Kuchenka elektryczna czy indukcyjna – którą wybrać? Poznaj za i przeciw!
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kuchenek. Która z nich jest najlepsza dla Ciebie? Zakładamy, że z jakichś przyczyn od razu odrzucasz urządzenia o zasilaniu gazowym. Możliwe, że nie masz możliwości wykonania przyłącza albo są problemy z odpowiednią wentylacją.
W takich przypadkach klienci w naturalny sposób zwracają się ku maszynom zasilanym z sieci elektrycznej. Tu jednak pojawia się kolejny problem do rozwiązania. Kuchenka elektryczna a indukcyjna – czy jest tu jakaś większa różnica? Okazuje się że tak – i to nawet niemała. W wielu przypadkach wystarczy sam widok danego sprzętu. Część z maszyn już na pierwszy rzut oka wydaje się jednak dość podobna.
Może się więc wydawać, że nie ma znaczenia czy kupisz te czy inne urządzenie. Za chwilę postaramy się wyjaśnić, co faktycznie odróżnia jedne kuchenki od drugich – i jakie ma to dla Ciebie znaczenie. Zapraszamy do lektury!
Czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej?
Świadomość różnic pomiędzy poszczególnymi technologiami pomoże Ci wybrać tę, która bardziej pasuje do Twojej firmy. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie co to jest kuchnia indukcyjna i jakie są jej zalety. Niewątpliwym plusem takich maszyn jest ich duża wydajność, co w praktyce przekłada się na niższe koszty użytkowania. Niektórzy mogą uznać to za wadę, ale urządzenia te wymagają specjalnie dostosowanych do nich garnków.
Dlaczego Ty nie powinieneś się martwić tą kwestią? Z początku być może zapłacisz za nie nieco więcej, jednak gdy dostrzeżesz jak bardzo spadły Twoje bieżące koszty, szybko zmienisz zdanie. Spadek rachunków będzie większy też dlatego, że maszyna wyłącza się natychmiast gdy zdejmiesz z niej garnek. Kolejna zaleta to niezwykle szybki czas gotowania. Inny plus to szybka reakcja, gdy potrzebujesz nagle zmienić temperaturę przyrządzanej potrawy.
Kolejną zaletę stanowi nienagrzewająca się powierzchnia, co jest niezwykle ważne w wielu przypadkach. Wymienić tu można chociażby szybką pracę w trakcie której uwaga pracowników jest obniżona. Dla mniej uważnej obsługi (ale też jej szefa) ważna jest również odporność mechaniczna płyty.
Dość trudno jest ją zniszczyć lub porysować. Ta cecha oraz łatwość czyszczenia wspólnie pomagają utrzymać wysoki poziom estetyki w lokalu. Czy na tym tle standardowe urządzenia elektryczne wypadają blado? Niekoniecznie, ponieważ wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Zacznijmy od tego, że w podkategorii tej znajdują się dwa rodzaje sprzętów – wyposażone w żeliwne płyty grzewcze lub płytę ceramiczną.
Jeśli zależy Ci na wyglądzie Twojej kuchni ponieważ jest ona widoczna dla klientów, warto w tym przypadku wybrać model ceramiczny. Wiele z kuchni elektrycznych posiada też dodatkową funkcję w postaci piekarnika, co znacznie rozszerza ich możliwości.
Kuchenka elektryczna a indukcyjna – na którą lepiej postawić?
Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy w Twoim przypadku lepsza będzie kuchenka elektryczna czy indukcyjna i później nie żałować dokonanego wyboru warto zastanowić się, co w praktyce daje Ci każde z wymienionych urządzeń. Dowiedziałeś się już tego z lektury artykułu, a teraz chcielibyśmy zaprezentować Ci kilka modeli w praktyce.
Pierwszy to podwójna kuchenka indukcyjna Display Line Hendi. Cechuje ją elegancki wygląd, przez co nie wstyd pokazać jej również w obecności klientów. Na blacie zamontowany jest cyfrowy wyświetlacz z panelem dotykowym. Można nim regulować moc i temperaturę. Pola mają moc 1800 i 1500 W. Sprzęt pracuje w temperaturach od 60 do 240 stopni Celsjusza. Można na nim gotować w garnkach o średnicy od 120 do 230 milimetrów.
Drugi model to tradycyjna kuchnia elektryczna z żeliwnymi płytami grzewczymi. Jej konstrukcję wykonano ze stali nierdzewnej i wyposażono w cztery płyty o średnicy 220 milimetrów.
Trzecie urządzenie to znowu maszyna z indukcją. Cechuje się nowoczesnym designem oraz wydajnym systemem chłodzenia. Wyposażono ją w niespotykane w wielu innych sprzętach udogodnienia: wskaźniki zalegania ciepła, systemy rozpoznawania naczynia oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem a także wyświetlacz parametrów pracy. Kuchnię można dodatkowo wyposażyć w kominek do pracy na naczyniach o większej średnicy.
Podejmij wybór – płyta grzewcza czy indukcyjna?
Wiesz już, czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej. Cech wspólnych tych dwóch technologii także jest dużo. Każdy z tych rodzajów maszyn może występować zarówno w przenośnej wersji “mini”, jak też w formie nastawnego urządzenia do umieszczenia na szafce albo sprzętu w pełni wolnostojącego. Również w każdym przypadku można kupić sprzęt zarówno z niewielką, jak też całkiem znaczną ilością pól grzewczych.
Jak więc wybrać ten jeden model, który będzie dla Ciebie najlepszy? Modele elektryczne mają nieco niższą sprawność od tych wyposażonych w indukcję. Ich zaletą jest jednak to, że w niektórych z nich istnieje możliwość posiadania dwóch funkcji w jednej bryle. Część producentów wyposaża bowiem maszyny wolnostojące w dodatkowy piekarnik elektryczny. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać piekarnik statyczny lub z termoobiegiem, który znacznie przyspiesza przygotowanie pieczonych potraw.
Kolejną zaletą urządzeń elektrycznych jest znacznie większa ilość pól grzewczych w wielu modelach. Ma to duże znaczenie w większych kuchniach, w których przyrządza się wiele dań jednocześnie. Kuchnie indukcyjne opinie mają z kolei takie, że są bardzo oszczędne. I jest to prawda, chociaż na początku koszt zakupu sprzętu i odpowiednich garnków jest większy.
Jeśli jednak planujesz firmę na lata, kalkulujesz koszty w znacznie dłuższym okresie czasu. Indukcja to trwała i bezpieczna technologia. Odporna na uszkodzenia, jej powierzchnia się nie nagrzewa i pozwala dynamicznie regulować temperaturę w trakcie gotowania.
Wiesz już jakie są różnice i podobieństwa, plusy i minusy obu technologii. Znasz swój lokal i z pewnością potrafisz wybrać, która z nich lepiej się w nim sprawdzi. Być może potrzebujesz jednak jeszcze dodatkowych wyjaśnień. Jeśli tak, zapraszamy Cię do kontaktu z obsługą GastroNet24.pl – z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenia na potrzeby profesjonalnej gastronomii.