Blog Gastronet24
jakie mydło do dozowników pianowych

Jakie mydło do automatycznego dozownika?

Higiena w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie. Jej podstawą jest prawidłowe i częste mycie rąk, a dzięki automatycznym dozownikom do mydła czynność ta staje się bardziej efektywna, ponieważ proces pobrania detergentu odbywa się bezdotykowo.

Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał takiego dozownika trzeba jeszcze wyposażyć go w odpowiednie mydło. Oczywisty będzie tu wybór mydła w postaci płynnej, jednak na tym nie kończą się decyzje zakupowe związane z wyborem właściwego detergentu. Zatem jakie mydło do automatycznego dozownika wybrać?

Rodzaje mydeł do dozownika

Mydło w płynie do dozownika sprzedawane jest w kanistrach i mniejszych pojemnikach (w postaci wkładów wymiennych). To pierwszy podział mydeł, jaki należy wziąć pod uwagę, uwzględniając przy tym rodzaj zakupionego już dozownika. Ten może być uzupełniany właśnie poprzez wymianę wkładu lub poprzez dolewanie detergentu z większego opakowania.

Zakup mydła w kanistrze jest z reguły najbardziej ekonomiczny, choć nieco mniej wygodny. Podczas uzupełniania pojemnika dyspensera trzeba trzymać bowiem dosyć ciężki zbiornik z preparatem oraz stale kontrolować ilość produktu wewnątrz dozownika, aby nie nalać go zbyt dużo. Zajmuje to więcej czasu i jest mniej komfortowym rozwiązaniem niż wyjęcie zużytego wkładu i umieszczenie nowego w odpowiednim miejscu. 

jakie mydło do automatycznego dozownika

Kolejny ważny podział dzieli mydła na te w zwykłej postaci płynnej oraz te w piance, jeszcze niezbyt dobrze znane na naszym rynku i niedocenione z uwagi na nieco wyższą cenę. Niektórzy próbują samodzielnie tworzyć mydła piankowe na bazie zwykłych mydeł w płynie, rozcieńczając je z wodą, jednak należy pamiętać, że nie jest to skuteczne rozwiązanie. Mydła w piance mają specjalistyczną formułę – nie są jedynie mieszanką wody i tradycyjnego mydła w płynie. 

Mydło piankowe do dozownika ma postać bardzo rzadkiego płynu, który za sprawą specjalnego dyspensera z systemem napowietrzającym zamienia się w pianę i w takiej postaci trafia na dłonie użytkownika. Pod wieloma względami zakup mydła piankowego jest korzystniejszy niż zakup zwykłego mydła w płynie. Po pierwsze, jest ono dużo wydajniejsze. Użytkownicy dozowników często nie zwracają bowiem uwagi na to, z jakiej jakości mydła korzystają.

Pobierają go bardzo dużo nawet wtedy, kiedy preparat świetnie się pieni i doskonale myje dłonie. W przypadku mydeł piankowych nie ma takiego problemu, ponieważ użytkownik otrzymuje gotową do mycia rąk piankę. Mniej środka marnuje się więc na co dzień i mniej detergentu trafia do ścieków. Jest to zatem wybór ekonomiczny i ekologiczny. Oczywiści, mydło piankowe nadaje się tylko do dozowników pianowych. Zwykły dyspenser nie zamieni takiego mydła w pianę.

Podsumowując, mydło piankowe:

  • jest droższe w zakupie niż zwykłe mydło w płynie,
  • jest bardziej wydajne, a tym samym tańsze w eksploatacji niż klasyczne mydło w płynie,
  • nadaje się do dozowników pianowych, które są mniej popularne i nieco droższe w zakupie,
  • ułatwia utrzymanie czystości w łazience,
  • jest ekologiczne,
  • skraca czas i ułatwia mycie rąk. 

Jeśli wybieramy mydło do dozownika, który współpracuje ze zwykłymi mydłami w płynie (nie posiada systemu spieniania), musimy dopasować do niego preparat o odpowiedniej gęstości. Produkt zbyt rzadki może bowiem wyciekać z dyspensera, co przyczyni się nie tylko do marnowania mydła, ale również do powstawania nieestetycznych zacieków na podłodze czy umywalkach. Nie bez znaczenia jest też jakość detergentu, czyli poziom jego skoncentrowania.

