Rodzaje mieszadeł i końcówek do miksera
W profesjonalnej kuchni liczą się czas i dobra organizacja. Tempo pracy znacznie przyspieszą odpowiednie narzędzia. Doskonałym usprawnieniem jest na przykład mikser, który upraszcza poszczególne etapy wyrabiania ciasta.
Będąc niedoświadczonymi kucharzami, często popełniamy błędy polegające na używaniu złej końcówki lub nieodpowiedniego mieszadła. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z prawdziwego przeznaczenia tych elementów. Warto wiedzieć, do czego służą, bo dzięki temu znacznie ułatwimy sobie pracę.
Końcówki i mieszadła do miksera — do czego służą?
Często zadajemy sobie jedno pytanie, patrząc na liczne końcówki do miksera które do czego służą? Powinniśmy wiedzieć, że każda z nich ma zupełnie inne przeznaczenie. Błędem jest używanie jednego zakończenia do mieszania, ubijania i ucierania. Taka praktyka spowalnia pracę i niepotrzebnie obciąża urządzenie.
Jeżeli będziemy korzystać z miksera w nieodpowiedni sposób, musimy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia tej niewielkiej pomocy kuchennej. Kiedy mamy wątpliwości, do czego służą mieszadła w mikserze, powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi produktu lub zaczerpnąć porady doświadczonego kucharza albo cukiernika.
Końcówki do miksera — które do czego wykorzystać?
Istnieją trzy podstawowe rodzaje mieszadeł do miksera, których możemy używać, aby ułatwić sobie codzienną pracę w kuchni.
Do standardowych części można zaliczyć:
- szeroką końcówkę do ubijania,
- płaską końcówkę do mieszania,
- hak do wyrabiania ciasta.
Każda z tych końcówek wygląda zupełnie inaczej i prawdopodobnie nie odgadniemy jej przeznaczenia, jeśli nie skorzystamy z odpowiedniego źródła informacji. Szerokie, rozłożyste części służą do ubijania masy. Ich budowa umożliwi nam wprowadzanie do mieszanych składników dużej ilości powietrza, co znacznie przyspiesza cały proces.
Płaskie końcówki w precyzyjny sposób łączą ze sobą różne konsystencje i tworzą z nich jednolitą całość. Haki możemy wykorzystać do wyrobienia ciasta. Sprawdzają się z mikserami planetarnymi, dzięki czemu masa będzie powstawała bez naszego udziału, a my w tym czasie możemy zająć się przyrządzaniem innego dania.
Jakie mieszadła do ciasta kruchego?
Często zastanawiamy się, jakie mieszadło do ciasta kruchego pozwoli najszybciej uzyskać ten produkt. W takim przypadku najlepszą decyzję podejmiemy, jeśli sięgniemy po płaską końcówkę. Jest ona niezastąpiona podczas przygotowywania słodkiego deseru. Jej konstrukcja pozwala na dokładne wymieszanie wszystkich składników tak, aby stworzyły gładką masę.
Szukajmy mieszadeł w kształcie zaokrąglonego trójkąta z minimum jednym dużym otworem. To ważne, aby użyć właśnie takiej części — nie będzie ona wprowadzała powietrza do wyrabianego ciasta, co pozwoli na perfekcyjne połączenie składników umieszczonych w misce. Kiedy już wiemy, jaka końcówka do ciasta kruchego jest optymalnym wyborem, możemy przystąpić do działania.
Jakie końcówki do ucierania masła z cukrem?
Jeżeli nie wiemy, jakie końcówki do ucierania masła z cukrem usprawnią naszą pracę, sięgnijmy po to samo narzędzie, którym wyrabiamy masę na kruche ciasto. Ręczne łączenie dwóch składników jest bardzo czasochłonne, trudne i męczące, dlatego zawsze używajmy miksera.
Niewielkie urządzenie wykona za nas mozolną pracę i zrobi to w kilka minut! Płaskie końcówki do miksera są jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi, które przydaje się w kuchni każdego dnia.
Przy jego pomocy szybciej przyrządzimy na przykład:
- ciasteczka,
- farsze,
- warzywne puree,
- kotlety mielone,
- pasztety.
Płaskie mieszadło jest nieodłącznym akcesorium każdego profesjonalnego kucharza. Decydujmy się na skorzystanie z niego wtedy, kiedy musimy połączyć składniki w jedną masę. To narzędzie skutecznie wyręczy nas w czasochłonnym mieszaniu.
Jaka końcówka do ciasta drożdżowego
Czasy, kiedy masę na ciasto ugniatało się ręcznie, już dawno minęły. Teraz zastanawiamy się, jaka końcówka do wyrabiania ciasta drożdżowego najbardziej ułatwi nam tworzenie słynnego przysmaku. W tym przypadku powinniśmy skorzystać z mieszadła, które swoim kształtem przypomina hak lub dużą spiralę.
Takie narzędzie pozwala na precyzyjne wyrobienie gładkiej masy w dużej misie bez brudzenia całej kuchni. Niewielkie akcesorium wyręczy nas przy czasochłonnym procesie polegającym na długim ugniataniu składników tak, aby idealnie się połączyły. Nie ma większego znaczenia, jaki hak do ciasta drożdżowego wybierzemy — każdy kształt wyrabia masę w nieco inny sposób, jednak efekt końcowy będzie bardzo podobny.
Jaka końcówka do ubijania białek
Podczas nawału pracy w kuchni zdarza nam się zapomnieć, jaka końcówka do ubijania białek pozwala szybko stworzyć sztywną pianę. Do tej czynności idealnie sprawdzi się szeroka końcówka do ubijania. To jedna z najpopularniejszych części wymiennych miksera i prawdopodobnie mamy ją gdzieś w kuchni.
Swoim wyglądem przypomina nieco berło, jednak w środku jest zupełnie pusta — zarysowane są jedynie kontury, które tworzą giętkie, metalowe żeberka. Ten specyficzny kształt pozwala na wprowadzenie do masy powietrza i tworzy z niej delikatną, puszystą pianę. Mieszadło umożliwi nam przyrządzenie wielu innych deserów i potraw, na przykład naleśników, biszkoptów, sosów, czy majonezu.
Wybór odpowiedniego mieszadła i końcówki do miksera nie zawsze jest intuicyjny. Czasem korzystamy z metody prób i błędów. Podczas pracy w kuchni warto unikać rozczarowań i nie tracić cennego czasu. Z tego powodu powinniśmy dokładnie poznać przeznaczenie każdej części zamiennej do miksera. Korzystanie z nich w prawidłowy sposób przyspieszy i uprzyjemni naszą pracę.