Blog Gastronet24
szafa chłodnicza gastronomiczna

Szafa chłodnicza – czy musisz mieć ją w swojej gastronomii?

Szafa chłodnicza – jaką kupić?

Jeśli zajrzysz do dowolnego sklepu z wyposażeniem gastronomii, z pewnością znajdziesz w nim dziesiątki, jeśli nie setki urządzeń z tej kategorii. Jeśli dodatkowo nie jesteś ekspertem z dziedziny sprzętu chłodniczego, nawet po spędzeniu dłuższego czasu na stronie sklepu internetowego możesz nadal zadawać sobie pytanie: jaką szafę chłodniczą kupić?

Możemy pomóc ci w tym trudnym wyborze pokazując, które z maszyn są warte twojej uwagi oraz jakim ich parametrom warto przyjrzeć się szczególnie dokładnie. Zapraszamy do lektury, jeśli chcesz wiedzieć jaka szafa chłodnicza sprawdzi się najlepiej w twoim lokalu gastronomicznym.

Podstawowe parametry gastronomicznej szafy chłodniczej

Kiedy wybieramy telewizor czy smartfona, kierujemy się parametrami sprzętu. Podobnie należy postąpić również w tym przypadku. Jedną z pierwszych cech, które od razu rzucają nam się w oczy są gabaryty danego modelu. Mamy tu dwie skrajne możliwości, jeśli chodzi o rozmiar. Z jednej strony może być to duża zapleczowa chłodziarka gastronomiczna. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ona w przestrzeni restauracji albo sklepu, do której nie mają dostępu twoi klienci. Może ona pomieścić znaczne ilości produktów żywnościowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do ich magazynowania.

Na drugim końcu znajdują się maszyny o niewielkich rozmiarach. Będą to małe chłodziarki podblatowe. Już z ich nazwy można wnioskować, że najczęstszym miejscem ich montażu są przestrzenie pod blatem kuchennym. Warto w nich trzymać te produkty, po które sięgamy w trakcie gotowania najczęściej. Dzięki przechowywaniu ich w ten sposób zawsze będziemy mieli je pod ręką i nie będziemy musieli udawać się po nie na zaplecze. Wszystko co pomiędzy nimi to urządzenia średniej wielkości, które mogą znaleźć się zarówno na zapleczu, jak też w bezpośredniej bliskości blatu kuchennego.

szafa chłodnicza gastronomiczna

Inny ważny parametr to materiał wykonania. Powierzchnie mogą być malowane proszkowo, galwanizowane albo w pełni wykonane z materiałów nierdzewnych. Który wariant będzie najlepszy dla ciebie? Jeżeli pracujesz w warunkach, w których istnieje wyższy poziom wilgoci, a twoja szafa chłodnicza gastronomiczna jest często uderzana, na przykład wózkami transportowymi – warto zdecydować się na stal nierdzewną. Z jednej strony posiada ona wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, z drugiej zaś na rdzę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że posłuży ci ona przez wiele lat. Jeśli jednak masz pewność, że nie grozi ci korozja, a chcesz nieco ograniczyć koszty – możesz zdecydować się na przykład na model malowany proszkowo.

Czym się różni szafa od lodówki?

Jedną z pierwszych różnic pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest zakres regulacji temperatury. Sprzęty profesjonalne do stosowania w komercyjnej gastronomii mają nieco większy zakres regulacji temperatury pracy. Częstokroć jest to nawet dwukrotność tego, co spotkamy w zwykłych lodówkach. Drugą kwestią jest możliwość zakupu maszyny z przeszklonymi drzwiami, czego nie spotkamy raczej w modelach stworzonych na potrzeby domowe.

Jeszcze inną różnicę stanowi obecność agregatora. Trudno byłoby się spodziewać, że domowa lodówka będzie dostarczona bez niego. W przypadku sprzętów profesjonalnych można oczywiście kupić model z agregatem, czyli tak zwanym chłodzeniem własnym. Możliwe jest jednak również nabycie maszyny bez niego – z możliwością podłączenia chłodzenia zewnętrznego – centralnego. W przypadku modeli wyposażonych w agregat jest również możliwość wyboru chłodziarek z agregatem górnym lub dolnym.