Tutaj wbrew pozorom najbardziej skoncentrowany produkt nie zawsze będzie najlepszy. Wszystko zależy od tego, ile preparatu podaje dyspenser w ramach jednej porcji. Jeśli jest ona niewielka, warto zainwestować w mydło silnie skoncentrowane, dobrze pieniące się w dłoniach. Natomiast w przypadku, kiedy dozownik podaje sporą ilość preparatu, korzystniej będzie postawić na nieco tańszy i mniej skondensowany produkt. Efekt będzie bowiem podobny, a firma nie będzie narażała się na niepotrzebne straty.

Zwykłe mydło w płynie:

  • jest tańsze w zakupie niż mydło piankowe,
  • cieszy się większą popularnością, a co za tym idzie jest dostępne w większej ilości wariantów do wyboru (zapach, gęstość, kolor, hipoalergiczna formuła),
  • nadaje się do stosowania w dozownikach, których cena jest niższa i które również są bardziej popularne (lepiej dostępne),
  • jest mniej wydajne, głównie z uwagi na fakt, że użytkownicy pobierają zbyt duże ilości mydła na jedno mycie rąk,
  • wymaga użycia większych ilości wody do spienienia i spłukania,
  • źle dobrane do dyspensera może wyciekać, wpływając negatywnie na estetykę pomieszczenia.

Mydło piankowe do dozownika

Jakie mydło do dozowników pianowych?

Dozowniki pianowe cieszą się dzisiaj dużą popularnością, ponieważ okazują się bardzo oszczędne w eksploatacji. Chociaż pasuje do nich tylko specjalne mydło do dozowników pianowych, które jest nieco droższe, to z uwagi na oszczędność samego preparatu oraz wody do mycia rąk, okazuje się, że taki wybór bywa zdecydowanie korzystniejszy niż zakup zwykłego dyspensera i klasycznego mydła w płynie.

Mydło piankowe jest napowietrzone i zawiera w swoim składzie większą ilość wody, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że na jego dłonie trafia duża ilość detergentu. Co więcej, nie musi on zwilżać dłoni przed myciem ani długo płukać ich z piany, co przekłada się na oszczędność bieżącej wody. Niekiedy mydło w płynie do dozowników pianowych wystarczy jedynie wetrzeć w dłonie i wytrzeć ręcznikiem papierowym lub chusteczką nawilżaną zamiast spłukiwać detergent. 

mydło do dozowników pianowych

Zatem jakie mydło do dozowników pianowych wybrać? Nie może to być zwykłe mydło w płynie, gdyż to jest zbyt gęste, aby system napowietrzania był w stanie zamienić je w pianę. Do dozowników pianowych dobiera się więc specjalne mydła piankowe o formułach charakteryzujących się wodnistą wręcz konsystencją.

Nie oznacza to jednak, że są one w jakikolwiek sposób rozcieńczone, mniej skuteczne czy mniej wydajne. Wręcz przeciwnie, takie mydło po przejściu przez system napowietrzania dozownika jest gotową do mycia rąk pianą, podobną do tej, którą użytkownik wytwarza samodzielnie z wody i mydła, spieniając mieszaninę pomiędzy dłońmi.  

Mydło do dozownika czy płyn do dezynfekcji?

Dozownik może dystrybuować nie tylko mydło w płynie lub w piance, ale również płyn do dezynfekcji. Ten ostatni preparat ma wodnistą formę i specjalistyczny skład z odpowiednią ilością alkoholu, który eliminuje bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, mogące znajdować się na dłoniach.

Dozownik płynu do dezynfekcji musi być w pełni szczelny. W przeciwnym razie płyn będzie stale wyciekał z pojemnika. Niektóre dozowniki posiadają przy tym specjalną tackę na uciekający detergent. Poza tym, do dozowania płynu do dezynfekcji polecane są częściej dyspensery łokciowe.

Warto pamiętać jednak, że obok mydeł w płynie czy w piance oraz płynów do dezynfekcji istnieją też mydła dezynfekujące, które łączą funkcję obu rodzajów detergentów. Skutecznie usuwają one wszelkie mikroorganizmy z powierzchni dłoni, pozostawiają je idealnie czyste i bez uczucia lepkości, ponieważ są spłukiwane wodą (a płyny do dezynfekcji z reguły nie).