Czyszczenie grilla gazowego – skuteczne sposoby konserwacji
Czysty grill gazowy, to dłuższa żywotność urządzenia i zdecydowanie lepszy smak przyrządzanych potraw. Wystarczy przestrzegać kilku zasad w czasie użytkowania grilla gazowego dotyczących bieżącego utrzymania i konserwacji, aby cieszyć się smacznym jedzeniem i dobrą zabawą.
Ogólną zasadą jest to, że ruszty grillowe należy czyścić na początku i na końcu każdego sezonu grillowania, aby zachować je w dobrym stanie, nadającym się do kontaktu z żywnością. Powierzchnie zewnętrzne, inne niż półki, nie muszą być czyszczone tak często, ale regularne ich wycieranie zapewni dobry wygląd grilla.
Regularne czyszczenie grilla gazowego gwarantuje, że będzie on działał z najwyższą wydajnością przez wiele sezonów grillowania. Regularne czyszczenie ustrzeże użytkownika przed wieloma nieprzyjemnymi następstwami.
- Utrzymanie grilla w czystości zapobiega niebezpiecznemu gromadzeniu się tłuszczu i cząstek żywności, a także osadów węglowych, które mogą być siedliskiem bakterii i wpływać na smak potraw
- Czyszczenie i konserwacja uchroni od awarii i pogorszenia jakości, a także przedwczesnej awarii części, aby Twój grill działał dłużej
- Czysty grill oznacza, że każda część działa prawidłowo i że gaz może swobodnie przepływać przez porty palnika, zmniejszając ryzyko rozbłysków i nierównego ciepła.
Jak często należy czyścić grill?
- Ruszty grilla należy czyścić po każdym użyciu.
- Pojemnik, tacę na tłuszcz należy czyścić co najmniej raz w miesiącu lub częściej, jeśli grillujesz kilka razy w tygodniu lub grillujesz tłuste kawałki mięsa.
Podstawowe środki do czyszczenia grilla gazowego
Jak czyścić grill gazowy? Jeżeli grill nie wymaga gruntownego czyszczenia można go wyczyścić domowymi sposobami w tym sodą i octem. Czym umyć grilla, jeżeli nie jest zbyt zapieczony? Czasami wystarczy woda z płynem do mycia naczyń. Jeśli zaś urządzenie wymaga głębokiego wyszorowania należy zaopatrzyć się w następujące rzeczy:
- Gumowe rękawice
- Pojemniki na wodę
- Szczotka do grilla lub inna niemetalowa szorstka szczotka do czyszczenia.
- Pędzel z włosia niemetalowego lub szpachelka
- Szmaty, ręczniki papierowe, gąbki do szorowania
- Mydło w płynie i woda
- Środek do czyszczenia piekarników
- Środek do czyszczenia stali nierdzewnej, jeśli masz grill ze stali nierdzewnej.
Czym wyczyścić grilla, gdy jest bardziej zabrudzony? W takich wypadkach pozostaje nam sięgnąć po bardziej skuteczne środki chemiczne w żelach czy sprayach. Wśród najbardziej skutecznych należy wymienić środek do czyszczenia rusztu i środki do czyszczenia piekarników czy środki do czyszczenia grilla gazowego.
Jak i czym czyścić grill gazowy?
Czyszczenie grilla gazowego wymaga zachowania pewnych procedur, które ułatwią nam pracę i przyniosą pożądane efekty.
- Rozpal grilla i pozwól mu osiągnąć pełną temperaturę. Niech się nagrzewa przez 15-20 minut, aby rozgrzać przyklejone jedzenie i tłuszcz. Gdy grill jest gorący, zanurz szczotkę do grilla w ciepłej wodzie z mydłem i wyszoruj ruszt.
- Następnie wyłącz gaz, odłącz i wyjmij zbiornik gazu i pozwól grillowi całkowicie ostygnąć.
