Blog Gastronet24
bemary cateringowe

Co to są bemary i do czego służą?

Dzięki naszym sprzętom z tej kategorii utrzymasz duże ilości przygotowanych już potraw w odpowiedniej temperaturze. To wszystko, co musisz wiedzieć na początek. Jeśli jesteś zainteresowany urządzeniem gastronomicznym, które pomoże osiągnąć ten cel, zapraszamy do wyboru jednego z nich z oferty GastroNet24.pl.

Każda firma gastronomiczna – czy to cateringowa, czy restauracja – musi w jakiś sposób utrzymywać temperaturę już przygotowanej żywności. Teoretycznie mógłbyś przyrządzać wszystkie dania na bieżąco… Możesz też zrobić za jednym razem ich dużą ilość, a później je zamrozić… wiesz jednak, że nie w każdym przypadku będzie to dobre rozwiązanie.

Czasami klienci płacą bowiem znacznie więcej za unikalne, przygotowane specjalnie dla nich dania. Inni goście nie chcą z kolei czekać, aż kotlet zostanie odmrożony i przygotowany przez Twoich kucharzy. Właśnie w tych przypadkach idealnie sprawdzi się maszyna gastronomiczna, którą chcemy Ci zaoferować w tej kategorii produktów.

pojemności bemarów

Czym są bemary? Charakterystyka urządzenia

Pokrótce wyjaśniliśmy wcześniej, co to są bemary i do czego służą. Warto jednak rozszerzyć te informacje, ponieważ tak krótka charakterystyka daje tylko ogólną wiedzę o tych maszynach gastronomicznych.

Bemar co to

Wiesz już, jakie jest jego zastosowanie. A jak działa? Najczęściej zasada funkcjonowania wszystkich urządzeń z tej kategorii jest bardzo podobna. Przygotowane wcześniej jedzenie (kotlety, ugotowane ziemniaki, kasze, marchewkę itd.) umieszcza się w pojemnikach GastroNorm odpowiedniej wielkości. Pojemnik taki umieszczany jest później w bemarze w kąpieli wodnej.

Woda ta jest podgrzewana przez maszynę, przekazując następnie swoje ciepło żywności. Na dania nie działa bezpośrednio wysoka temperatura, wobec czego nie ma ryzyka na przykład przypalenia posiłków.

Rodzaje bemarów gastronomicznych

Urządzenia te możemy podzielić według dwóch kryteriów. Jednym z nich będzie rodzaj zasilania. W GastroNet24.pl znajdziesz zarówno modele zasilane gazem, jak też te o zasilaniu elektrycznym. Które rodzaje bemarów sprawdzą się w Twoim lokalu gastronomicznym?

Warto tu zastanowić się nad zaletami obu technologii. W przypadku zasilania prądem nie musisz zazwyczaj zastanawiać się, jak podłączyć dane urządzenie do sieci. Nie ma konieczności, by pomieszczenie posiadało doskonałą wentylację. W przypadku maszyn gazowych istnieje potrzeba podłączenia gazu i zapewnienia wentylacji.

Gaz posiada jednak jedną ważną zaletę – przy intensywnym korzystaniu ze sprzętu staje się tańszy od zasilania elektrycznego. Warto więc byś przed zakupem zastanowił się również, jak dużo będziesz korzystał z możliwości bemara. Pozwoli Ci to wybrać model, który lepiej sprawdzi się w trakcie wykonywania codziennych prac.

rodzaje bemarów

Drugie kryterium, według którego dzielimy sprzęty jest ich mobilność. Wyróżnić można tu trzy rodzaje maszyn: jezdne, stacjonarne z szafką oraz nastawne. Jeśli chodzi o pojemności bemarów, to najmniejszą cechują się zazwyczaj modele nastawne. Wynika to z faktu, że ten rodzaj urządzenia potrzebuje dodatkowego blatu na którym zostanie umieszczony.

Nieco inaczej jest w przypadku modeli jezdnych na kółkach oraz tych, które są zintegrowane z szafką. Często nie tylko są one wyposażone w więcej niż jedną komorę, ale również posiadają funkcje dodatkowe. Zaliczyć można tu niezależne sterowanie temperaturą czy też rozsuwane blaty, które chronią przechowywane jedzenie.

