Blog Gastronet24
Odkażanie pomieszczeń

Higiena i sprzęt do dezynfekcji – przygotuj swoje pomieszczenie!

Mycie i dezynfekcja w lokalu – podstawowe zasady

Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny, musisz spełniać szereg norm. Jedną z nich jest zachowanie należytej czystości – dłoni, sprzętów i pomieszczeń. Dzięki temu Twoi klienci mają pewność, że mogą bezpiecznie zamawiać u Ciebie swoje ulubione dania. Jak jednak osiągnąć odpowiedni stan kuchni i innych pomieszczeń restauracji?

By zniszczyć drobnoustroje i ich przetrwalniki, warto postawić na odkażanie pomieszczeń. W tej skutecznej metodzie najczęściej wykorzystuje się środki chemiczne, parę wodną o wysokiej temperaturze i promieniowanie ultrafioletowe. W działaniu większości z nich ważny jest stopień wilgotności dezynfekowanych powierzchni. Można dzięki temu jeszcze lepiej usuwać niechciane drobnoustroje.

Rodzaje dezynfekcji

Ilość rodzajów odkażania sprawia, że czasami trudno jest połapać się wśród różnych metod. Która jest bardziej skuteczna? A może raczej – do jakich celów jest przeznaczona która z nich? Najczęściej stosowanym podziałem jest ten, który uwzględnia rodzaj czynnika, który stosujemy w procesie odkażania.

Mycie i dezynfekcja w gastronomii

Metody dezynfekcji dzielimy na:

  • chemiczne (środki chemiczne w postaci płynów, żeli, itp)
  • fizyczne (promieniowanie UV lub para wodna)
  • termiczno-chemiczne (jako połączenie działania ciepła i środków chemicznych)

Sterylizacja z pomocą promieniowania UV może służyć między innymi do odkażania kurzych jaj albo używanych w kuchni noży. Do tego celu stworzono specjalne urządzenia – sterylizatory i naświetlacze bakteriobójcze. Dezynfekcja może być również przeprowadzana w całych pomieszczeniach. Specjalne urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń nosi nazwę generatora ozonu i pozwala oczyścić powietrze z unoszących się w nim drobnoustrojów.

Dawkowaniem chemicznych odkażaczy zajmują się specjalne dozowniki. Mogą one podawać środek w postaci żelu, płynu, piany albo sprayu. Naścienny dozownik płynu dezynfekującego to ekonomiczny sprzęt, który pozwoli na wygodną aplikację, zapewniając przy tym wysoki poziom higieny. Sprzęt wyposażono w sensor wykrywający dłonie, znajdujące się pod jego dyszą. Jego pojemność wystarcza na obsłużenie kilkuset osób dzięki jednemu napełnieniu zbiornika.

Bardziej zaawansowane rozwiązania obejmują między innymi dozownik stojący. To stylowe rozwiązanie wykonane jest z malowanego proszkowo metalu. Aplikacja środka następuje bezdotykowo – za pomocą sprayu w postaci mgiełki. Podobną charakterystyką cechuje się nablatowy dyspenser płynu. Oba urządzenia pomieszczą jeden litr środka, który wystarczyć może nawet na 350 aplikacji. W tym jednak przypadku dozownik można umieścić na istniejącym już blacie.

Podstawowe środki i płyny odkażające – jakie wybrać?

Mycie i dezynfekcja w gastronomii może dotyczyć zarówno sprzętów i pomieszczeń, jak i rąk pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie żywności. Zarówno jedne jak i drugie mogą być bowiem siedliskiem wielu groźnych wirusów, bakterii i grzybów. Żeby skutecznie się ich pozbyć, wykorzystujemy szereg żeli i płynów. Z jednej strony muszą one sprawnie wykonywać zadania, do których zostały przeznaczone. Z drugiej zaś – służą przecież w środowisku, w którym przygotowuje się żywność.

Ich stosowanie musi być zatem neutralne dla przyrządzanych potraw. Podstawowe produkty usuwają bakterie i grzyby. Bardziej zaawansowane radzą sobie również z różnego rodzaju wirusami. W każdym z przypadków warto również sprawdzić, czy wybrany przez nas płyn pozostaje obojętny dla powierzchni, na której zamierzamy go zastosować. Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy dla Państwa najlepsze środki do rąk i pomieszczeń – zapraszamy do lektury:

Środki odkażające i dezynfekujące

Środki odkażające i dezynfekujące do rąk

Skoro w medycynie funkcjonuje takie określenie jak “choroba brudnych rąk” to znaczy, że wielu ludzi nadal ma problem z utrzymaniem wystarczającego poziomu higieny. Nie wszystko można zmienić, jednak specjalnie środki chemiczne pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia niechcianymi patogenami. Zaliczyć tu można odpowiednie płyny oraz żele. Jednym z nich będzie żel DEX-FAST marki Hendi. Daje on możliwość higienicznego odkażenia skóry rąk, a dzięki odpowiedniej formule neutralizuje zarówno bakterie, jak i wirusy. Co więcej, pozwala zapobiegać przesadnemu wysuszaniu skóry, czym niestety zazwyczaj skutkuje bardzo częste mycie rąk.

Inną doskonałą propozycją tego samego producenta jest płyn antywirusowy do dezynfekcji skóry rąk. Pozwala on na odkażanie nie tylko dłoni, ale również powierzchni mających kontakt z żywnością, co czyni go jeszcze bardziej uniwersalnym. Poza takimi zaletami jak działanie bakteriobójcze czy wirusobójcze usuwa również grzyby.

Tu również zastosowano formułę, chroniącą skórę przed przesuszaniem. Zapobiega ona także uczuciu lepkości dłoni, która często zdarza się podczas kontaktu z podobnymi środkami chemicznymi. Wspomniane wcześniej środki chemiczne sprzedawane są w pojemnikach pięciolitrowych. Ten płyn antywirusowy można kupić również w mniejszym opakowaniu o pojemności zaledwie jednego litra.

Płyn do dezynfekcji pomieszczeń

Płyn do dezynfekcji pomieszczeń

Oddzielną kategorią środków chemicznych są te, których przeznaczeniem jest dezynfekcja pomieszczeń. Gdy wymagana jest szybka reakcja, doskonałym rozwiązaniem okaże się Ecolab SIRAFAN SPEED. Został stworzony specjalnie na potrzeby firm, które zajmują się obróbką i przetwórstwem żywności. Jego najważniejsze cechy to krótki czas działania i skuteczne działanie zarówno przeciw wirusom, jak i bakteriom oraz grzybom. Zapewnia szybkie odkażanie powierzchni, nie zawierając jednocześnie ani aldehydów, ani substancji zapachowych. O jakości płynu świadczą niemieckie certyfikaty dla środków wykorzystywanych w branży spożywczej dla norm DGHM i DVG.

Doskonałym wyborem na potrzeby odkażania sprzętu i urządzeń kuchennych oraz wszelkiego rodzaju powierzchni będzie z kolei Ecolab MIKRO-QUAT EXTRA. Przeznaczony jest do dezynfekcyjnego mycia, nie niszcząc przy tym czyszczonych materiałów. Dodatkowo chroni skórę pracowników. Nie posiada szkodliwego wpływu na żywność, doskonale zatem nadaje się do pracy w przemyśle gastronomicznym.