzi. Możesz niechcący uszkodzić nimi wewnętrzne powłoki urządzenia.

Mycie obudowy

Skoro wiesz już jak wyczyścić toster w środku, czas na pozostałe elementy. Zacznij od czyszczenia zewnętrznych powierzchni: obudowy, pokręteł lub przycisków. Użyj do tego celu wilgotnej szmatki lub gąbki. Jednak pamiętaj, by unikać zamoczenia tych części. Można bowiem uszkodzić w ten sposób elektronikę we wnętrzu tostera. Być może na obudowie pojawiły się plamy… możesz spróbować usunąć je za pomocą wilgotnej szmatki, nasączonej wodą z płynem do naczyń. Pamiętaj jednak, by wcześniej sprawdzić instrukcję – zawsze dobrze jest wiedzieć, co producent zaleca w takim przypadku.

Przed ponownym podłączeniem urządzenia do prądu upewnij się, że zostało dokładnie wysuszone.

jak umyć toster

Metody usuwania przypalonego sera z tostera

Jak wyczyścić toster z sera? Nie ma sensu tego ukrywać – usunięcie przypalonego sera z Twojego tostera może nie należeć do najprostszych czynności. Warto jednak spróbować i skorzystać z kilku kuchennych trików, które powinny Ci w tym pomóc.

Jak zawsze w przypadku urządzeń elektrycznych, zacznij od wyłączenia sprzętu i odłączenia go od prądu. Jeśli toster był niedawno używany, daj mu trochę czasu, by elementy grzewcze ostygły. Unikniesz dzięki temu potencjalnych oparzeń.

Czyszczenie rozpocznij od usunięcia większych resztek. Twój toster może mieć wyjmowaną tackę na okruchy – jeśli znajduje się ona w urządzeniu, wyjmij ją i strząśnij większe resztki przypalonego sera. Następnie za pomocą drewnianego lub plastikowego narzędzia spróbuj usunąć ser, przylegający do grzałek lub rusztu. Staraj się jednak nie używać metalowych narzędzi – mogą one uszkodzić wnętrze tostera.

Czas na informacje o tym, jak czyścić toster z przypaleń. Zacznij od skropienia przypalonych miejsc sokiem cytrynowym. Jest on naturalnym środkiem rozpuszczającym i może pomóc Ci w odrywaniu przypalonego sera. Następnie użyj pasty z sody oczyszczonej i wody. Żeby ją przygotować, zmieszaj sodę z niewielką ilością wody. Ważna jest tu konsystencja – musi być dość gęsta. Gdy pasta jest gotowa, nałóż ją na przypalone miejsca i pozostaw na kilka minut. Później delikatnie wytrzyj mieszaninę miękką gąbką lub szmatką. Ser powinien być już przynajmniej częściowo rozpuszczony i gotowy do usunięcia.

Co zrobić, jeśli elementy grzewcze również uległy zabrudzeniu? Staraj się wtedy delikatnie czyścić je z jednoczesnym omijaniem bezpośredniego dotykania grzałek. Warto do tego celu użyć miękkiej szczoteczki lub gąbki nasączonej wodą.

Oczyszczanie tostera w domu – proste porady, które warto znać

Proste porady, które podsumowują nasz artykuł? Oto one:

Zawsze czytaj dostarczoną ze sprzętem instrukcję. Część modeli cechują specjalne zasady czyszczenia, które mogły zostać podane w instrukcji.

Przed przystąpieniem do czyszczenia wyłączaj i odłączaj swoje urządzenie od prądu.

Porządki zaczynaj od wyciągnięcia tacki na okruchy. Znaczna część modeli jest w nią wyposażona – jeśli zaczniesz od tej czynności, nie rozsypiesz okruchów na późniejszym etapie pracy.

jak wyczyścić toster z sera

Być może posiadany przez Ciebie model ma wyjmowane ruszty. Wyciągnij je i umyj – możliwe, że można myć je nie tylko ręcznie, ale również w zmywarce (upewnij się o tym jednak przed włożeniem ich do zmywarki).

Jak umyć toster w środku? Wnętrze najlepiej jest czyścić za pomocą miękkiej szczoteczki albo pędzelka. Dzięki temu w delikatny sposób usuniesz okruchy i resztki z wnętrza sprzętu. Unikaj przy tym dotykania szczoteczką lub pędzlem elementów grzewczych.

Obudowę, pokrętła i przyciski możesz czyścić wilgotną szmatką lub gąbką. Niech nie będą one jednak zbyt mokre, by nie zamoczyć delikatnej elektroniki we wnętrzu tostera.

Uporczywe plamy można spróbować usunąć z obudowy za pomocą wilgotnej szmatki z niewielką ilością płynu do naczyń. Koniecznie jednak sprawdź wcześniej instrukcję by upewnić się, że obudowa posiadanego przez Ciebie modelu dopuszcza stosowanie środków czyszczących.

Nie zapomnij o wysuszeniu wszystkich elementów przed ponownym podłączeniem tostera do prądu. Użyj ręcznika albo pozostaw je na kilka godzin.