Dozownik do mydła jaki wybrać?
Choć dozowniki do mydła bywają kojarzone z bardzo prostymi przedmiotami, wśród nich można odnaleźć akcesoria o różnych funkcjach. Jeśli kompletujesz wyposażenie publicznej przestrzeni sanitarnej, rodzaj aplikatora okaże się bardzo ważny. Przede wszystkim wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników i zminimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii.
Również model wykorzystywany w domowej łazience warto wybrać w przemyślany sposób. Z artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje dozowników, jak je obsługiwać i które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Co należy wiedzieć przed zakupem?
Mydło w dozowniku czy w kostce?
Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że w większości miejsc publicznych wykorzystuje się mydło w dozownikach. Wiele osób wciąż jednak zastanawia się nad tym, czy jest to najlepsza opcja. Używanie środka do mycia rąk w płynie uznawane jest za bardziej higieniczne. Czy jest tak naprawdę? Podczas korzystania z łazienki na mydle w kostkach rzeczywiście pojawia się więcej bakterii niż w pachnącym płynie.
Istnieją badania potwierdzające, że bakterie nie przenoszą się z mydła na dłonie. Dotykanie jednej kostki przez wiele osób nie jest jednak zbyt przyjemne. Tym bardziej że mydło ma tendencję do rozpuszczania się. Dozowniki będą więc dobrym rozwiązaniem w różnych przestrzeniach. Ważny jest tu też wybór odpowiedniego modelu. Dozownik do mydła jaki wybrać to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Co warto wiedzieć na ten temat?
Rodzaje dozowników do mydła
Główne różnice dotyczące przedmiotów z tej kategorii odnoszą się do pojemności, materiału wykonania oraz sposobu podawania mydła. Ostatni z wymienionych aspektów jest szczególnie ważny. Funkcjonalne modele można podzielić na:
- tradycyjne dozowniki obsługiwane za pomocą pompki
- automatyczne dozowniki bezdotykowe
- dozowniki mydła w pianie
- podające określoną ilość niespienionego mydła.
Ponadto poszczególne modele różnią się sposobem i miejscem montażu, sposobem uzupełniania oraz wyglądem. Jeśli zastanawiasz się, jakie dozowniki do mydła sprawdzą się w Twojej firmie lub domu, warto wziąć pod uwagę właśnie powyższe aspekty.
Pojemność aplikatora powinna być dostosowana do tego, ile osób korzysta każdego dnia z łazienki. Jeśli jest ich mniej niż 100 wystarczającą ilością płynu będzie 500 ml. W przypadku większej ilości użytkowników warto postawić na dozowniki o pojemności 800 lub 1000 ml. Materiał wykonania również warto uzależnić od intensywności eksploatacji.
Często wykorzystywane modele powinny być zrobione z trwałych surowców. Odnajdziesz tu egzemplarze z metalu oraz tworzywa ABS uodpornionego na ewentualne uszkodzenia. Sposób działania, uzupełniania i montażu również mają bardzo duże znaczenie. Jak wybrać dozownik pod tym względem?
Dozownik do mydła – jak działa?
Tradycyjne modele uruchamiane są zwykle manualnie za pomocą przycisku, pompki lub dźwigni. Po dociśnięciu określonego elementu do ujścia dozownika przepompowywana jest mechaniczne porcja mydła. Wśród modeli obsługiwanych w ten sposób można odnaleźć m.in. dozowniki z przyciskanym od góry podajnikiem oraz takie, które nadusza się wewnętrzną częścią dłoni.
Takie rozwiązania okażą się odpowiednie w łazienkach, z których korzysta niewiele osób. Mogą być umieszczone w domach lub sanitariatach użytkowanych przez stałą grupę kilku pracowników. W miejscach publicznych należy jednak postawić na opcje, które zniwelują ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii.
Jednym z dobrych rozwiązań będzie wybór specjalnego modelu z dźwignią obsługiwaną łokciem. Umieszczona na odpowiedniej wysokości pozwala wygodnie skorzystać z mydła bez dotykania urządzenia dłońmi. O wiele pewniejszą opcją będzie jednak model automatyczny. Jak działa dozownik do mydła bezdotykowy?
