Blog Gastronet24
jak zrobić przezroczysty lód

Jak zrobić przezroczyste kostki lodu do drinków i whisky? Sprawdź przepis i zaskocz swoich gości!

Jak zrobić przezroczysty lód?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić przezroczyste kostki lodu do drinków, możesz skorzystać z kilku zaproponowanych przez nas technik. Warto pamiętać, że ostatecznie osiągnięty efekt zależeć będzie jednak zarówno od wykorzystanej metody, jak też od jakości zastosowanej wody oraz zamrażarki. Trzeba też mieć świadomość, że w wielu przypadkach konieczne będzie sprawdzenie różnych podejść do danej techniki i dzięki takim eksperymentom osiągnięcie najlepszych wyników.

Pierwszym co możesz zrobić jest użycie przefiltrowanej wody. Woda z kranu może zawierać zanieczyszczenia, które z kolei mogą wpływać na przejrzystość lodu. Dlatego warto używać przefiltrowanej lub butelkowanej wody, aby uzyskać czystszy lód. Jak zrobić kostki lodu, które będą przezroczyste, ale nie musisz do tego mieć specjalnego sprzętu ani kupować filtrowanej wody? Wodę z kranu przed zamrożeniem możesz zagotować i następnie ostudzić. Ten proces pomoże usunąć z niej powietrze, które może powodować powstawanie bąbelków w lodzie.

Dobrym sposobem jest też zastosowanie wolnego zamrażania. Pozwala ono uniknąć powstawania bąbelków w lodzie. Możesz to osiągnąć, używając naczynia o większej pojemności i umieszczając je w zamrażarce z kontrolowanym tempem zamrażania. Jeśli nie interesuje Cię wolne zamrażanie, możesz zastosować zamrażanie odwrócone. Technika ta polega na zamrożeniu wody od góry do dołu. Możesz umieścić wodę w pojemniku, a następnie odwrócić go i zabezpieczyć w zamrażarce. Dzięki temu powstający lód będzie równomiernie przezroczysty.

jak zrobić przezroczyste kostki lodu

Jeszcze inną techniką jest skraplanie powierzchniowe. Kiedy woda zaczyna zamieniać się w lód, bąbelki i zanieczyszczenia często koncentrują się na górnej powierzchni. W celu uzyskania bardziej przezroczystego lodu, możesz co jakiś czas wylać na jego powierzchnię niewielką ilość wody, co pomoże usunąć zanieczyszczenia. Ostatnia metoda ucząca nas jak zrobić przezroczysty lód jest zarazem najbardziej zaawansowaną techniką – to odwrócona osmoza. Aby uzyskać najwyższą jakość i przezroczystość lodu, można zastosować specjalne systemy filtracji wody. Usuwają one większość zanieczyszczeń, co przekłada się na bardziej przezroczysty lód.

Jak szybko zamrozić kostki lodu?

Nie masz zbyt wiele czasu, a chcesz się dowiedzieć jak szybko zamrozić kostki lodu? Trafiłeś w dobre miejsce! Jak to zwykle bywa, jest kilka sposobów, które przyspieszą proces produkcji. Pamiętaj jednak, że szybkie zamrażanie może nieznacznie wpłynąć na jakość lodu. Jeśli więc zależy Ci na uzyskaniu doskonałego efektu, stosuj się do powyższych technik z umiarem. Dzięki temu unikniesz powstania bąbelków i zmętnienia lodu.

Po pierwsze – koniecznie używaj chłodnej wody. Dzięki temu, że jej temperatura już jest dość niska, szybciej osiągnie ona poziom w którym nastąpi jej zamrożenie. Po drugie pamiętaj, że im większa powierzchnia przy mniejszej głębokości, tym szybciej zakończy się proces zamrażania. Możesz użyć płaskiego i szerokiego naczynia do zamrażania zamiast tradycyjnych foremek na kostki lodu. Im większa powierzchnia zamrażania, tym szybciej lód się formuje.

Nie masz czasu na zamrażanie wody w tradycyjnych kostkach lodu? Możesz wtedy użyć gotowego lodu w formie granulek lub w kostkach o mniejszych rozmiarach. Ten rodzaj lodu zamraża się szybciej niż większe kostki lodu. A jeśli nie chcesz korzystać ze standardowej zamrażarki, możesz wyposażyć swój lokal w zamrażarkę szokową lub kostkarkę.