Co powinieneś jeszcze wiedzieć

Warto przed zakupem zastanowić się nad tym, jaka pojemność urządzenia będzie Ci potrzebna. Z jednej strony dowiesz się tego z informacji o jego wymiarach, z drugiej zaś – o wielkości i pojemności pojemników GN, które dany model może obsłużyć.

Zakresy temperatur pracy również nie pozostają bez znaczenia. To dzięki nim można przecież utrzymać jedzenie w odpowiednich warunkach – dobrze, by były one optymalnie dobrane do proponowanej przez Ciebie oferty.

Istotną kwestią przy zakupie sprzętu jest też wyposażenie go w kran spustowy. Jeśli jest on integralną częścią danej maszyny gastronomicznej, jego obecność ułatwi w przyszłości Twoją codzienną pracę – szybciej i sprawniej będziesz się pozbywać zbędnej już wody.

Gdy wanna posiada tłoczone, zaokrąglone wewnętrzne brzegi, pozwoli Ci również na szybsze jej czyszczenie. Niektóre z modeli posiadają także dodatkowe, niestandardowe usprawnienia – jak choćby rozsuwany blat dla ochrony żywności przed warunkami panującymi poza kuchnią. Mogą mieć też ogrzewane szafki, w których da się przechować naczynia lub sztućce.

Bemary cateringowe, którymi warto się zainteresować

Pierwsze z polecanych przez nas urządzeń to sprzęt nastawny Kitchen Line GN1/1 Hendi. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie masz miejsca na model wolnostojący, masz za to wolną część blatu. Produkt zajmie Ci jedynie 340 na 540 milimetrów.

Wykonano go z solidnej stali nierdzewnej 18/10. Informacja ta dotyczy również materiału wykonania zbiornika na wodę. Warto wspomnieć, że zbiornik ten posiada łagodnie wyprofilowane narożniki wewnętrzne. Bardzo ułatwia to mycie wnętrza komory. W bemarze można wykorzystywać pojemniki do 150 mm głębokości. Temperaturę daje się nastawić do wysokości nawet 85 stopni Celsjusza.

Drugi proponowany sprzęt jest dwukomorowym bemarem jezdnym. Wspomniane właśnie dwie komory mają tę dodatkową zaletę, że w każdej z nich można niezależnie sterować temperaturą. Dzięki temu łatwo jest ogrzewać dwa różne rodzaje posiłków, które wymagają podawania w odmiennych temperaturach.

Model ten wykonano oczywiście ze stali nierdzewnej, dzięki czemu szanse jego przypadkowego uszkodzenia są bardzo małe. Całość postawiono na skrętnych kółkach, które dodatkowo wyposażono w stalowe obudowy ochronne. Maszyna grzeje potrawy pośrednio, w komorze wodnej – można w niej zmieścić pojemniki GN o głębokości do 200 milimetrów.

bemar co to

W naszym zestawieniu znalazło się również urządzenie stacjonarne marki Stalgast. Wyposażono je w aż trzy komory, a całość postawiono na stabilnej szafce. Również w tym przypadku można oddzielnie sterować temperaturami w komorach. Możesz zatem niezależnie podgrzewać potrawy o różnych temperaturach podawania.

Możesz też oszczędzać pieniądze na zasilaniu i wyłączyć jedną lub dwie z komór, a podgrzewać tylko pozostałe, jeśli tego wymaga aktualna sytuacja. Ten model również wykonano ze stali nierdzewnej i tu także zmieścisz pojemniki GastroNorm do głębokości 200 mm.

Być może wybrałeś już dla siebie któryś z proponowanych przez nas modeli. Wiesz już bowiem, że są one dokładnie tym, czego potrzebuje Twój lokal gastronomiczny. Jeśli tak, zapraszamy Cię do zakupów w GastroNet24.pl!

Być może jednak nie masz jeszcze pewności, która z opcji najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu. W takich przypadkach nasi doradcy służą Ci pomocą. Doskonale wiemy, że wybór sprzętu na lata nie jest prosty. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze najbardziej atrakcyjnej opcji.