Aplikacja płynu bez dotykania zbiornika chroni użytkowników przed bakteriami, które mogłyby przedostać się na ich skórę. Modele z tej kategorii wykorzystują podczerwień lub specjalne czujniki ruchu. Dzięki nim rejestrują moment podłożenia dłoni pod podajnik i wypuszczają porcję mydła.
Ze względu na to zaleca się dokładnie przemyśleć miejsce ich montażu. Nieodpowiednio rozmieszczone mogłyby regularnie brudzić ubrania lub bagaż korzystających z łazienki osób. Jest to jednak jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań.
Dozowniki tego typu mogą być zasilane bateriami lub podłączone do zasilacza sieciowego. Zwykle zaopatrzone są w lampkę, której kolor informuje o ewentualnej potrzebie wymiany baterii. Wiele posiada też funkcję dostosowania wielkości porcji mydła.
Jak otworzyć i uzupełnić dozownik?
Sposób uzupełnienia płynu zależy od tego, jaki dozownik do mydła jest wykorzystywany. Poszczególne modele mogą być zamykane z wykorzystaniem różnych zabezpieczeń. Popularnym rozwiązaniem są tradycyjne klucze niewielkich rozmiarów.
Chcąc otworzyć model tego typu musisz zlokalizować zamek dozownika. W większości przypadków znajduje się on na górze urządzenia. Po przekręceniu klucza klapa zacznie opadać ku dołowi. Chcąc uniknąć uszkodzeń lub uderzenia warto przytrzymać ją ręką. Modele automatyczne często zamykane są na zatrzask.
Otwierając je musisz skorzystać ze specjalnego, dołączonego do akcesorium elementu. Jego wypustki pasują do otworów w górnej części klapy. Po włożeniu ich w odpowiednie miejsca dozownik otworzy się podobnie jak model z tradycyjnym kluczem. Również w przypadku modeli mocowanych do blatu konieczne jest często otwarcie zamka.
W poszczególnych dozownikach wymienia się gotowe wkłady lub dolewa płynu z kanistra. W przypadku pierwszej opcji wystarczy wyjąć pusty wkład unosząc go do góry, a w jego miejsce włożyć nowy. Do pozostałych modeli wlewa się mydło z zapasowego pojemnika. Zbiornik na nie często również jest wyjmowany, aby ułatwić uzupełnianie płynu i czyszczenie.
Dozownik wiszący czy stojący – montaż dozowników
Modele wiszące można montować na ścianie za pomocą kleju lub wkrętów. Ten drugi sposób okazuje się zwykle trwalszy. Choć dozowniki stojące kojarzone są zwykle wyłącznie z akcesoriami ustawianymi na obrzeżu umywalki, można tu odnaleźć również modele blatowe.
Aby móc wygodnie z nich korzystać trzeba wyciąć w blacie otwór o odpowiednim kształcie i średnicy. Pojemniki wyposażone są zazwyczaj w specjalne pierścienie, które maskują miejsce przecięcia. Jak zamontować dozownik do mydła ścienny?
Umocowanie podajnika do powierzchni ściany może wydawać się łatwe. Nie należy jednak zapominać tutaj o wybraniu odpowiedniego miejsca. Zewnętrzna ściana dozownika powinna być umieszczona w równej linii z prawą krawędzią umywalki.
Samo akcesorium zaleca się zawiesić ok. 12-14 cm powyżej jej krawędzi. Podczas remontu musisz pamiętać o tym, aby najpierw zamontować dozownik, a dopiero później lustro. Modele mocowane na klej posiadają zwykle specjalną lepką warstwę. W przypadku pozostałych konieczne jest wywiercenie otworów i zamocowanie w nich kołków. Na nich zawiesza się urządzenie.
Aplikator mydła dopasowany do potrzeb użytkowników z pewnością okaże się korzystnym wyborem. Montując go w przemyślany sposób zadbasz o funkcjonalność łazienki.