- Gdy grill całkowicie ostygnie, zdejmij ruszty do grillowania i odłóż je na bok. Jeśli po pierwszym szorowaniu są szczególnie brudne, zanurz je w wannie z ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 30 minut.
- Usuń z grilla wszystko, co można łatwo wyjąć, takie jak ruszty do podgrzewania, tacki na tłuszcz, pokrętła sterujące, płyty grzewcze, a nawet palniki. Ułatwia to czyszczenie każdego elementu, a także dolnej części grilla.
- Umieść wiadro pod otworem tacy na tłuszcz i użyj plastikowej szpatułki do zeskrobania wszelkich przyklejonych mazi z wnętrza grilla. Możesz także użyć odkurzacza przemysłowego, aby wyssać wszelkie zanieczyszczenia.
- Wyszoruj dokładnie każdy element. Czym wyczyścić ruszt od grilla? Wyszoruj ruszty grilla niemetalową szczotką do grilla po obu stronach. Pasty z białego octu i sody oczyszczonej lub specjalnych środków chemicznych użyj, aby usunąć szczególnie trudne do czyszczenia elementy. Wyczyść również palniki, płyty grzejne.
- Sprawdź wszystko pod kątem zużycia. Przyjrzyj się uważnie rusztom, palnikom i płytom grzejnym pod kątem oznak korozji lub zużycia. Jeśli znajdziesz dziury, rdzę lub inne poważne uszkodzenia, czas wymienić tę część. Sprawdź rury palnika pod kątem zatkania i wyczyść ich wnętrze za pomocą specjalnej szczotki. Zrób to szczególnie jeżeli grill nie był używany przez jakiś czas.
- Jak umyć grill gazowy? Opłucz i wytrzyj wszystko do sucha. Pamiętaj, aby wyczyścić również wewnętrzną stronę pokrywy, gdyż z czasem opary dymu i tłuszcz będą tworzyć osady węglowe, które w końcu się łuszczą i chociaż nie są technicznie toksyczne, to deformują smak potraw.
- Złóż ponownie swój grill. Natrzyj czyste ruszty grilla cienką warstwą oleju roślinnego, ponownie podłącz zbiornik z propanem i rozpalaj grill przy zamkniętej pokrywie przez co najmniej 15 minut, a następnie wyłącz go. Spowoduje to wypalenie wszelkich pozostałości po czyszczeniu i potwierdzi, że wszystko zostało prawidłowo zmontowane.
Przy czyszczeniu grilla gazowego unikaj używania wełny stalowej, metalowych gąbek lub szorstkich zmywaków na powierzchniach ze stali lub emaliowanych, gdyż prowadzi to do zadrapań.
Skuteczne sposoby konserwacji grilla gazowego
- Rutynowo sprawdzaj, czy nie ma wycieków propanu. Co miesiąc spuszczaj trochę wody z mydłem wzdłuż linii gazowej i przewodów przy odkręconej butli. Jeśli zobaczysz, że tworzą się bąbelki, to sygnał, że nastąpił wyciek i musisz albo dokręcić instalację, albo wymienić przewód.
- Zakrywaj grill specjalnym pokrowcem. Trzymaj grill przykryty, gdy nie jest używany. Większość marek proponuje własne pokrowce, które oczywiście trzeba kupić osobno, ale są tego warte. Ochrona grilla przed żywiołami zapobiega jego rdzewieniu i zabrudzeniu.
- Czyść go regularnie. Oprócz szczegółowego czyszczenia, które należy wykonywać co kilka miesięcy, należy również wyczyścić go punktowo po każdym użyciu. Wyszczotkuj kratki i wytrzyj zewnętrzną część odrobiną specjalnego środka konserwującego stal. Dobrym pomysłem jest również podkręcenie grilla na 15 minut raz w tygodniu, aby spalić trochę nadmiaru mazi, która zbiera się na ruszcie i pod kopułą.
Mamy nadzieję, że teraz wiecie już dokładnie, jak wyczyścić grill gazowy i że proces ten nie będzie już sprawiał Wam problemu!