Urządzenie do gotowania w niskich temperaturach – Sous Vide CSV-26

Dostępność: 2 tygodnie

Producent

: CAS

Kod produktu

: CSV-26
Loading...
3 428,01 zł
2 982,37 zł Zniżka 13%
2 424,69 zł bez VAT
Urządzenie jest przeznaczone do gotowania potraw metodą Sous Vide - w hermetycznie zamkniętych woreczkach, w kąpieli wodnej o obniżonej temperaturze (poniżej 100 °C). Urządzenia do gotowania metodą Sous-vide, dzięki którym nie marnujesz już żywności, a goście krócej czekają na wybrane dania.

Urządzenie CSV-26 jest przeznaczone do gotowania potraw metodą Sous Vide. 

Metoda Sous Vide polega na długotrwałej obróbce termicznej produktów, zapakowanych próżniowo w hermetycznie zamkniętych woreczkach. Proces obróbki termicznej przebiega w kąpieli wodnej o obniżonej w stosunku do tradycyjnego gotowania temperaturze, indywidualnie dobranej do rodzaju przygotowywanego produktu.

Metoda gotowania Sous Vide gwarantuje, że przygotowane tą metodą potrawy są zawsze soczyste, delikatne i zachowują wysokie walory zdrowotne. Dzięki zachowaniu stałych warunków przygotowania potraw, osiągany efekt końcowy jest zawsze powtarzalny. Żywność przygotowana w ten sposób zachowuje bogatą gamę naturalnie występujących w niej witamin i enzymów. 

Poznaj korzyści gotowania metodą Sous Vide. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Z ekonomicznego punktu widzenia, istotną zaletą tej metody jest fakt, że gotowanie potraw metodą Sous Vide ogranicza redukcję masy produktu wyjściowego w wyniku gotowania o ok. 20%, w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki termicznej produktu.

Kolejną zaletą metody Sous Vide jest zapewnienie możliwości bardzo szybkiego serwowania Świeżo przygotowanych porcji, przetrzymywanych w stanie gotowości do podania w komorze roboczej urządzenia. Przed wydaniem porcje wymagają jedynie krótkiej obróbki termicznej. Właściwość ta sprawia, że urządzenie CSV-26 stanowi idealne rozwiązanie dla restauracji serwujących potrawy a la carte przygotowywane ze świeżych produktów.

Dużą zaletą metody gotowania Sous Vide jest możliwość łatwego przechowywania przygotowanych tym sposobem potraw i w efekcie wydłużenie ich czasu przydatności do spożycia.

Urządzenie CAS CSV-26 jest wykonane, jako rozwiązanie "all i one" dedykowane do przyrządzania potraw metoda Sous Vide. Obudowa i pokrywa urządzenia jest wykonana w całości ze stali nierdzewnej i uszczelniona silikonową uszczelką. Urządzenie jest wyposażone w bardzo precyzyjny sterownik umożliwiający regulację temperatury wody w komorze roboczej, co 0,1 °C, w zakresie od 45 do 85°C. Czas trwania każdego cyklu jest odliczany automatycznie, przy czym odliczanie jest prowadzone od momentu uzyskania zadanej temperatury procesu obróbki termicznej.

Urządzenie jest wyposażone w dodatkowy regulowany termostat, chroniący przez przypadkowym przekroczeniem temperatury procesu w wyniku wprowadzenia przez osobę obsługującą niewłaściwych ustawień na głównym sterowniku.

W zestawie akcesoriów dostarczanych wraz z urządzaniem znajduje się separator z otworami, chroniący zapakowane porcje produktów przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzewczym.

Stabilność warunków procesu Sous Vide i ochronę przed wpływem czujników zewnętrznych na jego zapewnia dopasowana pokrywa ze stali nierdzewnej.

Ważne - w odróżnieniu od innych rozwiązań urządzeń Sous Vide dostępnych na rynku, urządzenie CAS CSV-26 jest wyposażone we wbudowaną pompę cyrkulacyjną zapewniającą intensywny przepływ wody w całym obszarze komory roboczej urządzenia. Zastosowanie pompy gwarantuje utrzymywanie stałej temperatury procesu i jednakowych warunków przygotowania dla każdej porcji. Niezależnie od miejsca umieszczenia w komorze roboczej, każda porcja jest równomiernie ogrzewana. Dodatkowym czynnikiem mającym istotny wpływ na zapewnienie stałych warunków przebiegu procesu Sous Vide, jest sposób umieszczenia elementu grzejnego - nad dnem komory roboczej. 

Wszystkim nabywcom urządzenia CAS CSV-26, polecamy znajdujące się w naszej ofercie pakowarki próżniowe CAS CVP, które mogą być wykorzystane do realizacji procesu pakowania porcji produktów przeznaczonych do przygotowania w procesie Sous Vide.

Wymiary komory roboczej (WxDxH)
530 x 327 x 200mm
Wymiary urządzenia (mm)
570 x 370 x 310
Zakres regulacji temperatury
Do: +85°C
Masa brutto (kg)
18.7
Masa netto (kg)
15.9
Pobór mocy [W]
2000
Kod
03583
Zasilanie
AC 220 ~ 240V, 50/60Hz / 2400W
Pojemność komory
26
Wymiary opakowania (mm)
680 x 495 x 410

Dopasowany do Twoich potrzeb harmonogram spłat.

Całkowicie on-line załatwisz wszystkie formalności - 24h/7/365.

Cała procedura nie zajmie Ci więcej niż 15 minut.

Nie wymagamy żadnych wniosków, dokumentów.

Weź leasing teraz
powered by
Dział sprzedaży +48 691 600 642
Dział sprzedaży sklep@gastronet24.pl
Dział serwisu +48 885 130 004
Dział serwisu serwis@gastronet24.pl