Ile zamarzają kostki lodu

Jeśli szukasz informacji o tym, ile mrożą się kostki lodu, to wiele zależy tu od techniki zamrażania. W standardowych pojemnikach na lód najczęściej zajmuje to od 3 do 4 godzin. Jeśli jednak użyjesz kostkarki do lodu, czas ten skróci się do około dwóch godzin. Proces zamrażania w lodówce można jednak nieco przyspieszyć – kilka technik podaliśmy w poprzednim akapicie.

Jakie kostki do drinków a jakie do whisky?

Czym różnią się kostki lodu do drinków od tych przeznaczonych do whisky? Różnica polega głównie na innym rozmiarze, kształcie i czasie rozpuszczania się.

Lód do drinków

Te kostki zazwyczaj mają większy rozmiar niż kostki do whisky. Jest to związane z faktem, że drinki takie jak highball czy old fashioned, są podawane w większych szklankach i wymagają większej ilości lodu do schłodzenia napoju. Lód do drinków może mieć różny kształt i często zależy od preferencji oraz estetyki danego drinka. Mogą to być klasyczne kostki w kształcie sześcianu lub bardziej nieregularne kształty, takie jak kule lub walce.

ile zamarzają kostki lodu

Kostki lodu do drinków zwykle rozpuszczają się szybciej niż kostki do whisky. Jest to spowodowane tym, że w drinkach dodawana jest większa ilość innych składników, takich jak soki, syropy czy woda sodowa, które przyczyniają się do szybszego topnienia lodu.

Kostki do whisky

Lód do whisky jest zazwyczaj mniejszy, ponieważ chodzi tu o subtelne schłodzenie napoju i nie wprowadzanie nadmiernych ilości wody. Kształty jakie kostki do whisky przybierają najczęściej to klasyczny wygląd sześcianu lub prostokąta. W przypadku tego alkoholu małe kostki lodu mają tendencję do topienia się wolniej, tak by napój został schłodzony, ale nie został nadmiernie rozcieńczony wodą. Pamiętać jednak należy, że nie istnieją surowe reguły i możesz eksperymentować i dostosować je do swojego gustu.

Jak skruszyć lód do drinków – szybki sposób!

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak skruszyć lód do drinków i w dodatku chcesz to zrobić szybko, to dobrze trafiłeś! Istnieje kilka sposobów – w zależności od posiadania dodatkowych akcesoriów możesz wybrać jeden z nich.

Jeśli posiadasz młotek, wałek kuchenny lub tłuczek do mięsa, worek foliowy i ręcznik, możesz w łatwy sposób pokruszyć lód. Po prostu umieść go w worku foliowym lub ręczniku kuchennym, a następnie zabezpiecz go w drugim worku. Delikatnie uderzaj młotkiem lub wałkiem kuchennym w lód, aż się rozbije na mniejsze kawałki. Alternatywnie możesz też użyć innego twardego narzędzia, dzięki któremu skruszysz lód – nie musi to być koniecznie młotek, wałek albo tłuczek.

Dobrą opcję stanowi też użycie blendera. Jeśli posiadasz urządzenie o odpowiedniej mocy, możesz wrzucić do niego kostki lodu i włączyć go na krótki czas. Proces blendowania rozdrobni lód na mniejsze kawałki. Pamiętaj jednak, że niektóre blendery mogą mieć ograniczenia co do tego, jak dobrze sobie radzą z twardym lodem, więc sprawdź instrukcję obsługi swojego urządzenia przed przystąpieniem do pracy.

Robienie lodu w postaci pokruszonych kostek może odbywać się też w jeszcze inny sposób. Możesz umieścić go w foliowym worku lub ręczniku kuchennym i uderzać nim w twardą powierzchnię – przykładowo w blat kuchenny. Musisz jednak pamiętać, żeby zachować ostrożność i nie zrobić sobie krzywdy. W trakcie pracy istnieje bowiem ryzyko rozpryskiwania się lodu, dlatego ważne jest noszenie okularów ochronnych lub odpowiednie zabezpieczenie lodu w worku foliowym.