Jak wyczyścić termos i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?
Termosy są często stosowane w lokalach gastronomicznych do przechowywania potraw i napojów w odpowiedniej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że wymagają one regularnego czyszczenia, aby zachować higienę i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo czyścić te sprzęty: znajdziesz tu różne metody czyszczenia, takie jak użycie ciepłej wody, płynu do mycia naczyń i szczotki z miękkim włosiem.
Ciekawostką może być również użycie tabletek czyszczących do zmywarki lub sody oczyszczonej. Przeczytasz także o naturalnych metodach, takich jak użycie… ryżu! Warto pamiętać, że dokładne wyczyszczenie zakrętki i korka jest niezwykle istotne. Po przeczytaniu artykułu dowiesz się także o prawidłowym przechowywaniu, tak by cieszyć się długotrwałym użytkowaniem sprzętu. Zachęcamy do dalszej lektury!
We współczesnych lokalach gastronomicznych nierzadko zachodzi konieczność przechowania większych ilości potraw i napojów w taki sposób, by zachowały one określoną temperaturę. Idealnie nadają się do tego specjalne termosy.
Tak jak każdy przedmiot, również i one ulegają zabrudzeniom. Profesjonalna firma powinna postarać się o to, by wykorzystywane przez nią elementy były utrzymywane w czystości. Mycie przedmiotów na bieżąco pozwala na uniknięcie bardziej czasochłonnego czyszczenia w przyszłości. Jak wyczyścić termos? Czy termos można myć w zmywarce?
Jak wyczyścić termos?
Odpowiedzi na pytanie jak umyć termos oraz jak wyczyścić korek od termosu może być kilka. Warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
- termos powinno się czyścić ręcznie – to informacja dla osób, które zastanawiają się, czy można myć termos w zmywarce,
- jeśli przedmiot nie jest mocno zabrudzony, wystarczy użyć ciepłej wody i płynu do mycia naczyń,
- termosu nie powinno się zanurzać całkowicie w wodzie,
- w celu dotarcia do zakamarków można wykorzystać specjalną szczotkę z miękkiego włosia,
- trzeba pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu zakrętki i korka,
- po złożeniu termosu należy upewnić się, że wszystkie elementy są już suche.
Wiele osób może zastanawiać się, jak rozebrać korek od termosu. Najłatwiej jest, gdy mowa o klasycznym korku z gwintem, który wystarczy odkręcić i zanurzyć w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli jest to np. korek z przyciskiem, zabrudzenia mogą znajdować się w jego wnętrzu – trzeba je wtedy usunąć za pomocą specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem.
Jeśli płyn był trzymany w termosie zbyt długo, może on zacząć nieprzyjemnie pachnieć. W pierwszej kolejności trzeba go wtedy umyć pod bieżącą wodą z użyciem płynu do mycia naczyń. Następnie można użyć sody oczyszczonej i zalać ją gorącą wodą. Taki roztwór powinien znajdować się w termosie przez minimum 2 godziny, a najlepiej przez całą noc. Potem wystarczy ponownie umyć przedmiot.
Inna metoda to napełnienie naczynia gorącą wodą i wrzucenie do środka tabletki czyszczącej, a następnie odczekanie 30 minut. Następnie termos trzeba opróżnić i opłukać.
Jak usunąć osad z herbaty i kawy w termosie?
Czym wyczyścić termos po herbacie? Czasami woda i zwykły płyn do mycia naczyń nie wystarczą. Również w tym przypadku pomoże roztwór z sody oczyszczonej i wody. Alternatywę stanowi wykorzystanie proszku do pieczenia. Osoby zastanawiające się, jak usunąć osad z herbaty w termosie, powinny wiedzieć, że należy robić to ręcznie, lecz tabletki do zmywarki mogą pomóc w tej procedurze.
Pokruszoną tabletkę trzeba umieścić w termosie i zalać naczynie do połowy wrzątkiem. Potem trzeba poczekać do całkowitego rozpuszczenia tabletki, a następnie dolać wrzątku do pełna i zaczekać około dwie godziny. Ostatni krok to wypłukanie termosu.
Inna metoda to wykorzystanie tabletki do czyszczenia butelek. Wystarczy zalać naczynie gorącą wodą, wrzucić tabletkę i poczekać. Pojemnika nie wolno jednak zalewać do pełna, ponieważ woda będzie dość mocno się pieniła. Naturalną metodę walki z osadem po herbacie stanowi użycie ryżu. Wystarczy wsypać go do termosu i zalać zimną wodą, a następnie energicznie potrząsać.
Właściwe przechowywanie termosu
Na szczęście przechowywanie termosu nie jest szczególnie problematyczne ani wymagające. Warto jednak pamiętać o tym, by nie pozostawiać przedmiotu z niedomytymi resztkami. Będą one się psuły, powodowały powstawanie osadu i nieprzyjemnych zapachów. Kiedy termos będzie wymyty, należy go dokładnie osuszyć i wytrzeć miękką szmatką. Dopiero wtedy można go zamknąć (lecz nie za mocno) i schować. Nie wolno zamykać termosu, którego wszystkie elementy jeszcze całkowicie nie wyschły.
Termosy są niezwykle przydatnymi narzędziami w gastronomii, pozwalającymi na utrzymanie potraw i napojów w odpowiedniej temperaturze. Jednak, aby cieszyć się ich długotrwałym użytkowaniem, konieczne jest regularne czyszczenie w celu utrzymania higieny i eliminacji nieprzyjemnych zapachów.
W tekście przedstawiliśmy kilka skutecznych metod czyszczenia, takich jak użycie ciepłej wody, płynu do mycia naczyń, sody oczyszczonej, tabletek czyszczących czy nawet ryżu. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie zakrętki i korka, a także upewnienie się przed ponownym użyciem, że wszystkie elementy są suche. Dzięki tym prostym, ale skutecznym metodom, będziesz mógł cieszyć się czystym i pachnącym termosem, gotowym do kolejnego użycia.