Blog Gastronet24
jak wyczyścić blender kielichowy

Jak wyczyścić blender kielichowy? Praktyczne wskazówki!

Niemal wszystkie nowoczesne kuchnie w obecnych czasach są wyposażone w zaawansowane technologicznie urządzenia, dzięki którym przyrządzanie posiłków staje się znacznie prostsze i dużo przyjemniejsze.

W barach, restauracjach i przestrzeniach cateringowych niezastąpionym wydaje się być wielofunkcyjny blender – zupa krem, egzotyczny koktajl czy zdrowe smoothie to właśnie dzięki niemu są dla nas możliwe do przygotowania w mgnieniu oka. Jak wyczyścić blender kielichowy nie narażając żadnej jego części na uszkodzenie czy szybsze zużycie? Podpowiadamy!

Jak rozkręcić i wyczyścić blender kielichowy?

Większość solidnych blenderów zawiera w zestawie szczegółową instrukcję dotyczącą ich użytkowania – to właśnie tam w pierwszej kolejności powinniśmy szukać wskazówek dotyczących czyszczenia czy rozkręcania zakupionego przez nas sprzętu.

Optymalnie byłoby, gdyby cała procedura odpowiadała jego konkretnym, wytyczonym przez producenta wymaganiom i specyfice urządzenia, aby przedłużyć jego żywotność i – nie psując przypadkowo jednej z części – nie stracić gwarancji.

Jak myć blender kielichowy, kiedy z przyczyn dowolnych – zagubienie instrukcji, sprzęt z drugiej ręki, niezrozumiały opis – musimy to jednak zrobić na własną rękę? Nie ma w tym niczego trudnego! Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz blender potrzebuje czyszczenia pełnego czy częściowego?

Czyszczenie pełne jest nieco bardziej wymagające i wiąże się ze zdemontowaniem wszystkich części sprzętu, podczas gdy czyszczenie częściowe wykorzystuje się raczej doraźnie, pomiędzy przygotowywaniem danego rodzaju dań czy koktajli.

Decydując się na pełne mycie blendera kielichowego należy pamiętać, że nie musimy tego robić po każdym jego użyciu. W miejscach, w których jest on używany częściej niż w domowym zaciszu – takich jak bary czy restauracje – w celu przedłużenia żywotności sprzętu o całościowe czyszczenie powinno się zadbać minimum raz dziennie.

jak rozkręcić blender kielichowy

Gruntowne mycie blendera kielichowego zawsze powinno odbywać się w czterech prostych krokach:

  1. Odłączamy blender od źródła prądu i rozkręcamy sprzęt. Jak rozkręcić kielich blendera? Po otworzeniu sprzętu należy zdemontować te części, które najczęściej stykają się z żywnością: ostrze, kołnierz, w którym jest zamontowane, pokrywkę z filtrem oraz kielich.
  2. Wszystkie komponenty należy umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń bądź mydła w płynie. Na tym etapie niezwykle ważne jest użycie delikatnej ściereczki lub gąbki – ostre i szorstkie ścierki mogą nie tylko uszkodzić poszczególne elementy blendera, ale również stępić jego ostrza, znacznie obniżając wydajność i żywotność sprzętu.
  3. Dokładnie suszymy wszystkie umyte części i ponownie montujemy je na korpusie blendera.
  4. Opcjonalnie możemy przetrzeć korpus blendera – w zależności od materiału, z którego jest wykonany, mogą na nim pozostawać nieestetyczne plamy czy odciski palców. Tutaj wystarczy użyć zwykłej, wilgotnej, delikatnej ściereczki.

jak rozkręcić kielich blendera

Podczas mycia najważniejsze jest precyzyjne doczyszczenie wszystkich zakamarków i uszczelek, aby nie osiadły w nich zanieczyszczenia prowadzące do powolnej korozji sprzętu, uszkodzenia poszczególnych jego części bądź najzwyczajniej w świecie – do wydzielania się przykrych zapachów i braku higieny w przygotowywaniu posiłków.

Są to główne powody dla których każdy posiadacz tego urządzenia powinien wiedzieć, jak rozkręcić blender kielichowy i odpowiednio zadbać o zachowanie jego właściwości. Jeżeli jednak przygotowujemy kilka dań jednocześnie i zależy nam na przepłukaniu sprzętu i pozbyciu się pozostałości po poprzednim jego użytkowaniu, powinniśmy zdecydować się na mniej wymagające czyszczenie wstępne.

Jak najszybciej wyczyścić blender kielichowy?

  1. Opróżniamy kielich blendera z resztek i niechcianych pozostałości.
  2. Wlewamy letnią wodę wraz z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń do blendera – zazwyczaj jest to połowa jego objętości, chociaż warto zwrócić uwagę na szczegółowe zalecenia producenta.
  3. Uruchamiamy program czyszczenia, który trwa średnio około 2 minut. Jeżeli nasz blender kielichowy go nie posiada, wystarczy włączyć zwykłe miksowanie. Proces ten może trwać kilkanaście sekund, warto jednak zdecydować się na niższą prędkość obrotów, żeby nie przegrzać sprzętu.
  4. Kiedy brud odmięknie, płuczemy kielich pod bieżącą wodą. Następnie powtarzamy procedurę szybkiego mycia, jednak bez użycia detergentu – zależy nam tylko na dokładnym wypłukaniu sprzętu. Gotowe!

jak myć blender kielichowy

Czy blender kielichowy można myć w zmywarce?

Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wszystkie odkręcane części blendera myć w zmywarce, jednak ta kwestia może różnić się w zależności od posiadanego przez nas modelu i zawsze warto skonsultować ją z producentem bądź – najłatwiej i najszybciej – z instrukcją obsługi. Teoretycznie wśród tych elementów wyróżnić można:

  • ostrze wraz z kołnierzem
  • pokrywkę z filtrem
  • kielich

Zdecydowanie nie zaleca się jednak stosowania tej formy oszczędności czasu w odniesieniu do ostrza: jego ostre nożyki poprzez kontakt z powierzchniami innymi niż te, do których zostały przeznaczone, mogą w ten sposób po prostu ulec stępieniu, a to oznacza jedno – nieuchronnie krótszą żywotność sprzętu.

Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, każdy, kto jest w posiadaniu tego urządzenia powinien wiedzieć nie tylko jak czyścić, ale również jak rozkręcić blender, gdyż to właśnie ten czynnik wpływa na zoptymalizowanie pewności, że zakupiony przez nas sprzęt pozostanie w dobrej kondycji przez wiele lat.