Rodzaje szaf do chłodzenia

O kilku rodzajach urządzeń wspomnieliśmy już wcześniej. Można je zatem dzielić ze względu na wielkość, która wpływa z kolei na ich miejsce docelowej instalacji. Jak również wiemy, innym rodzajem podziału jest ten ze względu na materiał wykonania maszyny. Jakie jeszcze mogą być linie podziału? Jedną z ważniejszych jest tak zwana klasa klimatyczna. Co kryje się pod tym określeniem?

Określenie to mówi nam, w jakich warunkach powinno pracować nasze urządzenie. Chodzi zatem o to, jaka temperatura ma panować w pomieszczeniu, w którym umieszczasz sprzęt. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, że parametry poszczególnych modeli dostosowane są do warunków zewnętrznych. Jeśli będą one słabo dopasowane, twoja maszyna może przestać prawidłowo funkcjonować. Może również zużywać znacznie większe ilości energii niż powinna. Jest kilka rodzajów klas klimatycznych. Oznacza się je odpowiednimi symbolami.

Lista klas klimatycznych wygląda następująco:

  • 18 do 43 stopni Celsjusza – klasa T (tropikalna)
  • 18 do 38 stopni Celsjusza – klasa ST (subtropikalna)
  • 16 do 32 stopni Celsjusza – klasa N (umiarkowana)
  • 10 do 32 stopni Celsjusza – klasa SN (rozszerzona umiarkowana)

Oczywiście w polskich warunkach stosowanie sprzętów z klasy T lub ST byłoby raczej mało uzasadnione. Warto jednak wiedzieć przed zakupem, które z klas zostały stworzone na potrzeby naszych warunków klimatycznych.

Jeszcze inną metodą podziału na rodzaje urządzeń jest sklasyfikowanie ich według typu i ilości drzwi. Znaczna część z oferowanych przez nas maszyn wyposażona jest w drzwi pojedyncze. Bardziej złożone modele mogą mieć drzwi podwójna albo dzielone. Tego typu rozwiązanie pozwala rozdzielić wnętrza wybranych modeli na oddzielne, niezależne od siebie strefy chłodzenia. Pozwala to często ograniczyć napływ ciepłego powietrza do całej komory, jeśli chcemy wyjąć jakiś produkt żywnościowy tylko z jej wybranej części.

Drzwi ze szkłem czy bez?

Czy profesjonalna szafa chłodnicza powinna posiadać drzwi przeszklone, czy też lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie wybór drzwi pełnych? Wszystko zależy od tego, jakie zadania zamierzasz postawić przed kupowanym urządzeniem. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma bowiem swoje wady i zalety. A skoro oba warianty wykończenia drzwi są dostępne na rynku, to znaczy że warto dowiedzieć się, który jest dla ciebie najlepszy.

szafa chłodnicza 2-drzwiowa

Zacznijmy zatem od drzwi pełnych, ponieważ to one są najczęściej wybierane przez naszych klientów. Ich dużą zaletą jest to, że dzięki dobrej izolacji są w stanie dużo sprawniej utrzymywać niską temperaturę wewnątrz sprzętu chłodniczego. Co za tym idzie, generują niższe koszty użytkowania. Drugą ważną zaletą jest to, że są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, która jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nawet w pośpiechu na zapleczu restauracji nikt nie będzie w stanie ich poważnie uszkodzić.

Dlaczego zatem na rynku są dostępne również urządzenia z drzwiami przeszklonymi? Wiele zależy tu od możliwości prezentacji wnętrza i jego zawartości. Lodówka chłodnicza ze szklanymi drzwiami nie wymaga otwierania celem sprawdzenia, co znajduje się w środku. Dzięki temu twoi klienci lub personel mogą od razu zobaczyć jej zawartość.

Pozwala to na krótszy czas otwarcia sprzętu. To z kolei sprawia, że ciepłe powietrze nie dostaje się do środka tak często, wnętrze nie musi zatem być regularnie ponownie schładzane. Specyficznym rodzajem modelu z tej kategorii jest altana kwiatowa. Pozwala ona na przechowywanie kwiatów ciętych w doskonałych warunkach klimatycznych. Mogą one zachować swoją świeżość dużo dłużej. Zaś dzięki oświetleniu LED ich prezentacja jest niezwykle efektowna.